volvo md 1 b

havsfidra

onks tietoo onks vaikee vaihtaa vesipumpun
siipipyöra

5

586

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uuno

      ei oo tietoo, mut ei oo ainaskaan vaikeaa MD5A:han

    • 11453

      On vaikea. Joutuu käyttämään työkaluja ja sotkee kädet. Tilaa huolto paikan päälle.

    • seppomartti

      Mietin mikä voisi olla vaikein vaihe. Vesipumpun kannen ruuvin pudotus vai paperitiivisteen saaminen oikeaan asentoon, ellei korvaa tiivistesilikonilla. Ei tosiaan ole vaikeaa.
      Mallimerkinnästä voi saada viitteitä vanhojen volvojen pitkäikäisyydestä. Ajelin 60- luvulla MD ykkösellä.

    • Oldsailor

      Simppeli homma. Riippuu tosin siitä, miten moottori on asennettu eli pääseekö etukautta hyvin käsiksi. MD-sarjan myllyt ovat todellisia ikiliikkujia. Jos niihin olisi asennettu uutena makeavesijäähdytys, moottoreita tuskin olisi saanut oikein huolletuina ajamalla loppuun. Muistan joskus kuulleeni, että jollakin työkoneella on makeassa vedessä ajettu reippaasti yli 10.000 tuntia. Merivedessä ekana menee sylinterinkansi. Valitetavaa, että Volvo lopetti vuosia aitten varaosakansien tekemisen. Ilmeisesti halusivat vanhat koneet pois markkinoilta ja uusia tiallle. Sääli.

    • Md2b:tä sen juuri vaihdoin. Ei ollut vaikeaa. Biltemasta saa impellereitä. Vika huonoon vesikiertoon oli kuitenkin lopulta korroosion aiheuttama tukkeuma lämmönvaihtimen liitoksessa pakoputkeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      30
      3690
    2. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      49
      1588
    3. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      73
      1328
    4. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      75
      1171
    5. Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!

      Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei
      Kaste
      691
      1021
    6. Hitaille omat kassat

      Kassoilla hidastelevat ärsyttävät. Menee heti loppupäivä pilalle, kun kauppareissu kestää hidastelijoiden takia. Näille
      Maailman menoa
      167
      999
    7. Kävisikö tällainen sopimus?

      Olisitko valmis juttelemaan jo ensi viikolla kahden kesken?
      Ikävä
      74
      815
    8. Mitä yhteistä sinulla

      on kaivattusi kanssa? Sama musiikkimaku, tai huumorintaju, tai ehkä työpaikka? Vai ettekö tunne vielä niin hyvin?
      Ikävä
      47
      725
    9. Olisit ollut niin

      Minunlaiseni. Ehkä se on helmpompi kun emme kohtaa. Kipeältä se tuntui ettet valinnut minua
      Ikävä
      33
      716
    10. Mitä opit tästä

      Ikävästä, päivästä?
      Ikävä
      81
      660
    Aihe