Kun kansanedustaja istuu pari tuntia hallintoneuvoston palavereissa, hän saa kokouspalkkiona 6000 euroa - saman verran kuin ruumiillista työtä tekevä duunari tienaa kovalla työllä kolmessa kuukaudessa.
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=2260019
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=2260019
Vastaukset 15
Vanhimmat
että kyseessä on Kokoomuksen ja hurrien edustajat.
Lähes jokaisella ministerillä ja kansanedustajalla on tällaisia sivuhommia joista tienaa kivasti eikä tarvitse mitään juuri tehdä. Silti nämä saatanan loiset haluaa lisää palkkaa verorahoista!
Alkaa oikeasti tehdä mieli pistää näitä kusipäitä nippuun!
kusipää mutta Kokoomuksessa on vain tyhmiä. Korholakin on niin tyhmä ämmä että aloitti kalastelemaan ääniä pakkoruotsin poistamisella vaikka juuri Kokoomuksen ulkoministeri oli sanonut että pakkoruotsi ei poistu niin pitkään kun Kokoomus on hallituksessa.
Urpilainen on ole huonompi tienaaja. Ilmankos hän pitää alle 3000e/kk tienaavia pienituloisena. Mitä vielä paljastuukaan päivä päivältä?
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010100512468014_uu.shtml
kulukorvauksia yli 1800 euroa nettona kuukaudessa vaikka asuu espoossa.
kokouksissa istumisesta; 10 000 euroa vuodessa.
hallituspuolueeseen.
kokouspalkkioita myös niinä vuosina, kun Vihreät oli oppositiopuolue. Että näin.
Urputtaja Urpilainen pitää paremmaksi. Urpolainen ottaa tuon kokouspalkkion yhdestä kokouksesta. http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010100512468014_uu.shtml
paremmaksi. Katainen on nostanut yli 1800 euroa kuukaudessa kulukorvauksia siilinjärvelle vaikka asuu espoossa, se tekee 100 tonttua.
Onko Urpilainen nostanut kulukorvauksia Kokkolasta? Kerropas tämä. Kokkolasta on pidempi Helsinkiin eli korvauksetkin on ilmeisesti suuremmat.
Onkohan Urpilaisella vuokra-asunto Helsingissä.
Mun tiedossa ei ole että Katainen asuisi Espoossa. Taidat valehdella.
Urputtaja Urpilainen se vaan nappaa yhdestä kokouksestakin palkkiona 6.000 euroa. Aika hyvin työväenpuolueen nokkanaiselta.
Kolme kuukautta ruumiillista työtä on yhteensä 480 tuntia työtä. Siitä saa saman rahan kuin kahdessa tunnin mittaisessa palaverissa istumisesta, siis kahden tunnin istumisesta.
Minä juon NYT kahvia! Palaverissa.
Niin paljon saastaa siihen taloon mahtuu, ettei mitään rajaa.
kyllä paska haisee.haju on tujua.kun se tulee eduskunta talon suunnalta.