Lonkka/lantio ongelma

kysyjä577743

Hei. Huomasin tuossa peilin edessä että minun lonkat/lantio ovat eri korkeudella (n. 2 - 3cm) eroa. Oikea puoli lantiostani on myös enemmän "ulkona" ruumiistani kun toisen puolen lantioluut. Tämä näyttää siltä kuin minulla olisi massiivinen jenkkakahva oikella puolella lantiota. Oikean puoleisen lantion virheasennon seurauksena ruumiini on myös vähän kallellaan. Googlettelin vähän kyseisestä ongelmasta ja löysin useimmaksi diagnoosiksi jalkojen eripituuden. Jatkamalla etsintöjä löysin tietoa että kyseinen diagnoosi on väärä ja yleensä kyseessä on SI-nivelen virheasento, joka on helposti korjattavissa. Joten mistä lähtisin hoitoa tähän etsimään ym. ? Ottakaa huomioon että olen 15 vuotias mies.

5

666

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ......

      Itsellä myös lantion toinen puoli "törröttää" enemmän ulos päin.
      Jalkojen pituus ero todettiin jo ala-asteella. Ottaa suorastaan päähän ettei kukaan koskaan kertonut mitä ongelmia on luvassa.
      17v ensimmäisen kerran tuli välilevynpullistumia, edelleen olin täysin tietämätön jalkojen pituus eron ja lantion virheasennon vaikutuksesta selkävaivoihin, en ollut ikinä kuullutkaan si-nivelestä.
      27v ongelmat paheni, pullistuma meni siihen pisteeseen,että väännyin entistä enemmän kieroon lantion puoleiset erot olivat 5cm.
      Selkä leikattiin, mutta lantio sekä lonkka ongelmat jäivät, pullistuman aiheuttama virhe asento oli liian kauan ennen kuin leikkaus tehtiin.
      Venyttelen päivittäin ja teen vatsa sekä selkälihas liikkeitä. Käyn myös säännöllisesti kiropraktikolla.Kroppa on jatkuvasti jumissa,lonkka kipeä.Lonkkanivel laitetaan joka kiropraktikko käynnillä paikoilleen,fasettilukkoja saa aukoa jatkuvasti. Pohkeet ja nilkat kramppailee harva se päivä.

    • eivetelys

      Jalkojen eripituisuutta ei ole olemassakaan. Kyseessä on skolioosi ja siihen ja sen hoitoon löytyy selvät ohjeet netistä. Ota selvää ja ala myös harrastaan vähän liikuntaakin. Liikunta on sinulla jäänyt elämästäsi kokonaan pois veikkaisin.

      • kysyjä577743

        Voisitkohan sinä antaa vähän vinkkiä (linkkejä yms) siitä hoidosta ? Ja kumpaa tarkoitit, ettei ole harrastanut liikuntaa? Minulta ei ainakaan ole liikunta jäänyt kokonaan pois, aktiivisesti harrastan liikuntaa.


      • kysyjä577743
        kysyjä577743 kirjoitti:

        Voisitkohan sinä antaa vähän vinkkiä (linkkejä yms) siitä hoidosta ? Ja kumpaa tarkoitit, ettei ole harrastanut liikuntaa? Minulta ei ainakaan ole liikunta jäänyt kokonaan pois, aktiivisesti harrastan liikuntaa.

        Ja kyseessähän ei todellakaan ole Skolioosi...


    • Anonyymi

      Vastuun tuntuinen kirkkoherra kypsyy onko jokin vieressä oleva missä töissä.
      Kun on hoitaja avoin Aleksi viereen vain , sänkyyn vain koti kahvit Jehova Kärsämäki tunne puhujat Pyhäsalmi verikoe jjehovat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      68
      7574
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      124
      2989
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      143
      1813
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1679
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      122
      1512
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      171
      1461
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      132
      1192
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      78
      879
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      812
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      774
    Aihe