Koska siellä on taas kirkkoherran vaali?
Turun kirkkoherran vaali
Valtsu vaan
2405500
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 240
Vanhimmat
Toivottavasti pian!
Tiedä vaikka olisikin.
noin 20 vuoden päästä. Nykyinen on erinomainen kirkkoherra.
Milloin Valtsu on vihitty papiksi ? Kannattaa yrittää hakea muihin seurakuntiin, jos joku huolii.
Herra mun vereni! Meinaako hän olla lähes yhdeksänkymppiseksi virassa? Minusta hänen pitäisi olla eläkkeellä parin vuoden päästä.
Onkohan joku kusettanut koko kirkkokuntaa?
Turha sotkea pappeja tähän. Maallikollakin on aivot. seurakunnan nettisivustolta käy ilmi että lapsoperheet eivät käy enää kirkossa.
Eivät kai ne välitä tulla, kun ovat panneet merkille, mitä siellä nykyään tapahtuu.
"Onkohan joku kusettanut koko kirkkokuntaa?"
Varmasti monikin on, ja kusettaa yhä.
Tulisivat paremmin jos netissä kerrottaisiin kuka kulloinkin palveluksen toimittaa.
Nimittäin palveluksia ei pidetä papeille, eikä sillä pitäisi olla mitään merkitystä, kuka pappi on toimittamassa. Saattaa poisjääntiin olla syynä pappikin, mutta taustalla on jokin painavampi peruste.
En ole Turusta, mutta on kurjaa lukea tällä palstalla, kuinka Turunkin seurakunnassa käytetään kummallista, vihjailevaa kieltä täällä julkisella palstalla: "kun ovat panneet merkille, mitä siellä nykyään tapahtuu". Jos nyt kuvitellaan, että joku tahtoisi vaikuttaa asiaan positiivisesti, niin ei se ole mahdollista tällaisten vihjailujen perusteella ainakaan.
Oikein hyvä ja pitkään voimassa oleva syy olla pois kirkosta. Koita jaksaa pinnistellä.
"Nimittäin palveluksia ei pidetä papeille, eikä sillä pitäisi olla mitään merkitystä, kuka pappi on toimittamassa."
Jos palveluksia pidetään papeille, SILLOIN ei ole merkitystä, kuka pappi on toimittamassa. Mutta ilmeisesti nykyisen tavan mukaan palveluksia pidetään nimenomaan papeille. Siinä tilanteessa kirkkokansa helposti tekee valinnan ottaa tai jättää, sillä siihen kirkkokansalla on laillinen oikeus.
"Jos nyt kuvitellaan, että joku tahtoisi vaikuttaa asiaan positiivisesti, niin ei se ole mahdollista tällaisten vihjailujen perusteella ainakaan."
Jospa on yleisesti tiedossa, että mahdollisuuksia vaikuttaa mihinkään ei ole.
nämä lapset ja perheet liittyvätkään asiaan.Kyllä lapsille pitää käytöstapoja opettaa miten kirkossa ollaan.Ei antaa heidän juosta ja räpättää kesken palveluksen.Jos muksu huutaa voi hänet vielä ulos rauhoittumaan ja jos tietää miten lapsi reagoi voi hänet jättää kotiin tai olla kotona kunnes osaa käyttäytyä.Jotkut vanhemmat ovat tuollaisia jotka eivät aseta lapsilleen mitään rajoja.
Valamossa riehui kesällä joku perhe jossa oli liuta lapsia.Emäntä itse ei korvaansa lotkauttanut muksujensa perään.Oli kuin pyhäpäivän piirakka kaikessa autuudessaan.Moni katseli ja ihmetteli asiaa.Ja lapset ottivat tilanteesta vaarin.
siellä lapsille sopimatonta kieltä käyttää..
Jahas, muistaakseni kirkkoherran, silloisen matkapapin, pojat juoksivat alttaria ympäri aikoinaan Turun kirkossa. Tuskin hän välittää lasten touhuista. Pavel kyllä ohjaa kakarat karsinaan!
ja mummoille keskisormea näyttää... vaikka aihetta olisi.
Turussa on epäkristillistä meininkiä. Kaksi piispaa taas harrastaa mielivaltaa, vailla vallan mieltä. Hyvin pyyhkii.
"Ja mitenkäs nämä lapset ja perheet liittyvätkään asiaan."
Olemalla käymättä kirkossa. Ei silti, eivät siellä lapsettomatkaan kovin tiuhaan näyttäydy, erityisesti seurakunnan jäsenmäärän valossa.
Joillakin on selkärankaa vastustaa. Kaikki eivät lakoa maahan lipevän papin edessä. Joskus tuntuu todella että piispamme on ulkona arjesta, vieraantunut kenttätyöstä. Ja lisäksi ohjailtavissa ja mukavuudenhaluinen.(Kostonhaluinen)
Pitikö äänestää väärin?
minua häiritsi vaalikeskustelussa se että Duracilta ei kysytty: onko teitä rangaistu. Olitteko Romaniassa selibaattipappi koska menitte Suomessa naimisiin. Jos olitte selibaattipappi, miksi teidät vihittiin Suomessa avioliittoon? Oliko Teillä perhe Romaniassa? Ehkä meiltä seurakuntalaisilta haluttiin salata asioita laskelmoidusti.
Minua taas häiritsi silloin kuten edelleen tietyt osaamiseen ja työmoraaliin liittyvät piirteet. Siksi äänestin ehdokasta, josta olisi saatu harvinaislaatuisen pätevä ja muutenkin erinomainen kirkkoherra. (Hän ei ollut selibaattimies.) Eipä vain sitten enemmistölle kelvannut.
Olisi kelvannut kyllä, mutta oli liikaa jaloillaäänestäjiä. Äänestysprosentti oli alhainen. hyvin tuo Durac näyttää voidelleen kuoron ja tiistaiseuran ja osan muita typeryksiä.
Ja sen yhden visertäjän, joka täytti Duracin hakupaperin. Tuo visertäjä kirjoitteli tuhmia juttuja entisestä kirkkoherrasta piispalle. Nyt varmaan ylistää kaikilla kielillä.
Ammattitaidotonko?
Oli hankala tilanne. Haluttomuus äänestää ketään koska edellisen kirkkoherran erottaminen oli liikaa niin monelle. Nämä ovat tunneasioita. Protesti vaalit. Saitte sitä mitä tilasittekin kuoron nirppanokat ja muut hienostelijat.
Ei äänestysaktiivisuus mitenkään kovin huono ollut, pikemminkin päinvastoin. Ja tulos sitten sen mukainen.
sanoo Mikael M. Poliitikko saa kaikki näyttämään muulta kuin on.
Jos äänestysaktiivisuus olisi ollut alempi, tulos olisi saattanut olla parempi. Sitä vain tarkoitin.
Millä tavalla parempi?
Sillä tavalla parempi, ettei tätä keskustelua käytäisi.
Nykyisen Turun kirkkoherran taustat eivät ole seurakuntalaisten tai kaikkien kirkkokuntaan kuuluvien tieodossa. Miksi oman maan kansalaisilta vaaditaan tähän virkaan valittaessa tiukempia edellytyksiä kuin esim. romanialaisilta? Onko tämä sitä maahanmuuttoapua? Mutta ei varmastikaan ihan asiallisin perustein. Kyllä mielestäni kirkkoherran täytyy hallita kunnolla esim. suomen kieli. Itse en halua käydä puolikielisen toimittamissa liturgioissa tai vigilioissa.
No nyt on todellakin saatu Turkuun ns. hienostoseurakunta, millä ei ole mitään tekemistä enää todellisen aidon ortodoksisuuden ja ortodoksien elämän kanssa. Oliskohan sitä ollut edesauttamassa "pahat puheet" edelllisen kirkkoherran erottamiseksi. Taisi siinä mukana olla seurakunnan entisiä läheisiä työntekijöitäkin, tässä erottamisjuorujupakassa omien murheidensa hukuttamiseksi. ihmisillä on kumma tapa yrittää tuhota muiden elämää ja uraa silloin, kun oma elämä jostakin syystä menee päin mäntyä.
Niin, ja kun otetaan mukaan seurakuntasihteerin erottaminen, niin mikä osuus naiskanttorilla mahtoi olla näissä tapahtumissa. Miksi hän muuten ei sitten jatkanutkaan "kanslistina" vaan etsiytyi varsin pian muualle? Jos oikein muistan niin kansliassa oli kuoron naiset etsimässä ja penkomassa papereita.
Ainahan voi soittaa yöllä Ambrolle ja juoruilla asioita.
Sinu kannattaisi hakeutua muihin seurakuntiin, jos joku huolii.
kyll maar hän on eriomaanen kaikel taval!
politiikka oikein uskon asioihin vaikuttaa .. jos papeilla ei olisi "virkaa" ja valtio ei tukisi kirkkoa ei olisi tätäkään keskustelupätkää.Hengellisyyteen eikä ortodoksiaan se liity taas pätkääkään.Hallintopalstalle yms. :)
Joillakin ei ole mitään virkaa!
Saisi tulla pian. Tulee kalliiksi tuo sielunhoitomatkustelu muualle. Minulle tärkeää on sielunhoito ja sakramenttien toimitus, ei niinkään hallinnollinen pätevyys, sillä kyllä noita avustajia sillä saralla näyttää löytyvän.
tunnustaa myös kaunasi oman seurakuntasi kirkkoherraa kohtaan, joka kerta kun käyt synnintunnustuksella!!! Kammottavaa tuollainen pahansuopaisuus, kaiken lisäksi juoruihin ja muihin pahoihin puheisiin perustuva, ettekä ilmeisesti ole vaivautuneet edes tutustumaan ko. henkilöön kunnolla! Meitä on paljon - myös muissa seurakunnissa - jotka arvostamme Turun kirkkoherraa, emmekä korvaamme lotkauta noille teidän kauhistuttavan pahoille puheillenne, joiden levittäminen näyttää olevan turkulaisten mieliharrastus, muistakin asioista ja henkilöistä! Onneksi en asu Turun lähelläkään!
On varmaankin hyvä ettet asu "lähelläkään" Turkua. Tiedän että henkilöllä on läheisenpi suhde Duraciin kuin arvaatkaan.
On vissiin Turussa sellainen käytäntö, ettei katumuksen sakramenttiin osallistumista useammin kuin kerran vuodessa pidetä oikein ortodoksiseen uskontoon kuuluvana. Jos joku haluaa ripittäytyä ennen ehtoollisella käyntiä, sellaista pidetään lähes tulkoon harhaoppisena tai ainakin sivistymättömänä, ja voipa siihen mahdollisuutta toivova saada jopa vinoilua osakseen, ainakin jos ei satu olemaan venäjänkielinen.
Olen ymmärtänyt asian juuri näin!
Mitähän esipaimenemme sanoisi tähän. Veikkaan että ei välittäisi pätkääkään.
.. onneksi ole mitään Isä Ion Duracin vihaajia!! Itse arvostan hänet todella korkealle. Hän on ystävällinen, lämmin, oppinut ja uskomattoman tunnollinen työssään. Meillä kävi onni että saimme hänet!
Jotkut ihmiset eivät käsitä sitä, että jos esim. yksi ihminen on estynyt virkaa hoitamasta, niin siihen on PAKKO saada joku toinen tilalle. Sitten joillakin syntyy kauna sitä ihmisparkaa kohtaan, joka joutuu tehtävän täyttämään. Se ei silloin niinkään johdu tästä uudesta ihmisestä, vaan kiukusta sen johdosta kun vanhaa ei enää ole.
Minusta kirkkomme tarvitsee sellaisia pappeja kuin Isä Ion. Hänestä huomaa, että hän vielä välittää siitä, että Kirkon oppi pysyy kunniassa ja arvossa. Kaikkihan näin eivät välttämättä tee, kun nykyaikana on helpompi vain 'antaa mennä' ja valua virran mukana.
Minulla on vain myönteisiä kokemuksia niin Isä I. Duracista kuin hänen erittäin viehättävästä perheestään.
Antaisit kirkkoherralle mahdollisuuden toimia rippi-isänä. Uskon että olisit varmasti tyytyväinen. Hänellä on paljon viisautta annettavanaan, ja osaa suhtautua myötätunnolla. Sitten ei tarvitisi kauas mennä näissä asioissa.
Kas kun ei ole rahaa eikä mahdollisuutta matkustella ympäriinsä Suomea, niin on tullut kokemusta tuostakin hankittua. Kyllä hän rippi-isästä muodollisesti ehkä käy. Tavoitettavuus vain jättää tiettyä toivomisen varaa, ja muutkin systeemit eräiltä osin.
Kyllä minä luulen, että tämäkin keskustelu on lähtöisin juuri niistä kokemuksista, joita toimikauden kuluessa on ehtinyt muodostua.
.. eikös se helposti käy, kun soittaa puhelimella vaan..?
Tai jos ei halua hlökohtaiseen puhelimeen, niin sitten srk:n toimiston kautta?
pääasia että pukeutuvat kauniisti ja tukka on hyvin.
isä Ioni vastaa minulle jopa telepaattisesti. Hänen viehättävä perheensäkin vastaa. Ajatelkaa koko mobile horror on tarpeeton.
"Halojaa. Kyllä mutta en valitettavasti taaskaan toimita pariin viikonloppuun Turun kirkossa. Minulla on romaniankieliset toimitukset Helsingissä ja Tampereella ja muut palvelukset Salossa ja Raumalla sekä Ahvenanmaalla."
Minusta on vaivaannuttavaa ripittäytyä puhelimen välityksellä. Yhtä lailla kanslistille kuin papille. Ja noloakin, jos vaikka pitää kaiutinta päällä siellä toisessa päässä, ja on muita asiakkaita paikalla.
Tosin, vosihan asian ehkä hoitaa sähköpostitse.
Sähköpostit häviävät bittitaivaaseen. Ei tästä mitään tule. Ihan oikeasti. Onko kanslistilla teologista koulutusta?
Veikkaan että tilanne jatkuu vielä pitkään!
Romanialaisilla papeilla on ilmeisesti tapan vastailla vain telepaattisesti, että voi matkustella muualla.
Kuka onkaan kauniin Marian sijainen valtuustossa ja Analogin toimituksessa kun hän sai stibentin rapakontaakse?
Kylle te levititte lokaa i Petristäkin. Pitäkää vain hyvänänne. Tutustuttu on; hän haukkui melkeinrikolliseksi.
Joillekin tosiasioiden salaaminen ja kabineteissa kähmiminen näyttää olevan ainoa käytäntö.
minulle i petri kelpaisi ihan hyvin sakramenttien vastaanottajaksi. Sikäli kun muistan kaksi neuvoston jäsentä uhkasi erota kirkosta mikäli i Petri saa vastaanottaa sakramentteja. Edesmennyt emeritus Johannes tokaisi että: suurikin vahinko jos eroaisivat. Tervemenoa vaan.
Eikö ole synti estää joiltakin sakramentit?
Katselin uutta neuvoston jäsenlistaa ja siellähän nämä kaksi edelleen kekkuloivat. Laki ja konkurssi.
Oliko tämä muka hätälasku?
Kuka levitteli lokaa i Petristä?
En tajua tuota loppua, kuka [pappi?] siis sua haukkui melkein rikolliseksi? ex vai nykyinen??
vaikea kuvitella kumpaakaan i P:ä tai i I:a haukkumassa ketään, eivät kumpikaan ole sitä sorttia.
.. siis niiden saamista, ole tässä estettykään. Niiden toimittaja ei vain ollut välttämättä se toivottu. Sakramentti on tietysti suurempi kuin toimittajansa. Ei pitäisi papin mukaan valita meneekö sakramenttiin vai ei.
"minulle i petri kelpaisi ihan hyvin sakramenttien vastaanottajaksi."
Niin minullekin, mutta hän meni Espooseen töihin. Yllättävää kyllä, matkapappina ollessaan hänet tavoitti helpommin kuin nykyisen khran, vaikka kämppä hänellä oli koko ajan Helsingissä.
Tämä toinen Petteri taas sitten: Kärsämäen vankilassako hänelle ripittäytyisit, vai Suopursussa vai veneen alla?
i Ion! Kaikkia i Petrin puolustajia. Lopeta jeesustelu!
Olet ilkeä ja paha ihminen! Minulle Petri Ratilainen keöpaa sellaisena kuin on. Oletko jotenkin Jumalalle otollisempi kuin hän?
Täällä näämmä luterilaisen ajattelutavan omaavat ovat kuin itse Jumalat. Turun seurakuntalaisille merkitsee enemmän se, miltä ihminen näyttää, siis ulkoinen, ortodokseille merkitsee enemmän ihmisen sisäinen maailma ja miten hän kuolee. Kauas olette etääntyneet oertodoksisuudesta arvoisat daamit. Minua on koko ajan kauhistuttanut seurakunnan arvomaailma ja luterilainen ajattelu. Ja se mitä muut meistä ajattelevat. Olette tekopyhiä ja ulkokultaisia.
Olen pahoillani. Minullekin kelpaa Petri Ratilainen sellaisena kuin on sakramenttien vastaanottajaksi.
No mutta eivätkö Lintulan nunnat ole sinulle mitään opettaneet?
Käytekö useinkin Suopursussa ja veneitä tarkistamassa? Helvi ja Mari H. ja Maija ja Ulla ja Stiina ja Anne ja Riitta ja Marianna kaikki muut....
"Minullekin kelpaa Petri Ratilainen sellaisena kuin on sakramenttien vastaanottajaksi."
Sen kuin sitten käytät hänen palveluksiaan.
"Oletko jotenkin Jumalalle otollisempi kuin hän?"
Ainakaan lapseni eivät pelkää minua.
Eivät koska sinulla ei edes ole lapsia. Täällä kaikki seurakunnan kiimatussut kostavat panematonta panoa!
On silmiinpistävää ollut aikoinaan tuo "kiimainen" ja omistava ja toisiaan kyttäävä naislauma. Kummallista miten halpoja keinoja käytetään oman seksuaalisen himon tyydyttämättömyyden peitteenä.
Menkää ja tunnustakaa katumuksen sakramentissa himonne ja kostonne määrä.
"minut hyväksyttiin kynttiläpiiriin" joo.
Onko nyt niin että naisten tehtävä seurakunnassa on projisoida rakastumalla pappiin? Onko muualla samoja ilmiöitä?
Miksi muuten hyvän elämän saanut ex-vaimo osallistuu ajojahtiin. Olisi hyvillään uudesta porvarillisesta elämästään.
Tarpeettoman rumaa kielenkäyttöä ainakin mun mielestä!
Eikä varmastikaan totta!
Suurin osa srk-aktiiveista taitaa olla keski-iän pahemmalla puolella olevia vakaita rouvasihmisiä, useimmat naimisissa ja perheetkin on. Enpä usko että ne seksin perässä juoksevat kirkossa! Hiukan voisi myös osoittaa kunnioitusta srk:n aktiivisia naisia kohtaan jotka vapaaehtoisvoimin kirkkokahvittavat ja pitävät yllä monta arvokasta toimintapiiriä, ilman heitä voisi olla aika kurjaa ja tyhjää sittenkin.
Niin, yleensä kahvittajat ja aktiivit ovat tasaisen kiukkuisia naisia. kaikki kunnia heille. toisaalta kyllä ne himot näilläkin naisilla herää mustakaapujen lähellä.
Tästäpä Petri Korhonen vallan ylpistyypi. Jos on yhtä tyhmä kuin viestin kirjoittaja. Joku raja ihmisen typeryydelläkin on.
Voiko noin typeriä "uskovaisia" olla?
minusta se Aku Ankan mustakaapu oli aika pelottava kaveri.Tosin sanovat niqabia käyttäviä musliminaisiakin viehättäväksi kun heistä ei näy kuin silmät.
On varmasti viehättäviä pappejakin mutta ensisijaisesti pitäisi se toinen uskova nähdä uskon kautta.Toki ymmärrän että naisilla herää ajatuksia kun he kerrankin näkevät vastakkaista sukupuolta olevan joka ehkä edustaa heille sitä turvallisuutta.Ja toki jos on miehenä viehättävä.
Mutta kannattaisiko kuitenkin ajatella myös hyvää sille uskonveljellekkin eikä sortua ajattelemaan omia haluja.Toki niitä ajatuksia varmasti seurakuntalaisilla on.Mutta meillä on myös hengellinen vastuu mielestäni toisen uskovankin hyvinvoinnista varsinkin ja eritoten hengellisesti.Jos emme pidä itse pirusta miksi sitä toisellekkaan veisimme tuliaiseksi.
Heillä on kuitenkin kutsumus mutta hekin ovat ihmisiä.Heidän työnsä on henkisesti haastavaa, kohdata paljon ihmisiä ja tilanteita.Ja nyt tarkoitan kunnioituksella sellaista toisen ihmisen vakaumuksen kunnioitusta.Ja miettimistä kuinka rakastankaan tuota lähimmäistä uskovaisena jolla on sama uskonnollinen vakaumus, ymmärrys ja joka rukoilee myös minunkin sieluni puolesta.
En tiedä muista mutta minusta ainakin olisi aika päivänselvää olla vahingoittamatta kenenkään hengellistä elämää.Toki en minäkään synnitön ole mutta jos sellaiset ajatukset vaivaa pitää niistä päästä rationaalisesti eroon eikä päinvastoin ruokkia niitä.Ehkä henkilön kannattaisi silloin miettiä vaikka avioliittoa tai keskittyä henkiseen kilvoitteluun.Mutta uskon että papitkin on koulutettu hyvin kohtaamaan erotomaanitkin :) ja myös yksinäiset naiset.Sivuutetaanhan papin ja ns. maallikon kanssakäymisessä hyvinkin henkilökohtaisia asioita ja tunteita joten kaikenlaista varmasti hekin näkevät.
Ja eikös valtaosa papistosta ole naimisissakin.Ainakin täälläpäin minun käsitykseni mukaan.
Tietysti onhan meitä moneksi ja monen tasoisia...huoh.. en kadehdi papinkaan työtä...
Kirkkoherra ei anna mahdollisuutta joillekin seurakuntalaisille. Näyttää olevan mustalista...
Kunpa saisimme pitää hyväksi osoittautuneen kirkkoherramme mahdollisimman pitkään.
Kyllä häntä monet kiittävät, myös Turun ulkopuolella asuvat. Toimittaa ahkerasti palveluksia muuallakin kuin vaan pääkirkossa. Tapaa seurakuntalaisia mielellään ja on kiinnostunut heistä.
"Toimittaa ahkerasti palveluksia muuallakin kuin vaan pääkirkossa."
Eritoten muualla ilmeisesti.
Seurakunnalla ei ole enää merkitystä. Luulenn että sakramentteja ei edes haluta enää suorittaa, Haiskahtaa maallistumiselta. Piispa viisveisaa ja arkkipiispalla on mahlaa päässä.
i Mikko oli koko ajan kade i Petrille ja seivästi selkään. Kanttori on leuhka.
Minusta kirkkoherra on bissnesmies.
Oletteko kysyneet mitä balsamointi maksaa?
No eiköhän eläkeikä ala 65-vuotiaana. Joten aikaa on vähän...
Herra mun vereni! En edes halua hänen olevan kiinnostunut minusta. Haluan kristillistä menoa kirkkoomme. Haluan sakramentit ja sielunhoitoa. Jos nämä puuttuvat niin silloin puuttuvat kaikki. Merkillistä välinpitämättömyyttä!
Turun seurakunnan synti on ylpeys ja itsekkyys!
"Kanttori on leuhka."
Suuren isän pieni poika! Sääliksi käy. i Petri aikoinaan hommasi muuttoauton Tampereelta Turkuun että Pasi saatiin tänne. Sitten Pasi alkoikin vainota häntä kuoron kusipäiden kanssa. henkilökohtaisesti. Tee hyviä tekoja työkavereillesi ja sinut "tapetaan".
Turun seurakunta on läpeensä mätä!
Mistä luulet tietäväsi tuon..??
Olen varma että i. Petri aikoinaan auttoi ihmisiä ja oli mukava ihminen, mutta menneet ovat menneitä. Enkä usko kenenkään häntä "vainonneen"! Useimmilla ihmisillä on lämpimiä, hyviä muistoja, mutta on pakko siirtyä eteenpäin. Kanttorissa ei ole mitään vikaa! Eikä kuorolaisissa, ei kannattaisi kirjoittaa rumasti, laulavat tosi kauniisti ja tekevät tärkeää palvelutehtävää siten!
Minusta Turulla on ollut onni, kun meillä oli ensin i. Petri ja nyt on Isä Ion, kummatkin ovat todella hyviä pappeja, erilaisia tosin. Meillä on myös asiat hyvin, koska kirkkokuoromme on SUOMEN PARAS valehtelematta! :=)
- tuota, että turun srk olisi läpimätä.. En tajua sitä yhtään, itse olen siellä törmännyt vain lämpimiin ja sydämellisiin ihmisiin, en suostu ajattelemaan että se olisi läpimätää.. Olisivatpa ihmiset useammin sellaisia kuin seurakunnassa..
Lämpimiä ovat kuin jänis pakkasessa.
No, mutta jopas sattui. Miksi ei kukaan ole palkannut sinua seurakunnan PR-naiseksi? Tunnistan tyylin kyllä.
Kukaan kriittinen lukija ei usko viestisi aitoutta.
Miten on mahdollista että Turun ort.seurakunnan kirkkokahvitus on nykyään niin köyhää. kahvi pulla ja Lidlin mini sulhaspiirakka. Hinta 3 euroa. Jos paikalla on luennoitsija hinta on 5euroa. Seurakunnassamme on emäntä joka saa tiettävästi palkkaa palkkaa. Tiistaiseuran vanhat tädit hemmottelivat meitä kyllä takavuosina ja nyt kun heitä ei taida enää olla tarjoilu on karu. Itseleivottua ei ole nähty aikoihin.
Tulee kyllä mieleen rahastaminen. Ehkä alan ottaa eväät mukaan kirkkokahville.
Elä täällä natise. Mene ja tarjoudu auttamaan kahvituksessa. Mene ja vaikuta! Nettihöpinät ovat aiva turhia kuten nettiyleislakkokin. Mene ja tee!!!! Pian tulee lisää auttajia. Esimerkki kannustaa.
Nykyisen Turun kanttorin lehkuuteen kommentoiden, voinkertoa tarinan Tampereen ajoilta. Kerran pääsiäisyönä noin klo 4.00 taksia odotellessani parisen tuntia, silloinen Tampereen kanttori ei pystynyt ottamaan minua autonsa kyytiin kuljettaakseen minua pyhänä pääsiäisyönä samalle suunnalle kotiin, koska hänellä oli nuori vaimonsaa ja pieni vauva henkilöautonsa kyydissä. Ihenttelen kovasti tätä intoa johataa kirkkokuoroa ja unohtaa itse usko. Autoon olisi mahtunut varmasti kyytiin. Omena on pudonnut tässä suvussa todella kauas puusta, ainakin isän puolelta.
Ei onnistu Turussa! On kokeiltu. Turussa ei ole koskaan pystytty yhteisöllisyyteen.
Miten voi vaikuttaa että sielunhoito ja sakramentit olisivat kaikille saatavissa. Jos nämä palvelut puuttuvat, niin mitä virkaa on koko seurakunnalle?
Jokin on pahasti viealla?
kauneimmasta päästä...
Turun papisto ei halua kaikille seurakuntalaisille sielunhoitoa ja sakramentteja. Piispa taas ei välitä ja luulen että hänellä on neuvonantajia ja "kiristäjiä".
Kylläpä on hidasta hämäläistä Tampereen taksitoiminta. Ja vielä, loppuiko palvelus jo kello 2 yöllä? Aika lyhyt palvelus tuona yönä! Voi sinua onnetonta. Mitenkä pääsit sitten kotiin?
Kirkkokuoromme oli Suomen paras!
Koskikeskuksen ohi menee yöllä solkenaan tyhjiä takseja hakemaan väkeä Ilveksestä, Hämeensillasta ym. Tolpat löytyvät läheltä. Mikset soittanut uudestaan autoa ?
Mikä auto kanttorilla oli ? Missä oli lasten istuin ? Mitä muuta tavaraa oli auton sisällä ? Millä samalla suunnalla asut ? Mikä vuosi oli ? Toivottavasti vastaat selventäviin kysymyksiin.
"Kirkkokuoromme oli Suomen paras!"
Missälie nykyään esiintynee? Jumalanpalveluksissa kun ei juurikaan.
Marraskuussa heillä on Pekka Torhamon muistokonsetti kiertua . Lieneekö sukupolven vaihdos menossa?
Ei onnistu, ei. Muistan takavuosien näyttelyt. Yksin sai kyllä roudata kaikki. Sitäpaitsi vandaali mummot ja kuorolaiset sabotoivat näyttelyitä koko ajan. Sama rundaus kahvitusten kanssa.
Ilkeitä ihmisiä nuo turkulaiset. Jossakin muualla apua tuli pyytämättäkin ja ilman v.......ja.
ja kaiken yllä leijuu Kaifaan henki. Aina on joku joka ristiin naulitaan että uskottavuus säilyisi!
Kiitos siitä konsertista!
että joskus se nainen on laki siellä kotona ja useamminkin se nainen on mustasukkainenkin vielä.Jos haluat että sopu säilyy kotosalla niin et kai viitsi sitä vaimoa suututtaa.Näkemys se on tämäkin.Ehkä vaimo saneli ketä tulee ottaa kyytiiin tai ei oteta.
Yritin marraskuussa tunkea itseni vigiliaan tuonne Uspenskiin.. no siellä sattui olemaan tämän kuuluisan kirkkokuoron esitys.. enhän minä tajunnut että sinnekkin saattaa olla ostetut liput.Arvelin että napottaapas kirkkokansa koreana ja ajattelin että mukavaahan se jos kirkonmeininkiinkin vaivaudutaan pukeutumaan.Ihmettelin vain että istuivat keskellä kirkkoa.
Poikani totesi kotona myöhemmin että kuule äiti sinne oli varmaanjoku pääsymaksu.. tostesin eihän kirkkoihin ole... No oikeastaan en tiedä oliko vaiko ei ei sitä missään kissankokoisin kirjaimin ollut ilmoitettu itse kirkossa.Ei tosin kukaan tullut sanomaankaan.Arvelin että ihmiset kolehtia antoivat sinne kahdelle tiskille.Sitäpaitsi vigiliaan olin menossa.No autuaina kuuntelimme parit laulut ja läksimme pois.Että anteeksi kovin jos pummimme sisälle.Ei ole tapana lukea kirkkolehtiä kun ei sellaisia tulekaan kun ei ole ortodoksi enkä muista kerkesinkö netistäkään katsomaan muuta kuin että mahtoiko olla palveluksia.
ole seurakunnan tarjoama ilmainen kultainen kädenpuristus seurakuntalaisille..?
Näin olen käsittänyt.Ei kai siellä kestitys maksa?Eiköhän ne seurakuntalaiset maksa kirkollisveronsa ja tuohuksensakin ja kolehdinkin jo.Tosin itse en kahvia juo enkä muutakaan joten miksi mennä kun en ole ortodoksikaan saati sitten tunne ketään.Parempi kuin ei liian ystävälliseksi heittäydy.. niin ei sitten tule ongelmiakaan persoonien kanssa likaa.
täälläpäin on taksin metsästys aika työlästä ja paukkupakkasessa en aikonut ävellä kun en aivan tervekään ole.Joten nähtäväksi jää nuo yöpalveukset ainakin talvisaikaan.Ja maksaa se taksikin aika ruhtinaallisesti.Voisivat vaikka bussiyhtiön kanssa sopia että joku ylimääräinen vuoro ajettaisiin käyväthän nuo juniltakin poikkeuksina hakemassa aina.Tai vuokrata kohtuullishintaisen bussin jolla joku heittäisi ihmiset tietyn reitin kautta kotiin.
Jotain talkoo henkeä kyllä luulisi olevan uskovaisillakin.
niitä hallitsevia vaimojakin on olemassa.Olen naisena itse nähnyt heitä aikamoisen paljon.Kyllästymiseen asti.
Ja joillekin miehille on hyväksi että heitä hallitaan ja valvotaan sopivasti.
vahtiminen siinä auta jos toinen sitten siitä päättää lähteä.Tietysti jotkut pitävät alistamisesta ja alistetuiksi tulemisesta.Ei ole oikein minun kuppi teetä kumpikaan.
Uskon kuitenkin henkiseen tasa-arvoon ihmisyyden näkökulmasta katsottuna.Tasa-arvohan ei ole joko miehen tai naisen tasa-arvoa.Miehen tai vaimon tasa-arvoa.Vaan tasapuolinen toimiva molemmat huomioon ottava parisuhde.Tai mistään muustakaan syystä eriyttävä asia.Näin on muissakin ihmisten välisissä suhteissa.
Jos ei puoliso omasta tahdostaan pysy siinä vierellä elämäänsä viettämässä ja nauti olostaan niin onko sellaisessa elämässä kovinkaan paljoa järkeä?
Kauniita sanoja. Kaikilla uskonnoilla ja aatteilla on alistajansa. Valitettavasti parisuhteessakin käydään hiljaista taistelua itsekkäistä asioista. Tämä yleisellä tasolla ei jonkun tietyn yksityiselämässä.
Ei ole oikein kokemusta kun kaikki pari aikaisempaa suhdetta ovat olleet sekulääri pohjalta.Sekulääri luterilainen avoliitto,sekulääri ortodoksi mahanmuuttaja ja kolmas kaipa voisi sanoa että osittain sekulääri muslimiJa viimeisemmässä liitossa molemmilla ei ollut uskonnon suhteen erimielisyyksiä koska se oli uskonnolllinen avioliitto.Suhde kaatui toisen puolen mielenterveys/rikollisuus ongelmiin.Ei niinkään uskonnollisiin näkemyseroihin.Täysin uskonnollisissa avioliitoissa ei välttämättä tiedä toisesta mitään jos joku tuttu ei tunne kaveria.Voivat salata ihmeellisemmänkin menneisyyden, koska yhteiskunta antaa tietosuojan jopa avioliitossa.
En tiedä miksi joku on joskus sanonut aivan kuin ajatus olisi mahdoton tai loukkaava etteikö hankalasta puolisosta voisi erota.Monenlaiset ihmiset pärjäävät yksin tai löytävät uudenkin jos haluavat.Ei minusta lapset tai raha ole mitään syitä kärsiä ihmissuhteessa.
Kaikenlaiset ihmiset pärjäävät eroista huolimatta ja luulisin että se päinvastoin parantaa jokaisen osallisen elämisenlaatua.Tietysti kukin tavallaan.Ja vastuuhan se on puolisoa valitessaankin, tosin joskus elämä vain muuttaa toista niin ettei se olekaan sama ihminen kuin joskus oli.Aikakin tekee tehtävänsä ja kukapa se tietää miten yksilön psyyke muuttuu ajan saatossa milloin mistäkin syystä.
Puhuimme joskus ystävättäreni kanssa pariskunnasta joille tuli ero eteen..toinen oli pyörätuolissa ja toinen pohti voiko hän tätä jättää.. ei olisi raaskinut muttei enää ollut henkisesti ja emotionaalisesti syitä olla yhdessä.He erosivat ja molempien elämä järjestyi kohdilleen silti.Ei tullut mitään katastrofia.
Tietysti läheisriippuvuus on ongelma jos joku siitä kärsii tai on heikko yrittääkseen itse hankkia elantonsa.Minusta se on kyllä jo viitseliäisyyden puutetta.Jokainen rahallisesti pärjää yksinkin jos haluaa.Eikä yhteiskunta jätä puille paljailla aina saa ruoan ja asunnon ainakin, loppu on sitten itsestä kiinni jos enemmän haluaa.
meillä on niin hieno yhteiskunta että kaikenlaiset ihmiset autetaan alkuun ja hekin pärjäävät... mielenterv. ongelmaiset.. vajaa kuntoiset.. yms.. pakertavat yliopistoissa ja työelämässä.. niin ei pitäisi meidän suht. terveiden valittaa etteikö kykenisi ellei halua.Ehkä se on joskus meidän ihmisien korvien välissä ne kyvyttömyys ongelmat.
"kun yksin puhuu ja itse vastaa niin ei tule jälkipuheita"! On lystikästä näköjään olla yksimielinen itsensä kanssa!
Itä-Suomen seurakunnissa kahvitus on usein ilmaista. Turussa maksaa ja tarjoilu on nuulaa ja tunnelma outo.
Miten kirkkoherra suhtautuu homihin?
Ortodoksisuuden yhtimessä on homokysymys.
Voiko olettaa että hän ei hyväksy seksuaalivähemmistöjä. Romaniassahan ei vieläkään virallisesti ole homoja. Lisäksi kerjäläisten hyväksi tarkoitetu EU-rahat on varastettu eli ohjattu muualle. Että sillai!
Paitsi Romaniaa, myöskään Venäjällä, Serbiassa ja Bulgariassa ei ole homoja - eikä ole koskaan ollutkaan. Myöskään Bysantissa tai myöhemmin Kreikassa ei koko tätä asiaa ole edes tunnettu.
Suomessakin on homovapaita vyöhykkeitä mm. ortodoksisessa kirkossa, erilaisissa veljesjärjestöissä ja suomi24-palstalla.
Yhteistä näille on, että homoutta vihataan, muttei homoja. Heitä vain inhotaan, halveksutaan ja haukutaan, mutta tämähän on pelkkää rakkautta. Vähän niinkuin Päivi Räsäsellä.
Miten voi vihata homoja, mutta ei homoutta?
Minä taas ihmettelen miten yleisesti pakolainen tuo rahaa kyseiseen maahan ennen kuin tulee pakolaisena maahan?
Pakolainen jo määritelmän mukaan on melko köyhässä taloudellisessa asemassa. Hän ei takuulla tuo mitään rahoja Suomeen, vaan tarvitsee yhteiskunnan tukea saadakseen otteen elämästä uudessa maassa. Ja tarvitaan myös tukea ympäristöltä, että pakolainen kokee olonsa tervetulleeksi ja arvostetuksi.
Ehkä kyseessä oli erilainen pakolainen. Ei kaikkien tarvitse olla massaa.
Ei sellaisia pakolaisia ole, joilla olisi rahaa! Usko huviksesi. Jos et usko, niin kysy sossusta.
Kaikilla ei ole sinisiä silmiäkään!
Minä taas näin unta että pappi istui kellarissa ja söi raakaa, veristä lihaa, joita oli kimpaleittain edessään. Hän iski silmää ja sanoi että tämä näyttää lihalta, mutta oikeasti on hilloa.
Heräsin kuvotukseen.
saa syödä lihaa, ellei ole pappismunkki, kunhan ottaa paastopäivät huomioon:)
Voiko esimies tuhota papin koka ei anna?
No mutta juuri verinen, raaka liha on pappien jokapäiväistä ravintoa!
Rehellisillä ja hädän alaisilla pakolaisilla ei ole rahaa.
Voi!
Kaikki pakolaiset eivät asioi sossussa!
oli Turun kirkkokuoron konsertti 25 kappaleella. Ammattilaistasoa parhaimmillaan.
En ole kriitikko mutta kuulosti hyvältä. Missä ne laulajat ovat liturgian aikana kun niitä ei paljon näy?
"Missä ne laulajat ovat liturgian aikana kun niitä ei paljon näy?"
Missä oli kirkkoherra liturgian aikana? Ei silti, kirkossa olikin nyt viikonloppuna erittäin sydämellinen venäläinen pappi toimittamassa, lyhentämättäkin vielä osaa toimittaa koska tuntee ortodoksiset jumalanpalveluskaavat, toisin kuin eräät jotka eivät niistä isommin piittaa.
Tältä kantilta kirkkoherran poissaolot eivät voisi vähempää haitata, ja saisi niitä olla vielä tiheämpään.
Toivokaamme hänelle monia keikkoja seurakunnan ulkopuolella. Tai vaimoa viihdyttässä kotona.
Liturgiassa ei kyllä kuorolaisia näkynyt, lienevät olleet puunaamassa itseään Uspenkia varten.
Minusta valokuvat seurakunnan sivustolla ovat amatöörimäisiä.
Eivätköhän ne myös ole amatöörien ottamiakin.
Räsäsen näkemyksen.Sikäli kun muistan hönkään ei tuominnut homoja muttei sellainen asia oikein kuulu teologian piiriin joka on siinä synniksi todettu.
Olisihan se aika naurettavaa ottaa vaikkapa poliisiksi ja poliisin virkaan rattijuoppoja ja rikollisia.Minusta asia on hieman samantyylinen jos näin karkea esimerkki sallitaan.
Tietysti kenenkään omia mieltymyksiä emme tiedä edes papistosta, eikä meidän tarvitsekaan.Se asia on heidän itsensä ja Jumalan välinen asia.
Jos joku homo"seksuaali" haluaa tuoda homojen uskonnollisuuden esille miksi hän ei sitä puhu homojen palstalla?Silloinhan hän itse vetää homoutensa esille tahtoen.Jos taas kokee olevansa normaali uskovainen siinä missä mutkin.. miksi tuoda homouttaan tieten tahtoen esille.Keskustelisi vaan ilman seksuaalista suuntaumustaan muiden uskovaisten kanssa yhtenä uskovaisena jäsenenä.
Kyllä raamatun viesti on selkeä homouden ja naispappeuden asioista.
Se mistä se juontaa juurensa on eri asia.Se pitääkö raamattua tulkita eritavalla kuin ennenmuinoin nykyisten sosiaalinormien vuoksi on myös yksi.
Se kuka raamatun kokosi kirjaksi on yksi pointti.
Se kuka uskonnot perusti on myös yksi.
Valitettavasti historia on mustavalkoisempi kuin nykypäivä jos haluaa uskontoaan sen historian valossa noudattaa on tehtävä valintoja uskontonsa ja Jumalansa vuoksi, ei itsensä.Niinkuin uskonnossa yleensäkin.Ei asioita tehdä omalle itselleen.. seksuaalisuudelleen vaan Jumalan ja muiden hyväksi.
Vähänhän se on vaikea joskus sitä raamattua tulkita.Jos siellä ei selkeästi onanismiakaan luokitella synniksi vaan se on ns. johdateltu muista asioista synniksi.Samaa sukupuolta olevien seksisuhteet muistaakseno on mainittu selväsanaisesti.
Tunnen itsekkin homoja enkä tuomitse heitä se on heidän elämäänsä ja jos he niin ovat onnellisia antakoot heidän olla.En myöskään inhoa heitä yms.He ovat ystäviä ja tuttavia siinä missä muutkin.
Itse en tekisi niin mutta mminullapa ei olekaan sitä kokemusta mikä heillä on asiasta joten en oikein voi toisten puolesta kommentoida.
Itse en tunne seksuaalista vetoa samaan sukupuoleen.Enkä määrittele uskoani seksuaalisuuteni kautta.
viitsi typojani korjailla oli eilen migreeni ja jos nyt silmät valehtelee niin valehdelkoot...niinkuin yleensäkkin.Kuka katsoo asiakseen siitä alkaa valittamaan kun ei ymmärrä sisältöä saa olla puolestani sitten ymmärtämättä.
Miten tämä liittyy Turun kirkkoherran vaaliin?
tämä hallintomenettely yms. kuuluu ortodoksisuuteen ja uskontoon?
Hallintopalsta ja piispankanslia hoitaa nuo asiat.Minua ei voisi vähempää kiinnostaa.Vai onko näistäkin raamatussa jakeet?
Onko hallintoasiat uskon ulkopuolisia asioita?
ovat keskitetty suomi24 keskusteluissa että kirkonkin sisällä erillisille aloilleen.Kirkossa on erityisesti henkilöt jotka vastaavat hallinnollisista asioista.Kilaua piispan kansliaan tai seurakuntaasi niiden puolesta.
Raamatussa ei hirveästi nyky-yhteiskunnan hallintopolitiikkaa esiinny.Ei siellä tosin mainita erikseen luterilaisia muslimeja eikä ortodoksejakaan vaan uskovaisia.
Ortodoksisuudesta on minun käsityksen mukaan kyse ortodoksisesta uskonnosta ja uskomuksesta jos saan sanoa.En tule lukemaan tänne hallinnollista byrokratiaa enkä henkilöstöpolitiikasta niin ortodoksien tai muidenkaan.Saati sitten kenenkään yksittäisen ortodoksin uskonnonharjoituksesta, tavoista, elämäntyylistä, mielipiteistä tai muusta yksityiselämän puolen asioista.
Minua kiinnostaa ortodoksinen historia, teologia ja ehkäpä ero tapakulttuurin ja ortodoksisen teologian välillä.
Jos saan todeta niin minua ei kiinnosta kuinka pietari suuri hattunsa polki eikä sekään että joku nostaa asian pöydälle.Sellaisiin asioihin on oikeat paikat missä ne asiat käsitellään samoin ihmiset keitä ne koskevat.Jokainen voi valittaa tai tehdä hallintovalituksen.Vaikkapa vessapaperille jos muuta ei ole.Se on käsiteltävä aina.Se etä tirisee piilosta iänikuista valitusvirttään vain siksi että saa olla äänessä ja "uskaltaa huudella kaapista" on mielestäni aika kypsymätöntä ja pelkurimaista.Ehkäpä hieman myös vain huomionhakuistakin.
Ovatko tietyt kylmäsydämiset turkulaiset syynä siihen, ettei muuten Turun kirkkoherraa nykyisin enää juuri Turussa näy?? Ovatko pikkusielut onnistuneet karkoittamaan tuonkin ihmisen keskuudestamme. Taitaa olla tämä asian laita.
90% seurakuntalaisista on ihanaa väkeä ja lämpimiä ihmisiä, mutta sitten ovat ne muutamat ongelmanlietsojat ja häiriköt.
Millä mittarilla olet mitannut? Turkulaiset yleensä ovat lämpimiä kuin puuhevonen pakkasessa ja laskelmoivia lähes kaikessa tekemisessään.
Vanhat seurakuntalaiset pitävät tilannetta normaalina koska aina Turun ort.seurakunnassa on ollut eristämistä, kiusaamista ja vastakkainasettelua. Tilanne on siis normaali. Osaa seurakuntalaisia pidetään ulkopuolella tietoisesti.
"Ovatko tietyt kylmäsydämiset turkulaiset syynä siihen, ettei muuten Turun kirkkoherraa nykyisin enää juuri Turussa näy??"
Todennäköisempi syy ovat Turun ulkopuolella toimittamisen myötään tuomat km-korvaukset.
Turun seurakunta on muutakin kuin Turun kaupunki ja nämä "ulkopuoliset" ovat myös kirkollisveron maksajia. Km-korvauksilla ei rikastuta.
Riippuu siitä millaisella autolla ajaa. Vanhan auton ajaja hyötyy enemmän. Ongelmallinen tilanne kun ei ole matkapappia. Ei kirkkoherraa voi ihan kaikesta syyttää. Systeemi mätttää.
Olipa todella kyynisesti kirjoitettu! :(
Itse en usko tällaiseen, kirkkoherra ei ole sen tyyppinen ihminen! Luultavasti hän vain haluaa pitää huolta myös niistä seurakuntalaisista, jotka asuvat kauempana.
"Riippuu siitä millaisella autolla ajaa."
Kuten siitäkin, paljonko sillä ajaa.
"kirkkoherra ei ole sen tyyppinen ihminen!"
Kuinka hyvin oikeastaan tunnet hänet?
Ei ihmistä aina tarvitse tuntea 20 vuoden ajalta, kun hänestä tietää sen olennaisen. Silmät ne on sielun peili ja se tapa jolla ihminen kohtaa lähimmäisensä.
"Silmät ne on sielun peili ja se tapa jolla ihminen kohtaa lähimmäisensä."
Ja jotkut osaavat vetää roolin paremmin kuin ne, jotka vetävät sen huonommin. Sillä alalla lahjakas saattaa hyvinkin osata antaa itsestään sydämellisen vaikutelman, joka kestää jonkin aikaa.
Älkää luottako ruhtinaisiin tai ihmisiin, sillä he eiväy voi sinua auttaa....
Onko hän sairaslomalla kun ei missään näy?
-- saikulla! Taitaa tulla kirkkoon 11. ja 12. joulukuuta.
Kaipa kirkon herra on tarkoituksellisesti päättänyt olla julkistamasta mitään tietoja siitä, missä milloinkin liikkuu.
Sitä myötä sitten erilaiset ikävätkin huhut leviävät, kun harvenevat vielä kirkossa käyvät seurakuntalaiset joutuvat aprikoimaan, missä hän taaskin luuraa.
Olisiko tämäkin suunniteltua.
Tuolloin tulee piispa Arseni Turkuun.
Käytäntö näyttäisi olevan sama kuin piispallamme. Onkohan ulkoinen vaaran mahdollisuus olemassa?
Arseni puhuu sunnuntaina pääsiäismunista. Liittyy varmaan kirjanmyyntikampanjaan. Joulumunia ei liene olemassa?
Toivoisin että Ambrosius olisi yhtä laajasydäminen ja viisas kuin arkkipiispa.
.. olisi se kirkkoherra muutenkin saattanut turussa olla, eikä pelkästään Ar Senin vuoksi!!!
Mutta onhan se tietysti merkkitapaus, Asenin tulo turkuun siis ja onhän hän tietorikas ihminen.
Varmasti mielenkiintoinen luento. Toivottavasti tulee runsaasti ihmisiä kuuntelemaan. Kaipa siellä on kirjojakin myynnissä.
Kuka kumman harpunsoittaja on ort.pappi? Turun Sanomissa oli viimeviikolla yksi juttu jota ihmettelin.
Onko ollut joku papinvaali taas , eikä mulle ole kerrottu vaikka veroja maksan.
On se vaan kumma!!!
Varmaankin kuorokelpoinen...
Jes!!! Miksiköhän Marianna Länne on lähdössä omasta pyynnöstään Tampereen kanttorin toimesta? Tuleeko hän tukemaan kirkon herraa.
Leo tulee Turkuun ekumeniseen joulurauhan julistukseen Tuomiokirkkoon huomenna klo 18.00.
Kem menee sen näkee. Näkee kyllä jouluaattona TV:tä mutta että ihan livenä...
Minusta hän tulee huomenna torstaina?
rahakkaampia hommia teatterin tekemisessä, kun on komiasti Hairin laulupedagogi ja taiteellinen johtaja ja mahtaa olla vielä niitä kuoro ja torvisoittohommiakin! Eihän siinä kerkiä kanttorin hommia hoidella...
perhe vaatinee omansa. taiteelliselle henkilölle voi poikia Hairin myötä kansainvälinen ura. Jokaisella on tiensä kuljettavana.
taiteilija ei ajattele rahaa. Häntä ohjaavat taiteen palo ja toteuttaminen.
treenaamassa Hair-musikaalia Lokomossa. Toivottavasti eivät riisuunnu lavalla kuten oikeassa Hairissa 60-luvulla.
Älä, jos riisuuntuvat niin mekin menemme katsomaan...!
"Miten kirkkoherra suhtautuu homihin?"
Siis miten kirkkoherra suhtautuu hommihin?
Melko suuripiirteisesti, tietyssä mielessä. Ei ole ainakaan käsikirjan mukainen jumalanpalvelus kovin lähellä sydäntä.
Oletko laskenut montako homoa on seurakunnassamme? Miten kirkon herra voisi tietää kuka on homo? Onko joku homopaljastin olemassa?
On yksi hailee mitä hän homoista ajattelee...
Vaikka homous kuinka olisi päivän juttu ja sinunkin sydäntäsi lähellä, nyt ei ollenkaan ollut puhe homoista vaan HOMMISTA!
Alkaa olla yksi hailee mitä mieltä hän on mistään. Neuvosto ja kirkkoherra harrastavat sulle mulle politiikkaa ja kuoro laulaa hällelujaa!
Jassoo! Oletko tehnyt silmädiagnoosin hänellekin?
Eikö Turkuun voisi määrätä virolaista kirkkoherraa? Olisi hieman poweria pitoihin.
miksi kirkon ympäristö on pimeä vaikka valotolpat asennettiin jo perivuotta sitte? Kuka maksaa laskun? Kuka painaisi katkaisijan päälle.
Nukkukaa hyvin, nukkukaa pelotta! Voidaanko Suomessa joku sulkea mielisairaalaan ilman sairautta? Tarkoitan että jos on vaaraksi jollekin isokenkäiselle. Teofania lähestyy...
"Eikö Turkuun voisi määrätä virolaista kirkkoherraa?"
Eikö Turkuun voisi määrätä ihan suomalaista kirkkoherraa? Tai vaikka ylipäätänsä mitä tahansa suomalaista pappia?
Nyt on niin että kun tilanne menee mahdottomaksi, on turvauduttava parodiaan. Turun seurakunnan tilanne on outo.
Turha valitta kun kusi on jo housuissa. Itsepähän sopan keititte turkulaisella, vähemmän kauniilla tavalla. katsokaa vaan tämä soppanne pohjaan asti.
matkapapin pesti kahdeksi vuodeksi alokoi viime keskiviikkona. Kertokaa äkkiä uudelle papille kuka on susi ja kuka lammas seurakunnassanne.!
Hei tottu-ukot hyppikää, nyt on riemu, lahjakas aika...
Totta Mooses! Kun katsoo uutta neuvoston henkilögalleriaa niin hirvittää. Samat henkilöt ja frouvat vahvistettuna Valtteri K.lla jatkaa. Miten tämä on mahdollista? Millaista erityisosaamista neuvostoon valitulta edellytetään?
Ei mitään erityistä. En kyllä ostaisi käytettyä autoa parilta jäseneltä.
Mitä kostuivat Kiovan dynamon pojat "Turku reissulla"? Vetikö joku välistä? Hyvää työtä tekivät pojat, vanhalla perinteisellä kiviseppätekniikalla!
Saivat ainakin retkipyörät, käytetyt tosin kumpikin.
työnanatajana ollut kiinteistö-ja rakennusalan firman päällikkö on varmasti huolehtinut lakien mukaisesti. Palkka oli varmasti työehtosopimusten ahvistama ilman mitään kommervenkkejä.
Minkä rakennusfirman päällikkö?
Siellä oli aattona yksi äkäinen ja pahasuinen frouva kun kailotti toiselle kiekossa olijalle rumasti. Poistuin eteiseen. Turussa huomautellaan kovaa ja häijysti vaikka fiksustikin olisi voinut sanoa.
jos on seurakunnan luottamus toimessa on osattava käyttäytyä. miksi jotkut saavat valokuvata kirkossa, toiset taas eivät? Tämä juttu haisee.
Ja koska riviseurakuntalainen on aikaisemmin siirtänyt kynttilätelineen toiseen paikkaan ponomarin laittamasta paikasta. Ei pidä nolata ketään julkisesti, ei ainakaan alempia hierarkikkoja.
Kuka toimittaa Teofaniassa? Vaihtoehtona on piispaksi vihkiminen Tuomiokirkossa.
Kuulosti ihan lapsuuteni talkkarimuijalta Kalliossa. Tyyli sopii hyvin Turun nykyiseen ort.imagoon.
Roland To¨nisson vihitään papiksi Uspenskissa 9.1. Mahtaako tulla Turkuun?
Nyt hänet on piispallisesti määrätty Turkuun.
Miten Turun ortodoksinen seurakunta näkyy kulttuuripääkaupunkiudessa?
Arkkipiispa Leo tulee avajaisiin. Ehkä kikkoa valaiseva valotolppa torinreunalla syttyy vihdoinkin. Tarkoitan että juhlan kuniaksi. En ole varma käykö Leo edes kirkossamme. Ei ole ainakaan ilmoitettu. Ehkäpä Tuomiokirkossa...
Hui kauhistus! Onko komerot kunnossa? Leo on tarkka komeroista sanoi yksi tiistaiseuralainen takavuosina eräälle teatteriryhmäläiselle. Oli kuin lahtarikomentaja 1918 jälkeen. Käski siivoamaan komeroa. Ei toteltu. Ei meitä teloitettu, vaikka uhkailtinkin että pitäisi ampua...
Ihanaa jos arkkipiispa Leo tulee Turkuun ja varmasti myös kauniiseen kirkkoomme! Hän on sydämellisesti tervetullut. Älykäs ja sivistynyt mies, arvot kohdallaan!
Siis mitkä arvot? On hän kunnioitettava Arkkipiispamme.
Ennen kaikkea hän on Korkeasti Pyhitetty Karjalan ja koko Suomen Arkkipiispa.
aihealue!
Kannattaisi boikotoida koko ketjua.
Onko sielläkin oma jään ja tulen sirkus, vai palaako edes yksi lamppu?
Et boikotoi koska tulit tänne. Uteliaisuus on vahva voima!
Kukahan tässä on typerä?
Mutta oliko arkkipiispa todella avajaisissa?
vastaa tähän ketjuun - inclunding me...
Mutta Arkkipiispamme on tosi hyvä ihminen kun auttoi egyptiläistä isoäitiä piilottamalla hänet lintulaan. Oikea kristillinen teko.
Löytyihän hänestä humaani ritarillisuus!
Ehkä hän oli Forum Marinumissa kuten muutkin kutsuvieraat. Tarja sentään uskaltautui Suomen Joutsenen kannelle pakkaseen.
Vastaamalla nyt ainakin saadaan asia pidettyä tapetilla.
Ei varmaan koskaan. Mahtaa joitakin vituttaa jos Toriparkin seurauksena kirkolle tapahtuu jotakin, koska ei sitten millään voi vierittää syytä edellisen kirkkoherran päälle. Voi harmi, niin hyvä kohde kaikelle törylle. Todellisuudessa koko seurakunta seisoo jo nyt polviaan myöten savessa.
Kuka tai ketkä käyttäävät suurinta valtaa seurakunnassanne? Onko kirkkoherra pelkkä kulissi.
Nyt olisi aika huolestua Toriparkista. Korkein oikeus antaa piakkoin päätöksensä kaupugin johdon tekemään valitukseen. Korkein oikeus ei välttämättä edusta oikeutta. Seurakuntalaisilla on oikeus aktivoitua tässä asiassa: vaatikaa tietoa ja jopa paalutusta kirkkorakennukselle, sillä savipatja lähtee liikkeelle torirakennustärinöissä. Rukoilu kirkon puolesta on paikallaan. Sen lisäksi voisi tehdä jotain maallistakin kirkon puolesta.
Koska luentojen taso on ollut hiukan laimeahko seurakunnassamme, niin Kaupungin kirjasto tarjoaa vaihtiehdon: Roihuava rakkaus. 1.3 on Jaakko Hämeen-Anttilan esitelmä ja huhtikuun alussa Munkki Serafim Seppälä luennoi. Tarkemmin kirjaston tiedotussivuilta.
Tuosta en tiedä, mutta valtuustovaalit ovat syksyllä. Toivoisin niin että edustajat vaihtuisivat ainakin 75 prosenttisesti.
Varmasti monikin toivoo, sillä valtuuston jäsenet mahdollisimman kokemattomiin vaihtamalla varmistetaan parhaiten, että kirkkoherran lista neuvoston kokoonpanosta menee perinteiseen tapaan sellaisenaan läpi uuden valtuuston ensimmäisessä kokouksessa.
Muuta päätösvaltaahan valtuustolla ei juuri sitten olekaan.
Onko noin? Minä luulen että neuvoston kusipäät ovat tyrkyllä joka tapauksessa. Jos olen oikein ymmärtänyt niin nykyisessä neuvostossa ei ole uskonnonopettajien edustusta eikä tuo teologinenkaan tietämys kovin vakuuttavalta tunnu. Maallisen oikeuden ja talouselämän asiantuntemusta tuntuu olevan kyllä. Miten on mahdollista että neuvosto hengellisenä ohjaavana elimenä on noin huteralla pohjalla?
Jotkut jäsenet pitäisi vaihtaa tai heidän pitäisi älytä lähteä itse.
Herra armahda!
"Minä luulen että neuvoston kusipäät ovat tyrkyllä joka tapauksessa."
Perinteisesti tuossa uuden valtuuston ensimmäisessä kokouksessa seurakuntasihteeri nimeää uuteen neuvostoon valittaviksi tietyt henkilöt (yleensä samoja kuin siellä on entuudestaan ollut, mahdollisesti kieltäytyneiden tilalle toki uusia), jotka sitten kirjoitetaan fläppitauluun ensimmäiseksi. Sen jälkeen valtuuston jäsenet voivat halutessaan esittää muita ehdokkaita (tietysti tämä on pitänyt valmistella mm. kysymällä asianosaisten suostumus etukäteen), jotka kirjoitetaan ehdokaslistan hännille. Ja kun tulee äänestys, valtuutettujen enemmistö kirjoittaa kuuliaisesti äänestyslippuihinsa nimiä siinä järjestyksessä kuin ne ovat fläppitaulussa.
Taktikoimalla on joskus ollut mahdollista saada neuvostoon yksi tai kaksi valtuutettujen ehdottamaa jäsentä. Taktikonti tapahtuu niin, että ei esitetä kuin enintään noin kolmea henkilöä eikä äänestetä ketään muuta ehdokasta.
Tässä kokouksessa valittu neuvosto tekee seurakunnassa päätökset (kirkkoherran tahdon mukaisesti) seuraavien neljän vuoden ajan.
"Jotkut jäsenet pitäisi vaihtaa tai heidän pitäisi älytä lähteä itse."
Mutta juuri siksihän kirkkoherra on heidät sinne halunnut, ettei heistä ole erityistä vastusta asioiden hoidolle.
Onko kirkkoherralla joka seurakunnassa sama taktiikka? Jos on niin miksi ylipäätään valitaan ketään, siirrytään vaan suoraan diktatuuriin.
Voiko todella neuvosto erottaa papistoon tai henkilökuntaan kuuluvan työntekijän ilman valtuuston suostumusta. Piispathan eivät yleensä tiedä asioista muuta kuin "höperöiden" ilmiannoista ja kiipijöiden puheista.
Yksikin soitteli piispalle ja kertoi näkevänsä silmistä että henkilö on hullu. Näitä hulluja on sittemmin diaknosoitu lisää. Silmädiaknoosiko täällä toimii? Ja tottahan hän vanhaa työterveyshoitajaa uskoi. Ammatti-ihminen ja hallitsee silmistä ennustamisen.
Olen menettänyt uskoni näihin neuvostoihin. Uskoni jumalaan ja kirkkoomme sentään säilyi.
Rakastukaa seurakuntanne miehiin, siellä on vapaita ja kunnollisia miehiä muutamia!
Vain muutama kunnollinenko?
Selibaattipappiin liittyy aina tietty kielletyn hedelmän tuntu ja se juuri kiehtoo monia. Kioskikirjallisuuden fantasia.
En halua enkä usko että on.
Olen elänyt jo elämäni en tarvitse riesaa miehestä.Olen vapaa toisen miellyttämisestä ja omien odotustieni tyttämisestä tasapuolisesti.
En ole miehen palvelija ja odota että saisin edes jotain samaa takaisin.
Mieluimmin hengellinen elämä ja vapaus ja onnellisuus kuin maallinen elämä ja tunteeton kylmä vankila toisen ihmisen kanssa jolta korkeintaan saa palkaksi vain kaikkea negatiivista.
Pitäisiköhän meidän kaikkien siirtyä tuonne parisuhdeosioon jatkamaan keskustelua, hih! :D
Elämää on varmasti seurakuntien ulkopuolellakin, uskokaa pois.
Niin kaikilla muilla paitsi papeilla. Kunpa nekin joskus eläisivät vähän seurakunnan ulkopuolista elämää...
Ne ulkoistetut elävät seurakunnan ulkopuolista elämää koko ajan.
Hyvä! uutta työtä ja puolisoa vaan siimaan!
mitä hyvää tuossa on? Mitä sinäkin saavutit juonitteluillasi?
mariannanen, tunnetaanko me? Tuskin. Mitä tarkoitat juonitteluilla?
Kunhan tässä provoilen. :)
näin pienessä kirkkokunnassa ei voi olla monta ulkoistettua pappia.
Enemmän kuin uskotkaan. Kaikista ei vain pidetä lukua. Eivätkä kaikki nostata tunteita niin kuin yksi.
No olen sitten pihalla.
Ehkä kaikista ei niin meluta. Tarkotatko positiivisia vai negatiivisia tunteita? Sitä yhtä kohtaan siis. Ei kai "se yksi" vaan ole se turkulainen tyyppi? Eihä täällä muutsa puhuta kuin turusta! Ihme paikka on se.
Positiivisia ja negatiisia, riippuu siitä mikä klikki on kyseessä. Tiistaiseura, kuoro, neuvosto ja kirkkoherra ja osa papistoa negatiivisia, Muut seurakuntalaiset, melkeinrikolliset, "kirkolliset vosut ja rutusakki" positiivisia.
Mikä kumma on kirkollinen "vosu"??
Kysy neuvostonjäseneltä.
jahans, pappi ulkoistettu naisseikkailujen takia?! montahan kirkossamme on muuta samanlaista pastoria.
Taisi olla enemmänki Mauno Koiviston tapainen säästäjä. Johan siinä jotkut suivaantuivat.
Korruptio tuli vasta hänen jälkeensä.
ja nyt sitten eukaristille. Sen jälkeen puhumaan pahaa välittömästi.