Maakeskeinen maailmankuva on teologisesti perustellumpi kuin aurinkokeskeinen, sillä Jumala on luonut elämän nimenomaan Maahan, eikä ole koskaan edes tiedemiesten propagandassa väitetty, että vieraista maailmoista olisi löydetty elon merkkejä.
Kasvanut on jo pitkään niidenkin tiedemiesten määrä, jotka uskaltavat kyseenalaistaa auringon aseman kaiken keskipisteenä. Kunnon ateisti ei tietystikään voi tällaista hyväksyä - hän halveksuu ihmistä ja katsoo, ettei tämä missään nimessä voi olla luomakunnan kruunu, vaikka Raamattu näin selkeästi ilmoittaa ja vaikka kasvava tutkijoiden joukko tämän toteaa. Hän myöskin katsoo, että ihmisen asuttama planeetta on vain mitätön ja että muualtakin on löydyttävä elämää - vain siksi, että hänellä ei ole uskon synnyttämää rakkautta lähimmäistä kohtaan! Siksi monet pohtivatkin keinoja ihmisrodun hävittämiseen, mutta tätä kukaan ei voi koskaan saada aikaan, sillä Herra suojaa seurakuntaansa ja ainoata totuuttaan.
Viimeaikaisten katastrofien johdosta koko maailman yli pyyhkäisee tämän vuosisadan aikana hengellinen herätys, joka johtaa Jumalan olemassaolon hyväksymiseen tiedepiireissäkin paradigmana, itsestäänselvänä faktana. Sitähän se jo on kaikille muille kuin tutkijoille, jotka vain haluavat kostaa katkeruutensa valehtelemalla vanhurskaille perimmäisistä totuuksista. Monesti saa kuulla, että tiedemies on nuorena rukoillut esim. eheytymistä heteroksi, mutta kun ei ole osannut rukoilla kyllin hartaasti tai ei ole ollut aidossa uskossa alkuunkaan, on hän syyttänyt tästä Jumalaa, kiistänyt Hänet ja ryhtynyt tiedemieheksi julistamaan toivottoman ateismin evankeliumia.
Maakeskeisyys
10
226
Vastaukset
- ikiateisti
>>>Kasvanut on jo pitkään niidenkin tiedemiesten määrä, jotka uskaltavat kyseenalaistaa auringon aseman kaiken keskipisteenä
ikiateisi
Maailmankaikkeudessa ei voda määritellä, mikä taivaankappale kiertää mitäkin. Aivan yhtä hyvin kun sanomme, että maa kiertää aurinkoa, voimme sanoa, että aurinko kiertää maata. Ja jos haluamme olla rohkeita, voimme perustellusti sanoa, että kaikki taivaankappaleet kaukaisine galaksineen kiertävät maapalloa. Kysymys on vain siitä, mikä taivaankappale otetaan kiintopisteeksi ja verrataan sitten muiden taivaankappaleiden liikkeitä siihen.Jaakob kirjoitti:
ikiateisi
Maailmankaikkeudessa ei voda määritellä, mikä taivaankappale kiertää mitäkin. Aivan yhtä hyvin kun sanomme, että maa kiertää aurinkoa, voimme sanoa, että aurinko kiertää maata. Ja jos haluamme olla rohkeita, voimme perustellusti sanoa, että kaikki taivaankappaleet kaukaisine galaksineen kiertävät maapalloa. Kysymys on vain siitä, mikä taivaankappale otetaan kiintopisteeksi ja verrataan sitten muiden taivaankappaleiden liikkeitä siihen."Maailmankaikkeudessa ei voda määritellä, mikä taivaankappale kiertää mitäkin."
Kyllä voidaan.
"Kysymys on vain siitä, mikä taivaankappale otetaan kiintopisteeksi ja verrataan sitten muiden taivaankappaleiden liikkeitä siihen. "
Kysymys on myös siitä, mikä on järkevää. Jos maapallo otetaan keskipisteeksi, on muiden aurinkokunnan taivaankappaleiden kiertoratoja hyvin hankala määrittää toisin kuin siinä tapauksessa, jos otetaan aurinko keskipisteeksi.
- X'''D
Ei tämä voi olla enään todellista, tän on pakko olla trolli! Ei noin pahasti harhaista ja tynnyrissä kasvanutta urpoa, joka kaikesta huolimatta jollain ilveellä osaa käyttää tietokonetta ja kirjoittaa, vain yksinkertaisesti voi olla olemassa:'D
Saa nähdä tuleeko vielä sitä päivää että tänne tulee joku herneaivo pokkana selittämään että Maa onkin oikeasti litteä ja nelikulmainen...- O'ou
http://theflatearthsociety.org/cms/
Ei näkynyt jäsenlistassa yhtään suomalaisnimeä vielä. Tai sitten ne oli niitä jossa luki ´private´
:D O'ou kirjoitti:
http://theflatearthsociety.org/cms/
Ei näkynyt jäsenlistassa yhtään suomalaisnimeä vielä. Tai sitten ne oli niitä jossa luki ´private´
:Dhttp://api.ning.com/files/99kmBQDAMkEjS2hm-92WPHD2ESzScOHqczURR81ZGTGcxQzZ50C4wCsVY8sa1N7LnMb0s3o4pd7oCvtq*uh7pjrxPAE7Yekn/Paul_Kidby_Discworld.jpg
Todiste:)A.Mikkonen kirjoitti:
http://api.ning.com/files/99kmBQDAMkEjS2hm-92WPHD2ESzScOHqczURR81ZGTGcxQzZ50C4wCsVY8sa1N7LnMb0s3o4pd7oCvtq*uh7pjrxPAE7Yekn/Paul_Kidby_Discworld.jpg
Todiste:)Raamattu unohti vaan noi elefantit....., ja kilpikonnan:)
- Tango_Delirium
Ehdottomasti. Lisäksi aurinko kiertää maata ja kuu on juustoa.
- jo pitkänaikaa
että maa pyörii minun ympärillä, olen ihan selvästi keskiössä. Jos päätän pyörähtää 360 astetta, niin samalla koko maailmankaikkeus pyörähtää minun ympäri , mitä tästä voisi päätellä ??? 8]
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei215504- 531555
- 141013
Mitä teet nainen
Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,52937- 64920
- 48878
Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa
Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom143857Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?
Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️58828Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle49806Onko oikein? Kaikki naiset "jäivät rannalle" Maajussille morsian -pääsarjasta - He ovat mukana!
JES, Maajussille morsian starttaa ja tiedossa on tuttuun tyyliin kaksi eri ohjelmaa: Maajussille morsian ja Maajussille10785