Äsken MOTissa käsitelty makeisvero on samaa tekoa kuin autovero. Valtiovarainministeriön valmisteveroyksikkö. Sitä vetää Merja Sandell. MOTin mukaan keittokirjat on taas hukassa. Ai mitäkö tekoa tällä on autoveropalstalla? No sutta ja sekundaa, siinä yhteinen tekijä.
samaa tekoa
karkit ja autovero
8270
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Täytyy nopeasti perustaa makeisveropalsta, että päästään veikkaamaan karkkiveron poistopäivää. Niin...ja miten kostetaan Suomelle makeisvero!
Makeisvero poistuu 2.1.2011. Tullin sivuilta tieto jo löytyy.
http://www.tulli.fi/fi/makeisvero/lehdistotiedotteet/201/tiedote_20101005/index.html
Ensimmäiset kantelut on jätetty. Komissio on ERITTÄIN kiinnostunut. Joku jurristi varmaan nousee vielä kansallissankariksi.
Muuten, onko karkkipäivätkin peruutettu? Tämä on ihmisoikeusrikos. Eikun tuomioistuimeen vaan.
Mutta ennen kaikkea: karkkiveron todellinen tuottohan on negatiivinen. Tästä on kyllä valtiovarainministeriön salaiset laskelmat, mutta jokainen pystyy itsekin tekemään vastaavat. Ruutupaperit esiin ja sassiin. Paremman lainkin pystyy kuka tahansa kirjoittamaan kahdessa päivässä
Pisteverot harvoin tuottavat muuta kuin lisää harmaata taloutta ja korkeintaan rikollisuutta. Verotuotto saadaan laajalla ja eheällä veropohjalla. EU:ssa vieläpä niin, että verot ovat mahdollisimman ythenäiset, jolloin kikkailulle ei jää tilaa.
Niin vain on:
" Verotuotto saadaan laajalla ja eheällä veropohjalla. EU:ssa vieläpä niin, että verot ovat mahdollisimman ythenäiset, jolloin kikkailulle ei jää tilaa. "
Juuri niin. Karkkivero pitää säätää CO2-päästöjen mukaan. Kaava on 1.22*(4.8 CO2/10). Ei tartte kuitusen keksiä, se on tässä. Eikä jää sijaa kikkailulle tosiaankaan.
Entäs käytetyt karkit? Varmaan markkinahinnan mukaan? Marvoko pannaan arvioimaan? On muuten aika kakkanen juttu, mutta ihan oikein... Tästä kyl ny pitää valittaa EY-tuomioistumeen ihan suorana. Ja rahaa sataa takaisin se on varma niin.
Eli jatkossa virosta kuormaan lastataan myös vuoden karkit..., siinä sitä tuottoa VVMlle.