Tyhjennysvuodon alkaminen aikaistunut

Hei!

Olen syönyt Meliane-pillereitä reilut 4 vuotta. Tähän asti pillerit ovat toimineet toivotulla tavalla ja tyhjennysvuodon alkamisen tiedän aina 1-2 päivän tarkkuudella.

Nyt kuitenkin on käynyt jo kahdesti niin, että kun otan liuskan viimeisen pillerin perjantaina, on jo samana päivänä tai jopa edellisenä alkanut tulla pientä tiputteluvuotoa ja tyhjennysvuoto on alkanut ihan kunnolla sunnuntaina. Aikaisemmin mitään tollasta pientä tiputtelua ei tullut, ja tyhjennysvuoto alkoi maanantaina tai tiistaina, eli 3. tai 4.taukopäivänä.

Mistäköhän tällainen voisi johtua? Onko Meliane mulle liian matalahormoninen pilleri, jos tuollaista alkaa tapahtua nyt joka kerta? Mietin tässä vain, että olisiko syytä vaihtaa pillerimerkkiä..mitään kovin korkeahormonisia pillereitä en haluaisi, kun nämä Melianetkin on aiheuttanu mielialanvaihteluita yms.
4395
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

"Onko Meliane mulle liian matalahormoninen pilleri"

Hieman siltä kuulostaisi.

Ei nykyisissä pillereissä nyt missään niin kovin paljoa ole hormoneita, etteikö niitä nyt uskaltaisi kokeilla. Se, että Meliane on aiheuttanut mielialanvaihteluita, ei tarkoita sitä, että niin tekisi välttämättä muutkin merkit. Ja mielialanvaihtelut on kyllä yksistäänkin sellainen asia, jonka vuoksi kokeilisin toista merkkiä...

Äänestä

Siis sinulla on siirtynyt tyhjennysvuodon alkamispäivä, mutta se on kuitenkin edelleen tauon kohdalla tai lähes siinä ja säännöllisesti vuodot kuitenkin tulevat eli ei jää kuukausia väliin tai heittele useita viikkoja. Ongelma on? Ei tuollaisen takia vaihdeta pillerimerkkiä.

Eli jos nyt ymmärsin väärin, niin voisitko tarkentaa, mikä tuossa on se ongelma, jonka vuoksi mielestäsi kannattaisi pillerit pistää vaihtoon.

Äänestä
  • Sinulle "ÖÖÖö" taidat olla mies. Toivon sulle menkkoja ja tyhjennysvuotoja, epäsäännöllisiä, kivuliaita ja kun pyydät apua, toivottavasti saat vähättelyä ja komentelua osaksesi.

    Äänestä

  • Jos tyhjennysvuoto tulee ihan oikeaan aikaan taukoviikon aikana eikä vuodossa ole mitään erikoista niin en näe mitään ongelmaa. Jos tyhjennysvuoto siirtyy vielä aiemmaksi ja alkaa jo kesken pilleriliuskan niin sitten kannattaa harkita merkin vaihtoa. Ehkäisyteho on kuitenkin kunnossa, tuli vuotoja missä vaiheessa tahansa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


------------------ kirjoitti:

Hei!

Olen syönyt Meliane-pillereitä reilut 4 vuotta. Tähän asti pillerit ovat toimineet toivotulla tavalla ja tyhjennysvuodon alkamisen tiedän aina 1-2 päivän tarkkuudella.

Nyt kuitenkin on käynyt jo kahdesti niin, että kun otan liuskan viimeisen pillerin perjantaina, on jo samana päivänä tai jopa edellisenä alkanut tulla pientä tiputteluvuotoa ja tyhjennysvuoto on alkanut ihan kunnolla sunnuntaina. Aikaisemmin mitään tollasta pientä tiputtelua ei tullut, ja tyhjennysvuoto alkoi maanantaina tai tiistaina, eli 3. tai 4.taukopäivänä.

Mistäköhän tällainen voisi johtua? Onko Meliane mulle liian matalahormoninen pilleri, jos tuollaista alkaa tapahtua nyt joka kerta? Mietin tässä vain, että olisiko syytä vaihtaa pillerimerkkiä..mitään kovin korkeahormonisia pillereitä en haluaisi, kun nämä Melianetkin on aiheuttanu mielialanvaihteluita yms.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu