Samalla kun ulkomaalaisia kotoutetaan, koitetaan Suomalaisia ulkoistaa.. Tällainen käsitys on tullut sosiaalitoimiston toiminnasta ulkomaalaisten kohtelun eroavaisuudesta Suomalaiseen.
Itse lähdin opiskelemaan omasta tahdostani, tuilla joita saan, en millään elä, maksa vuokraa ja koulua. Kysyin sosiaalitoimistolta avustusta koulumaksuun, joka on kuitenkin minulle paljon. Vastaukseksi sain että "muuta pienempään asuntoon kun niitä siellä kerran on". Minulla on nyt neliöiltään sossun mittoihin liian suuri asunto, mutta asumiskustannukset ovat silti vain hyvin vähän suuremmat kuin maksimi sossuavustus neliömäärässä. Koulutus on alle vuoden kestoinen ja tämän takia minun siis pitäisi muuttaa samalla kun maahanmuuttajat saavat jopa jo omakotitaloja tästä lähistöltä. Ja mitä kaikkiea muuta heille asumiseen kustannettiinkaan.
Aiemmin koitin hakea iltapainotteiseen koulutukseen avustusta ja minulle sanottiin etteivät he kustanna HARRASTUKSIA. Kuitenkin "kotoutuakseen" ulkomaalaiset saavat myöskin harrastusvälineet ja heille nähtävästi varattu kokonaisia uimahallivuoroja? Suomalaisen "kevyempi" koulutusmuoto, joka mahdollistaa samanaikaisen työssäkäynnin jos vain paikan sattuu löytämään, lasketaan harrastukseksi.
Perheelliselle tuttavalleni koitti aika jolloin he joutuivat hakemaan sosiaalitoimistosta avustusta, heillä on kaupungin vuokra asunto joka ei mitoiltaan ylitä sossun maksimi pinta-alaa. Perheen isä oli maksanut käytössään olevasta laina autosta (sukulaiselta) jonkin maksun tililtään, sossu huomasi tämän ja pyysi selvitykset onko heillä omistuksessaan tämä peräti parin tonnin arvoinen auto, jos olisi, pitäisi se myydä. Kun taas ulkomaalaisperhe saa huikeat avustukset auton ostoon jos heillä on lapsi. Reiluako?!
Suomalainen ja maahanmuuttaja samalla viivalla?!
6
539
Vastaukset
- hyysärit
ihmettelevät, mistä johtuu asenteiden koveneminen?
- mutta muistathan sen, että pakolaiset, jotka tänne tulevat eivät omista tullessaan mitään. Sen vuoksi toki avustus on toista luokkaa kun monella kantiksella.
Myös heidän perheensä ovat isompia, joten myönnetyt asumiskohteet noudattavat samaa.
En tunne yksityiskohtia asiasta - mutta olisi hyvä saada tietoon erilaisia päätöksiä - vaikkakin sitten nimettöminä - jotta asioita olisi mahdollista mielekkäästi vertailla.
Kirjoituksesi ei kuitenkaan kuulu rasismipalstalle, joten se on nyt siirretty.- oikeutettua,
että maahanmuuttajia tuki jatkuu vuosikausia maahantulon jälkeen runsaampana, kuin kantaväestön?
Tämäntyyppinen epäarvoisuus viranomaisten edessä on omiaan lisäämään rasismia. - psssssss
oikeutettua, kirjoitti:
että maahanmuuttajia tuki jatkuu vuosikausia maahantulon jälkeen runsaampana, kuin kantaväestön?
Tämäntyyppinen epäarvoisuus viranomaisten edessä on omiaan lisäämään rasismia.Sehän on pakolaisten asioita hoitava lakimies,joka mamusta tipahtaa useampi tonni tilille.
- paskapoppoota
Kumma kun vieläkin puhutaan maahanmuutosta väärillä termeillä. TYÖperäinen on aivan eri asia kuin ikuisesti työttömät maahantmuuttajat.He ovat sossun tätien lempikarjaa.
Maahanmuuttajat ovat sitä eliittiluokkaa jotka saavat kunnon kohtelun ja kaikkien erilaisten mamu-tukien päälle vielä harkinnanvaraiset tuet.Heidän avukseen on rientänyt kaikenlaiset konsultit ja kouluttajat (saavat palkan veroista) neuvoineen.
Suomi on perikadossa näiden maahantulijoiden ansiosta. Heille kuluu veroeuroja vuosittain yli 1000 miljoonaa. Se on paljon se! Kaikki se on pois muualta!
Karvat nousevat pystyyn ja hampaat paljastuvat suomalaisilla...ja vielä ihmetellään, miksi työttömiä maahanmuuttajien muuttoa tänne vastustetaan. yksi syy siihen tulikin jo mainittua.
Suomalaista saa sossussa pompottaa mielinmäärin ja pannaan lapsiperhe jopa karenssiinkin, jotta elämisestä tulisi mahd.hankalaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2762530Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."772433SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis201639- 1201598
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis531518Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj651397- 1341376
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711250Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.821059Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli741049