Lonkka/lantio ongelma

kysyjä577743

Hei. Huomasin tuossa peilin edessä että minun lonkat/lantio ovat eri korkeudella (n. 2 - 3cm) eroa. Oikea puoli lantiostani on myös enemmän "ulkona" ruumiistani kun toisen puolen lantioluut. Tämä näyttää siltä kuin minulla olisi massiivinen jenkkakahva oikella puolella lantiota. Oikean puoleisen lantion virheasennon seurauksena ruumiini on myös vähän kallellaan. Googlettelin vähän kyseisestä ongelmasta ja löysin useimmaksi diagnoosiksi jalkojen eripituuden. Jatkamalla etsintöjä löysin tietoa että kyseinen diagnoosi on väärä ja yleensä kyseessä on SI-nivelen virheasento, joka on helposti korjattavissa. Joten mistä lähtisin hoitoa tähän etsimään ym. ? Ottakaa huomioon että olen 15 vuotias mies.

5

686

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ......

      Itsellä myös lantion toinen puoli "törröttää" enemmän ulos päin.
      Jalkojen pituus ero todettiin jo ala-asteella. Ottaa suorastaan päähän ettei kukaan koskaan kertonut mitä ongelmia on luvassa.
      17v ensimmäisen kerran tuli välilevynpullistumia, edelleen olin täysin tietämätön jalkojen pituus eron ja lantion virheasennon vaikutuksesta selkävaivoihin, en ollut ikinä kuullutkaan si-nivelestä.
      27v ongelmat paheni, pullistuma meni siihen pisteeseen,että väännyin entistä enemmän kieroon lantion puoleiset erot olivat 5cm.
      Selkä leikattiin, mutta lantio sekä lonkka ongelmat jäivät, pullistuman aiheuttama virhe asento oli liian kauan ennen kuin leikkaus tehtiin.
      Venyttelen päivittäin ja teen vatsa sekä selkälihas liikkeitä. Käyn myös säännöllisesti kiropraktikolla.Kroppa on jatkuvasti jumissa,lonkka kipeä.Lonkkanivel laitetaan joka kiropraktikko käynnillä paikoilleen,fasettilukkoja saa aukoa jatkuvasti. Pohkeet ja nilkat kramppailee harva se päivä.

    • eivetelys

      Jalkojen eripituisuutta ei ole olemassakaan. Kyseessä on skolioosi ja siihen ja sen hoitoon löytyy selvät ohjeet netistä. Ota selvää ja ala myös harrastaan vähän liikuntaakin. Liikunta on sinulla jäänyt elämästäsi kokonaan pois veikkaisin.

      • kysyjä577743

        Voisitkohan sinä antaa vähän vinkkiä (linkkejä yms) siitä hoidosta ? Ja kumpaa tarkoitit, ettei ole harrastanut liikuntaa? Minulta ei ainakaan ole liikunta jäänyt kokonaan pois, aktiivisesti harrastan liikuntaa.


      • kysyjä577743
        kysyjä577743 kirjoitti:

        Voisitkohan sinä antaa vähän vinkkiä (linkkejä yms) siitä hoidosta ? Ja kumpaa tarkoitit, ettei ole harrastanut liikuntaa? Minulta ei ainakaan ole liikunta jäänyt kokonaan pois, aktiivisesti harrastan liikuntaa.

        Ja kyseessähän ei todellakaan ole Skolioosi...


    • Anonyymi

      Vastuun tuntuinen kirkkoherra kypsyy onko jokin vieressä oleva missä töissä.
      Kun on hoitaja avoin Aleksi viereen vain , sänkyyn vain koti kahvit Jehova Kärsämäki tunne puhujat Pyhäsalmi verikoe jjehovat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      418
      2009
    2. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      188
      1543
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      149
      1477
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      123
      1386
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      29
      1176
    6. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      244
      947
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      113
      907
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      67
      762
    9. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      26
      685
    10. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      124
      665
    Aihe