Vaikka olisi kuinka iso ja vahva niin jos ei ole autoa ja ajokorttia ei ole mies eikä mikään? Miehellä pitää olla auto, tosimieheltä kortti ja (hieno) auto löytyy?
Miehellä pitää olla auto ja
ajokortti?
14349
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Eihän sitä Villissä Lännessäkään ollut oikea cowboy, jos ei omistanut hevosta.
"Eihän sitä Villissä Lännessäkään ollut oikea cowboy, jos ei omistanut hevosta. "
Niin, ja "hän ei oo oikea cowboy, jos ei naista voi saada mielestään" - J.Karjalainen
Ei pidä paikkaansa. Veljeni oli erittäin pitkään ilman autoa (sekä opiskellessa että työelämässä) ja miehekkäästi meni naimisiin hankki lapsia. Osti auton vasta kun perheen kasvaessa ja isompaan asuntoon kauemmaksi muutettua oli pakko. Vasta kun vaimo haki avioeron, osti itselleen oman auton. (Eikä palannut liittoon, vaikka exä siihen suuntaan vihjailla alkoikin.) Suoraselkäinen kaveri, fiksusti käyttäytyvä ja ahkera työssään.
Ei omaa autoa = avioero!
Tosimiehellä pitää olla oma auto.
Ja jos joutuu käyttään julkisia kulkuneuvoja niin ei sitten kannata katella _sieltä_ uutta muijaa.
Nimittäin, the point is: Julkisia käyttävät muijat on niin köyhiä ettei ne pysty elättään miestä!
No siis miehekäs saa naisen ja tekee lapset, jatkoon tarvitaan naiseltakin jotain. Tarvittaessa hankki perheelle auton, piti siitä kunnon miehen tavoin hyvää huolta ja antoi sen erossa vaimolle. Eli siis säästi tuhansia euroja jokaisena autottomana vuotenaan lastensa hyväksi (varaa ottaa lainaa parempaan kotiin / isompi perintö tulossa), mutta ei ajanut perhettään hankaluuksiin liiallisella säästäväisyydellä. Ei myöskään hylännyt lapsiaan, vaan kantaa miehekkäästi vastuunsa etävanhempana ja elarien maksajana.
Vaimo tajusi liian myöhään, mitä menetti - olikin jo jäänyt exäksi lopullisesti. Typeryys kaikertaa vielä enemmän, kun entinen perheen pääelättäjä asuu nykyään leveästi kaupungissa, ajelee hienolla premiumilla ja vaimo itse ajaa halpamerkillä maaseudulla.
Helsingissä asuva ei autoa tarvitse, julkinen liikenne pelaa niin hyvin. Bussit, junat, metro, raitiovaunut, ei tarvitse mies eikä nainen ajokorttia eikä autoa. Vaikka olisi kuinka miehinen mies niin miksi ostaa jotain helvetin kallista jota ei tarvitse?!
Mahdatko olla Helsinkiläinen ollenkaan kun tuollaisia latelet.
Ja toiseksi, sulla ei taida olla lapsia.
Kolmanneksi, vaikka asuu Helsingissä,työpaikka voi olla esim. Vantaalla
jolloin liikkuminen käy lähes mahdottomaksi.
Joten kyllä myös Helsingissä autoa tarvitsee, ellei halua elämästään
tehdä todella hankalaa
Epäilemättä Helsingissä pärjää ilman omaa autoa kun olen aivan pikkukaupungissakin pärjännyt ilman omaa autoa jo parikymmentä vuotta. Asun tosin ihan keskustassa, laita-alueella olisi varmaan hankalampaa. Ilman ajokorttia pärjäämiseen en sensijaan usko.
Kaupungissa ei tietenkään kannata asua paitsi jos on pakko esim. työn vuoksi. Ja maaseudulla käydessä se ajokortti sekä vuokra-auto sitten tulevat hyvään tarpeeseen sillä julkinen liikenne tökähtelee siellä isosti. Kolmisen vuosikymmentä sitten julkinen liikenne vielä toimi sielläkin. Ei enää. Kehitys kehittyy, vain väärään suuntaan.
TOSIMIEHELLÄ KUULUU OLLA OMA KUKKAISTUTUS PUUTARHASSA!!!
Ei Tosi Mies aja autoa kortilla - Tosi Mies ottaa naisen ja on kuningas. Epä Tosi Miehet yleensä pohtivat asioita.
ihan nappiin viestin sisällön kanssa.
Tiedän, että osalle miehistä on tärkeää, mitä autotallista löytyy, mutta onneksi luoja on ollut mulle sen verran armollinen, että on jopa yllinkyllin riittänyt, mitä housuista löytyy.
Kuin myös. Niinhän se menee, että mitä isompi auto, sitä pienempi vehje. Tai sitten jos ei ole isoa autoa, niin kolme kirjainta riittävät myös. BMW.