Meneekö perinnöstä kirkollisveroa?
Kirkollisveroa perinnöstä?
K.T.
2398
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
http://eroakirkosta.fi/eroakirkosta/faq#alaikaiset
31. Mistä tuloista maksetaan kirkollisveroa?
Kirkollisveroa maksetaan palkkatulosta ja palkan kaltaisista palkkioista. Perintö- ja lahjaveroista ei makseta kirkollisveroa, eikä pääomatuloista. Sosiaalietuuksista osa (mm. opintoraha) on verotettavaa tuloa, osa (mm. lapsilisä, asumistuki) taas ei ole. Verovapaista korvauksista, kuten päivärahasta tai kilometrikorvauksesta, kirkollisveroa ei makseta.
Yritykset maksavat voitostaan yhteisöveroa, josta osa menee seurakunnille kuuluivatpa yrityksen omistajat kirkkoon tai ei.
Pienessä yrityksessä omistaja voi usein valita, nostaako rahaa palkkana vai yrityksen voittona. Palkanmaksu pienentää yhteisöveroa ja siten seurakuntien osuutta. Kirkkoon kuuluvan henkilön palkasta menee kirkollisvero ja osingostakin siltä osin, kuin osinko verotetaan ansiotulona. Kirkkoon kuulumattoman henkilön palkasta tai osingosta ei mene kirkollisveroa.
Google rulaa!
mutta ennen kuin olet saanut sen perinnön, niin kuolinpesästä on kirkollisveroa maksettu.