Kokemuksia piikkimatosta?

selkä vaivaa

Olen miettinyt piikkimaton ostamista. Millaisia kokemuksia teillä on siitä? Kannattaako ostaa? Katselin netistä, että niiden hinnat vaihtelevat paljon. Millä tavoin kalliimpi piikkimatto olisi parempi vai onko niissä eroja?

8

7049

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyötyä ollut..

      En tiedä eroja kalliimpien ja halvempien välillä.
      Itsellä on marketista ostettu matto.Olen ollut tyytyväinen rentouttaa lihaksia ja nukun paremmin,auttaa myös jalkojen särkyyn kun seisoo maton päällä.
      Matto auttoi myös välilevynpullistuman aiheuttamiin kipuihin.

      • 12412312346d

        Samaa sanon kuin edellinen. Ihanasti rentouttaa selän lihakset raskaan työpäivän jälkeen. Ja iskias on myös helpottunut.


    • ....

      Osta piikkimatto kaupasta,niin pääset sitä käsin kokeilemaan.Halpa voi olla yhtä hyvä kuin kallis,mutta halvemmissa on niitä huonoja versioitakin. Kun kokeilet mattoa käsin,niin piikkien kuuluu olla ihan neulan teräviä ja kovia. Jos ei oikein tunnu miltään käsin kokeilemalla,niin silloin on liian tylsät piikit. Jos siis silität mattoa käsin,niin kyllä huomaat jos matto on terävä. Piikkien terävyys on siis se ero mitä matoissa on. Mun matto on niin terävä etten aluksi pystynyt menee sen päälle,vaikka oli paita välis. Käytin sitä sitten istuma-asennossa,niin totuin siihen.

      Mulla on myös niska tyyny ja olen tykännyt siitä kovin.Ei se mulla vaivoja ole lopullisesti parantanut,mutta rentouttaa ja tuo hyvän olon. Kun ostat maton niin totuta kehosi siihen.Ei siis liian pitkiä aikoja aluksi,voipi tulla muuten huono olo.
      Kannattaa ehdottomasti kokeilla,ei ne niin paljoa maksa.

    • selkä vaivaa

      Rupeanpa kattelemaan mistä ostan piikkimaton. Hämmentää vain tuo että hinta vaihtelee ainakin välillä 20-80 e. Mutta halvemmissakin varmaan hyviä. Piikkejähän ne vain on, ei rahaa vaativia ihmeteknologioita...

    • Anonyymi

      Entä tulehdusriski? Pitääkö piikkimattoa desinfioida vai riittääköhän vain pesu, kun on neulan teräviä piikkejä ja makaat niiden päälle, ne uppoavat syvälle ja ovat aivan veressä käytön jälkeen..

      • Anonyymi

        Muovipiikit eivät mene ihon läpi.

        Tai sitten olet hieno prinsessa, joka tuntee herneen kymmenen patjan läpi.

        Voin suositella, varsinkin selällään makaamiseen, alkujännityksen jälkeen rentouttaa kun keho tottuu. Uni on parempaa, jopa siinä määrin, että aamulla on sitten akupunktuuriin verrattavia painumajälkiä selässä. Sen kyllä sitten tunnet kun nouset patjalta kihelmöintinä, mutta se on vaan pintaverenkierron vilkastumista yhdessä asennossa makaamisen jälkeen.

        Kyljellään tai mahallaan maatessa piikit tuntee enemmän ärsytyksenä, mutta selällään ainakin minä pystyin nukkumaan siis aivan yhdessä asennossa useita tunteja ja selkäkivut/jumit hävinneet.

        Niskatyynyä olen kokeillut myös, mutta se ei ole niin usein käytössä, tykkään normityynystä enemmän. Maton päällä seisominen virkistyttää sekin, mutta jos on elopainoa, niin se saattaa olla paljain jaloin liian ekstremeä, joten sukat jalkaan ainakin aluksi. Myös tuoliin laitettuna reidet pakarat ja alaselkä tykkäävät, kunhan ei ihan nakuna istuskele.

        Ja on ihan alta 20 eurolla ostettuja mattoja käytössä.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Kysy poliiseilta jos niillä on käytöstä poistettuja piikkimattoja ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      61
      7530
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      124
      2959
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      143
      1793
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1669
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      117
      1479
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      169
      1429
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1173
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      78
      869
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      812
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      764
    Aihe