Peräpukamat?

Hei.

Tänään ulostaessa tuntui että uloste jää matkanvarrelle.

Pienen äkistelyn jälkeen tuli ulos ''papana'' kerrallaan.

Kun aloin pyyhkimään huomasin kun wc paperissa oli kirkasta verta aika paljon. (Ei valunut.)

Noh verta ei jää enään wc paperiin. Uloste oli normaalin väristä.

Peräsuoli on nyt ehkä vähän ärtynyt.

Mistä tuo veri voisi olla peräisin?

Ummetuksesta?

Vai jokin sairaus?

Huolestuttaa..

T: 14v poika.
3244
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Nyt on ollut kokonaisen viikon aika huonolaatuinen ruokavalio ymsyms.

Muuten huomasin vaan toisella wc-käynnillä että ulosteen päällä oli ihan vähäsen vaaleata verta.

Olisiko ummetus voinut aukaista pukaman joka olisi vuotanut?

Äänestä
  • Kakka pitää saada pehmenemään,ns. voidemaiseksi niin se ei ärsytä suolta. Järsi kaikenlaista ja syö pähkinöitä ja osta luumuja ja juo vettä. Inhottava vaiva joka varmaan seuraa elämän matkalla aina kun on kova kakka.

    Äänestä

  • old_profile_39314 kirjoitti:

    Kakka pitää saada pehmenemään,ns. voidemaiseksi niin se ei ärsytä suolta. Järsi kaikenlaista ja syö pähkinöitä ja osta luumuja ja juo vettä. Inhottava vaiva joka varmaan seuraa elämän matkalla aina kun on kova kakka.

    Movicol Plain jauhe oraaliliuosta varten (reseptilääke).
    Tätä pitäisi käyttää jatkuvasti 1-3 pussia/pvä sekoitettuna 1/2 lasiin vettä. Pussien määrä vain kokeilemalla.

    Mulla ei auttanut vaikka söin luumuja, vihanneksia seikä muita kuitupitoisia ruokia.
    En ole itsekään vielä löytänyt sopivaa annostusta, joudun pitämään viikon väliäkin. Kakka menee aivan vetiseksi välillä.

    Mulla meni aivan kovalle, pieni pökölöitöä silloin tällöin. Ja sitten se hirveä "loppurutistus" > joka paikka aivan kipeä sen jälkeen.
    En halua kokoea sitä enään. Kärsin siitä niin monta kertaa.
    Kokeile, jos luumut ym. eivät auta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Boju96 kirjoitti:

Hei.

Tänään ulostaessa tuntui että uloste jää matkanvarrelle.

Pienen äkistelyn jälkeen tuli ulos ''papana'' kerrallaan.

Kun aloin pyyhkimään huomasin kun wc paperissa oli kirkasta verta aika paljon. (Ei valunut.)

Noh verta ei jää enään wc paperiin. Uloste oli normaalin väristä.

Peräsuoli on nyt ehkä vähän ärtynyt.

Mistä tuo veri voisi olla peräisin?

Ummetuksesta?

Vai jokin sairaus?

Huolestuttaa..

T: 14v poika.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu