Onko Lapualle tulossa lisää maahanmuuttajia ja pakolaisi, kun kaupunki uudisti ja tehosti maahanmuuttajatoimikuntaansa tällä viikolla. Maahanmuuttoyhdyshenkilönä toimii sosiaalipalvelujohtaja.
Lapuan kaupungin tulisi myös varautua osoittamaan muslimitaustaisille maahanmuutajille tilat ja rakentaa heille moskeja ja minareetti.
Venäläisiä maahanmuuttajia varten Lapualta löytyy ortodoksinen rukoushuonen ja luterilainen tuomiokirkko.
Lapuan kaupungin tulisi myös varautua osoittamaan muslimitaustaisille maahanmuutajille tilat ja rakentaa heille moskeja ja minareetti.
Venäläisiä maahanmuuttajia varten Lapualta löytyy ortodoksinen rukoushuonen ja luterilainen tuomiokirkko.
Vastaukset 8
Vanhimmat
että kaupunki on rakentanut ortodoksisen rukoushuoneen ja tuomiokirkon. Aina sitä oppii, kun lukee viisaita kirjoituksia.
Lapuan kaupunki rakensi urheiluseura Virkiälle harjoitushallin ja jäähallin. Melkoiset investoinnit.
se hienoa kun tuloo vähä kansaanvälisyyttä tähän kyläänki.
on venäläisiä , amerikkalaisia , japanilaisia , vietnamilaisia , virolaisia , ruotsalaisia
afrikkalaisia , mitäs muuta täällä onkaan ?
tänne vaan jos ovat ihimisiksi ja kunnolla .
mielestäni jos karsimaan aletaan niin kaikki tuolaaset rasistiset hemmot
wittuun täältä sekä kaikki kiusaajat , pahantekijät , väkivaltatyypit , huumetyypit ja
muut ongelmatyypit jotka ei kunnoita muita ihimisiä !
lisäksi samman junaan voisi laittaa kaikki omaan napaan katsojat , ylimieliset paskat !
vaan ei nämä saatanan hevoosmiähet, jotka täälä o vuosikaudet uikuttanu notta virkiälle sitä ja virkiälle tätä, oo yhtään ruikuttanu ku kaupungin rahoja hussataan ravikatsomoon... vertaa tätä että ravitouhuis on mukana yks- kaks perhettä ja muutama tallipoika... virkiän muiden urheiluseurojen mukana pyörii vähintään kolmasosa kaikista kouluikäisistä, että ottakaa saatanan hevoos miähet päännä pois sen metvurstin perseestä ja lopettakaa jo tua ikuinen itkeminen virkiästä! rahat menöö hyvään tarkoitukseen jos sillä saa kersoihin vähä edes liikettä, toista ku istua vankkurien kyytis ja sanoa että täs sitä ny taas harrastetaan liikuntaa.... ps. mihinä ny o tämä kaupungin suurin itkiä ja jarrumiäs liimatta??? ei yhtään vastalausetta tai kitinä haastattelua ja parkumista ku kaupungin rahoja hussataan yli satatonnia johonki nahkaspeedway katsomoon....ai nii joo sen päähän on yks joka on siälä meetvurstin peräpääs..ja syvällä
lapualle ei tuu noita somppuja yhtään kappaletta eikä muslimeja muutenkaan---piettääs omistamme vaan kunnolla huolta
Äänestäkäämme jatkossakin Kokoomusta ja Keskustaa, niin saamme syrjäiseen kauppalaamme monikulttuurista värinää!
Pääkaupunkiseutu on täysin Kokoomuksen ja sen puisto-osaston, Vihreiden, hallinnassa. Lopputulos on yli 15.000 pakolaisperäistä tulijaa, joista ehkä noin 20% käy sellaisissa töissä, joista maksetaan myös veroa.
kaupungin suurin itkijä ja jarrumies sattuu saamaan helvetin paljon ääniä joka kerta, että mitäs se kertoo kansalaisten mielipiteistä sulle häh.
sen että tämä lapualainen äänestäjäkunta on työntäny sen päänsä tosi tosi syvälle sinne jarrumiehän meetwurstin sisälle ja jumiutunu yhdes sen jarrumiähen kans sinne konin poistoaukkoon..ei muuta.. jos idiootti kitisiä saa toisilta samanlaisilta paljon ääniä nii mitä se todistaa lapualaisista äänestäjistä??