Hei. Huomasin tuossa peilin edessä että minun lonkat/lantio ovat eri korkeudella (n. 2 - 3cm) eroa. Oikea puoli lantiostani on myös enemmän "ulkona" ruumiistani kun toisen puolen lantioluut. Tämä näyttää siltä kuin minulla olisi massiivinen jenkkakahva oikella puolella lantiota. Oikean puoleisen lantion virheasennon seurauksena ruumiini on myös vähän kallellaan. Googlettelin vähän kyseisestä ongelmasta ja löysin useimmaksi diagnoosiksi jalkojen eripituuden. Jatkamalla etsintöjä löysin tietoa että kyseinen diagnoosi on väärä ja yleensä kyseessä on SI-nivelen virheasento, joka on helposti korjattavissa. Joten mistä lähtisin hoitoa tähän etsimään ym. ? Ottakaa huomioon että olen 15 vuotias mies.
Vastaukset 5
- ......
Itsellä myös lantion toinen puoli "törröttää" enemmän ulos päin.
Jalkojen pituus ero todettiin jo ala-asteella. Ottaa suorastaan päähän ettei kukaan koskaan kertonut mitä ongelmia on luvassa.
17v ensimmäisen kerran tuli välilevynpullistumia, edelleen olin täysin tietämätön jalkojen pituus eron ja lantion virheasennon vaikutuksesta selkävaivoihin, en ollut ikinä kuullutkaan si-nivelestä.
27v ongelmat paheni, pullistuma meni siihen pisteeseen,että väännyin entistä enemmän kieroon lantion puoleiset erot olivat 5cm.
Selkä leikattiin, mutta lantio sekä lonkka ongelmat jäivät, pullistuman aiheuttama virhe asento oli liian kauan ennen kuin leikkaus tehtiin.
Venyttelen päivittäin ja teen vatsa sekä selkälihas liikkeitä. Käyn myös säännöllisesti kiropraktikolla.Kroppa on jatkuvasti jumissa,lonkka kipeä.Lonkkanivel laitetaan joka kiropraktikko käynnillä paikoilleen,fasettilukkoja saa aukoa jatkuvasti. Pohkeet ja nilkat kramppailee harva se päivä. - eivetelys
Jalkojen eripituisuutta ei ole olemassakaan. Kyseessä on skolioosi ja siihen ja sen hoitoon löytyy selvät ohjeet netistä. Ota selvää ja ala myös harrastaan vähän liikuntaakin. Liikunta on sinulla jäänyt elämästäsi kokonaan pois veikkaisin.
- kysyjä577743
Voisitkohan sinä antaa vähän vinkkiä (linkkejä yms) siitä hoidosta ? Ja kumpaa tarkoitit, ettei ole harrastanut liikuntaa? Minulta ei ainakaan ole liikunta jäänyt kokonaan pois, aktiivisesti harrastan liikuntaa.
- kysyjä577743
kysyjä577743 kirjoitti:
Voisitkohan sinä antaa vähän vinkkiä (linkkejä yms) siitä hoidosta ? Ja kumpaa tarkoitit, ettei ole harrastanut liikuntaa? Minulta ei ainakaan ole liikunta jäänyt kokonaan pois, aktiivisesti harrastan liikuntaa.
Ja kyseessähän ei todellakaan ole Skolioosi...
- Anonyymi
Vastuun tuntuinen kirkkoherra kypsyy onko jokin vieressä oleva missä töissä.
Kun on hoitaja avoin Aleksi viereen vain , sänkyyn vain koti kahvit Jehova Kärsämäki tunne puhujat Pyhäsalmi verikoe jjehovat
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1771610
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.106822En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58735Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203608- 128571
- 48556
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50538- 37526
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15510- 42496