Miehellä pitää olla auto ja

Vaikka olisi kuinka iso ja vahva niin jos ei ole autoa ja ajokorttia ei ole mies eikä mikään? Miehellä pitää olla auto, tosimieheltä kortti ja (hieno) auto löytyy?
14349
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Eihän sitä Villissä Lännessäkään ollut oikea cowboy, jos ei omistanut hevosta.

Äänestä
  • "Eihän sitä Villissä Lännessäkään ollut oikea cowboy, jos ei omistanut hevosta. "

    Niin, ja "hän ei oo oikea cowboy, jos ei naista voi saada mielestään" - J.Karjalainen

    Äänestä

Ei pidä paikkaansa. Veljeni oli erittäin pitkään ilman autoa (sekä opiskellessa että työelämässä) ja miehekkäästi meni naimisiin hankki lapsia. Osti auton vasta kun perheen kasvaessa ja isompaan asuntoon kauemmaksi muutettua oli pakko. Vasta kun vaimo haki avioeron, osti itselleen oman auton. (Eikä palannut liittoon, vaikka exä siihen suuntaan vihjailla alkoikin.) Suoraselkäinen kaveri, fiksusti käyttäytyvä ja ahkera työssään.

Äänestä
  • Ei omaa autoa = avioero!

    Tosimiehellä pitää olla oma auto.

    Äänestä

  • nyt mitä kävi! kirjoitti:

    Ei omaa autoa = avioero!

    Tosimiehellä pitää olla oma auto.

    Ja jos joutuu käyttään julkisia kulkuneuvoja niin ei sitten kannata katella _sieltä_ uutta muijaa.


    Nimittäin, the point is: Julkisia käyttävät muijat on niin köyhiä ettei ne pysty elättään miestä!

    Äänestä

  • nyt mitä kävi! kirjoitti:

    Ei omaa autoa = avioero!

    Tosimiehellä pitää olla oma auto.

    No siis miehekäs saa naisen ja tekee lapset, jatkoon tarvitaan naiseltakin jotain. Tarvittaessa hankki perheelle auton, piti siitä kunnon miehen tavoin hyvää huolta ja antoi sen erossa vaimolle. Eli siis säästi tuhansia euroja jokaisena autottomana vuotenaan lastensa hyväksi (varaa ottaa lainaa parempaan kotiin / isompi perintö tulossa), mutta ei ajanut perhettään hankaluuksiin liiallisella säästäväisyydellä. Ei myöskään hylännyt lapsiaan, vaan kantaa miehekkäästi vastuunsa etävanhempana ja elarien maksajana.

    Vaimo tajusi liian myöhään, mitä menetti - olikin jo jäänyt exäksi lopullisesti. Typeryys kaikertaa vielä enemmän, kun entinen perheen pääelättäjä asuu nykyään leveästi kaupungissa, ajelee hienolla premiumilla ja vaimo itse ajaa halpamerkillä maaseudulla.

    Äänestä

Helsingissä asuva ei autoa tarvitse, julkinen liikenne pelaa niin hyvin. Bussit, junat, metro, raitiovaunut, ei tarvitse mies eikä nainen ajokorttia eikä autoa. Vaikka olisi kuinka miehinen mies niin miksi ostaa jotain helvetin kallista jota ei tarvitse?!

Äänestä
  • Mahdatko olla Helsinkiläinen ollenkaan kun tuollaisia latelet.
    Ja toiseksi, sulla ei taida olla lapsia.

    Kolmanneksi, vaikka asuu Helsingissä,työpaikka voi olla esim. Vantaalla
    jolloin liikkuminen käy lähes mahdottomaksi.

    Joten kyllä myös Helsingissä autoa tarvitsee, ellei halua elämästään
    tehdä todella hankalaa

    Äänestä

  • Epäilemättä Helsingissä pärjää ilman omaa autoa kun olen aivan pikkukaupungissakin pärjännyt ilman omaa autoa jo parikymmentä vuotta. Asun tosin ihan keskustassa, laita-alueella olisi varmaan hankalampaa. Ilman ajokorttia pärjäämiseen en sensijaan usko.

    Kaupungissa ei tietenkään kannata asua paitsi jos on pakko esim. työn vuoksi. Ja maaseudulla käydessä se ajokortti sekä vuokra-auto sitten tulevat hyvään tarpeeseen sillä julkinen liikenne tökähtelee siellä isosti. Kolmisen vuosikymmentä sitten julkinen liikenne vielä toimi sielläkin. Ei enää. Kehitys kehittyy, vain väärään suuntaan.

    Äänestä

TOSIMIEHELLÄ KUULUU OLLA OMA KUKKAISTUTUS PUUTARHASSA!!!

Äänestä

Ei Tosi Mies aja autoa kortilla - Tosi Mies ottaa naisen ja on kuningas. Epä Tosi Miehet yleensä pohtivat asioita.

Äänestä
  • ihan nappiin viestin sisällön kanssa.

    Äänestä

Tiedän, että osalle miehistä on tärkeää, mitä autotallista löytyy, mutta onneksi luoja on ollut mulle sen verran armollinen, että on jopa yllinkyllin riittänyt, mitä housuista löytyy.

Äänestä
  • Kuin myös. Niinhän se menee, että mitä isompi auto, sitä pienempi vehje. Tai sitten jos ei ole isoa autoa, niin kolme kirjainta riittävät myös. BMW.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ajokortti? kirjoitti:

Vaikka olisi kuinka iso ja vahva niin jos ei ole autoa ja ajokorttia ei ole mies eikä mikään? Miehellä pitää olla auto, tosimieheltä kortti ja (hieno) auto löytyy?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu