Ennen Helsingin suurpommituksia Neuvostoliiton pelkurimaiset ilmavoimat kävivät 1944 pudottamassa muutaman pommin myös Tukholmaan. Tiesikö punikki siat tätä!
Neuvostoliitto pommitti Tukholmaa
mitä sanoo stallarit
181695
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
pvm?
Kysy riikinruotsalaisilta. Kyllä ne kertoo vaikka te jutikat ette näitä asioita sinne koulukirjoihin halua laittaa ettei lapsokaisille valkenisi totuutta.
sellaista tietoa ei ole. Huhut ovat vain huhuja.
Talvisodan aikana olisivat jotkut Turkua pommittamaan tulleet koneet eksyneet Ruotsin puolelle.
No miten on, pommittiko vai ei? Myöntäisit edes tietämättömyytesi!
Jatkosodan tapahtumiin hyvä yleisteos:
Jatkosota Kronikka, Suomi 75 vuotta, Gummerus 1991, (Tukholman pommitus, sivu 144.)
Talvisodan tapahtumiin hyvä yleisteos:
Talvisota Kronikka, Gummerus 1989, (Pajalan pommitus, sivut 92 ja 140.)
Neuvostoliiton pelkurimaiset ilmavoimat pommitti Ruotsia pohjoisessakin. Ruotsin Pajala sai osansa jo Talvisodassa, jolloin neukut pommittivat 21.2.1940 12.46 - 12.55 Pajalaa Ruotsin puolella ja V. Assarsson esitti NL:lle jyrkän vastalauseen. Molotov jyrkästi kiisti NL:n koneiden Pajalan pommituksen.
" Molotov jyrkästi kiisti NL:n koneiden Pajalan pommituksen. "
Molotov muuten kiisti Helsingin pommitukset myös jyrkästi. Taru Helsingin pommituksista elää kuitenkin edelleen.
Neuvostoliiton pelkurimaiset ilmavoimat pommitti Ruotsia pohjoisessakin. Ruotsin Haaparanta sai osansa jo Talvisodassa 14.1.1940, jolloin ilmahälytys kesti puolitoista tuntia.
Ruotsin Pajala sai osansa hieman myöhemmin, jolloin Neuvostoliiton pelkurimaiset ilmavoimat pommittivat 21.2.1940 klo 12.46 - 12.55 Pajalaa Ruotsin puolella peräti 7 koneen voimin ja 4000-5000 metrin korkeudelta. Pajalaan putosi kaikkiaan 34 räjähdys- ja 100 palopommia. Neljäsosa kylää syttyy palamaan mutta ketään ei kuole. Kuolonuhrien puuttuminen on silkkaa sattumaa, sillä eräs räjähdyspommi putoaa koulun voimistelusaliin, mutta se ei onneksi räjähdä!
Lähde Talvisota Kronikka, Gummerus 1989, sivut 92 ja 140.
Molotov kiisti asiat koska Neuvostoliitolla oli niin paskat ilmavoimat jotka eivät kyenneet RAF tyylliseen pommitukseen. Oma mielipiteeni on että Winston Churchill halusi antaa Harrisille käskyn tehdä Helsingistä Dresden ja Tallinnasta Hampuri mutta yleinen Britannian mielipide oli Suomen ja Viron puolella mikä esti Suursillin ja Harrisin murhanhimoiset aikeet.
Suomalaiset ja virolaiset eivät koskaan olisi toipuneet jos Helsinki ja Tallinna olisi Dresden-Hampuri tyylillä pommitettu mikä oli aivan mahdollista vuonna 1944.
Mikäs maailmansota se sellainen muka olisi, missä ei pikkuisia virheitä tapahtuisi. Kyllähän niitä kävi Suomellekin: mentiin vahingossa yli vanhan rajan, unohdettiin ruokkia vangit yms pientä.
Sattuuhan sitä.
"Maailmansota" ei ole mitenkään rajattu, mihinkään määrättyyn paikkaan. (jalkapallo) Kyllä niitä rajoja ylitti tosiaan myös suomalaiset. "Nyt täl hetkel Hiatese poika astus ulkomail" " kyllä nii, ja ny ollaan sitte rosvoretkel, meijän oikeudet loppu tähän" Hietanen ja Lahtinen replikoi Tuntemattomassa Sotilaassa, jotakuinkin tähän tapaan.
Se vaan kumoaa myytin että Ruotsin alue oli täysin sodan ulkopuolella ja että Ruotsi oli neutraali humanisti.
Neuvostoliiton pelkurimaiset ilmavoimat pommitti Ruotsia etelässäkin. Ruotsin pääkaupunki Tukholma sai osansa keväällä 1944 kun Söderin kaupunginosaa pommitettiin 22.2.1944. Tosin silloinkin sihti oli heikonlainen ja ketään ei tuossakaan pommituksessa kuollut.
Lähteenä on tällä kertaa Jatkosota Kronikka, Suomi 75 vuotta, Gummerus 1991, sivu 144.
YLE Puhe ohjelmassa (13.12.2010 klo 2.20), joka oli uusinta 1992 vuodelta sarjasta 50 -vuotta sitten. Heinäkuu 1942
1942 heinäkuussa NL pommitti Etelä-Ruotsia
28.7.1942 HS kirjoitti asiasta tähän malliin:
Itä-Preussia pommitettiin samaan aikaan, mutta edes NL:n lentäjien ei uskottu olevan näin taitamattomia. Yrittikö NL murtaa Ruotsin puolueettomuutta? Venäjähän upotti Ruotsin aluevesillä kauppalaivoja vain vähän ennen näitä pommituksia.
Etenkin 1942 pommituksista ei juuri mainintoja ole sattunut kohdalle.
Katsoin muutaman yleisteoksen osalta mitä löytyy: Ei mitään.
Eddy Bauer: Toinen maailmansota -teos ei tunne asiaa ensinkään. Kirjassa on sen viimeisillä sivuilla jatkuva kronologinen listaus joka kuukaudelta. Tästä kirjasta odotin ehkä eniten löytyvän jotain tietoa.
Näistä en toki mitään odottanutkaan löytyväksi:
Muutosten vuosisata 1-10 -teoksen osa 5 II-Maailmansota ei tunne tapausta
Suuri maailmanhistoria , osa 13, 1914-1945 Ei tunne asiaa
Ruotsi ei olisi ollut sodassa v. 1809 jälkeen.
kun Englannini ja Amerikan pelkurimaiset ilmavoimat pommittivat Saksan siviilejä yrittäen polttaa sieltä naiset, lapset ja vanhukset elävältä. Tiesikö lahtari- ja natsisiat tätä?
aloitti Saksa jo 1. Msodassa. Uudessa sodassa Saksa iski mm. Varsovaan ja Rotterdamiin puhtaasti terrorimielessä. Saksa sai vain, mitä tilasi.
Myös NL harjoitti terroripommituksia Talvisodassa ja hyökkäsi mm. jatkosodassa evakko-ja sairasjunien kimppuun sekä tulitti pakenevia evakkoja.