Ihmetyttää miten paljon vihaa tälle palstalle mahtuu. Ymmärrän toki että syrjäytetyt ovat katkeria, mutta jos he purkavat katkeruutensa maahanmuuttajiin, he vain lyövät heikompiaan... se tietysti sopii niille jotka oikeasti ovat syylllsiä kansan köyhtymiseen, eli useimmille suomalaisille poliitikoille.
älkää haukkuko väärää puuta
hyvät ihmiset
23224
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Olen myös minä ihmetellyt samaa.
Ne, jotka tällä palstallan osallistuvat keskusteluun, varmaankin kattavasti ymmärtävät sen, että esimerkiksi pakolaiset ovat pohjimmiltaan ihan tavallisia ihmisiä - ei yleensä erityisen sankarillisia, mutta ei ollenkaan pahojakaan. Kaikilla kuitenkin käynyt huono nakki elämän bingolotossa - toisin kuin meillä.
Mikä saa suomalaisen ihmisen, joka ei tiedä mitä on sota, vihaamaan valikoimatta kaukaa pakenijaa? Hän kuitenkin tietää, että tulijan kohtalon ohjaimissa ovat olleet enimmäkseen muut - ja siltä viimeiseltä osalta, Suomen viranomaiset. Onko lyödyn lyöminen oikeaa suomalaisuutta?
omia maamiehiään, eikö se ole vain heidän ongelmansa jos eivät osaa elää rauhassa keskenään ?
Sinä syyllistät uhrin vainotuksi tulemisestaan.
Tästä ei keskustelu etene - eikä mikään muutu.
Ihmetelkää nyt hyysärit aivan rauhassa. Ehkä te joku päivä ymmärrätte mistä on kyse.
Maahanmuuttajien rikollisuus kuuluu Laki ja Rikos puolelle joten sinne vaan niin saa muukin kansa tietoonsa kuka tekee ja mitä.
eivät ihmettele - vaan keskustelevat.
Siihen eivät rasistit lähde, mistä sinun viestisi on malliesimerkki.
Kehitysmaat ja kehitysapu -puolelle - jos todella haluaa muutosta maahanmuuttopolitiikkaan, josta täällä koko ajan itketään.
Mutta ei. Rasismipalstalle pitää näitä surkimuksia tulla lyömään.
nehän pakenevat omia rikoksiaan, joista murhaaminen on pienimpiä.
ole mitään hyötyä on toimittava
on turha yrittää keskustella, koska väärät mielipiteet deletoidaan. Saat vain ylistää mamutuksen ihanuutta.
- koska se kuuluu muualle.
Tämä on rasismipalsta.
Jos sinulla on esittää "mamun" aikaansaama - tai vastaanottama rasistinen akti, niin anna palaa vain.
¤¤¤¤¤
¤¤¤¤¤
tämän tyyppistä toimintaa?
http://diversityiscrap.com/2010/05/white-girl-smacked-for-resisting-muhdik/
on vain saitin tuottaminen.
Sen sisältö sitten muuta "crap´iä" - mikä sinänsä on osuva sana kuvaamaan koko linkkiä.
mielestäsi happy slapping, joka tarkoittaa että mustaihoiset nuoret mäiskivät valkoihoisia ohikulkijoita kuonoon ja kuvaavat kameralla, ei ole mitenkään rasismia?
http://burytheproud.blogspot.com/2008/01/kulttuuritekoja-happy-slapping.html
Miten pihalla voikaan palstan mode olla tosielämän ilmiöistä, kysyn vaan?
*Waite had participated in a barbecue with his friends when he on the way home met his assassins, a group of five to seven immigrant youths.
"Are you a Nazi?" one of them asked young James,........
.........whereupon he was assaulted, stabbed several times in the chest, one blow piercing his heart. He later bled to death on the way to a hospital. *
*Sajid Zulfiqar, 25, Zahid Bashir, 23, and Imran Maqsood, 21, of Ilford, east London, will be sentenced on Thursday.
The court heard that after the attack Zulfiqar shouted, in Urdu: "We have killed the white man. That will teach an Englishman to interfere in Paki business." *
*What could be described one if not THE most despicable race hate crimes in Scotland/Britain was the horrific murder of 15 year old schoolboy, Kriss Donald - who was tortured and killed by muslim gang/men for no other reason than the young lad was white.*
Tässä nyt pari tunnetumpaa.
Silkka selvää rasismia - kyllä. Jos nimittäin pahoinpitelijä lausui sanoja, jotka blogiin oli kirjoitettu.
Mutta. Niinpä oli - valitettavasti - myös bloginpitäjän teksti.
Tällaista ei ole asiallinen kirjoitus:
"Tätä videota katsellessani, mietin että minkälainen suunnaton ylimielisyys, kunnioituksen puute kanssaihmisiä kohtaan ja yleensä ottaen arvomaailman täydellinen puuttuminen noita oikein riivaa."
kuvailisit viattomia ohinkulkijoita pelkän ihonvärin perusteella valitsevia pahoinpitelijöitä?
Vastaan puolestasi: "He ovat syrjäytyneitä reppanoita, joiden kotouttaminen on epäonnistunut ja meidän on vain ymmärrettävä heidän pahaa oloaan. Syytä ei tule etsiä heistä -vaan rasistisesta yhteiskunnasta - joka on ollut töykeä heitä kohtaan."
Se ei moralisoi tai syytä. Se toisaalta pitää huolta omistaan - mutta toisaalta palauttaa heidät, vaikka pakkokeinoin, harhateiltään.
Sen suojassa ihminen saa miettiä suhdettaan siihen, toisiin yksilöihin - ja ennen kaikkea itseensä.
Kun palstan viitekehyksessä arvioidaan rasismiin syyllistyviä, kyllä he löytävät, tässä yhteiskuntamme sateenvarjossa, paikkansa - jos vain yhtään omastakaan parastaan ymmärtävät...
jälkeen, olisitko hyvä ja vastaisit kysymykseen: Miten itse kuvailisit viattomia ohikulkijoita pelkän ihonvärin perusteella valitsevia pahoinpitelijöitä?
Kun kerran arvostelit blogikirjoittajaa rasistiseksi - minun mielestäni asiallisen - kuvauksen perusteella?
Rasisti.
kuten tässä ketjussa hieman mukaillen itse viisastelit:
"Ne, jotka ovat huolissaan ja haluavat tehdä jotain eivät ihmettele - vaan keskustelevat.
Siihen eivät hyysärit lähde, mistä sinun viestisi on malliesimerkki."