Seksuaaliset vähemmistöt raamatussa?

Hei!

Uskonnon projektityö on työn alla, ja aiheena seksuaaliset vähemmistöt. Olen löytänyt raamatusta kohtia joissa puhutaan miehen makaamiseta, mm. Mooseksen 1. ja 3. kirjoissa, mutta tietäisikö joku enemmän raamattua lukenut kertoa puhutaanko jossain kohdassa myös muista vähemmistöistä, esim. bi- ja transseksuaaleista? Varmaan niistäkin on kirjoitettu, mutta aikaa ei ikävä kyllä ole lukea koko raamattua. Kiitos kaunis jo etukäteen!
4653
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Transseksuaali on vanhentunut ja harhaanjohtava käännös transsukupuolisesta. Transsukupuolisuus ei ole seksuaalinen ilmiö vaan on siitä irrallaan oleva sukupuolittumisen kehityshäiriö. Myös transvestismi on sukupuoli-ilmiö, ei seksuaalinen, mutta siihen kyllä viitataan Mooseksen laissa kieltämällä käyttämästä vastakkaisen sukupuolen vaatteita. Tarkkaa kohtaa en nyt ulkoa muista, joku toinen varmaan osaa valaista.

Äänestä
  • Juu itse asiassa luinkin tuosta juuri äsken, mutta kiitos tiedosta. Pääajatus taisi kuitenkin tulla selville...

    Äänestä

vähemmistöt ja transsit etsivät vain sex-sualista.

Äänestä

Lue I Mooseksen kirjasta Sodoman ja Gomorran
tuho. Sodoman kaikki miehet (muttei Loot) olivat
homoja eli siellä oli seksuaalisena vähemmistönä
heterot (yksi hetero)

Pistä projektiisi maininta, että HUONOSTI KÄVI
ENEMMISTÖLLE!

Mieti tutkimusongelma: miten Jumalan Pyhyys tuli
selkeästi ilmi. Haastattelututkimusta emme voi tehdä, mutta tuli ja tulikivi lienevät puhuttelevat agrumentit. Voit pohdiskella myös
futurologisia näköaloja: kuin kävi Sodoman ja Gomorran ja koko alueen, samoin on käyvä sinä päivänä nykyajan kaupunkien kun Jeesus Kristus saapuu pyhyydessään. Mutta varo ettei tutkimustyösi leimahda. Armoa sinulle Maikki!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


maikki kirjoitti:

Hei!

Uskonnon projektityö on työn alla, ja aiheena seksuaaliset vähemmistöt. Olen löytänyt raamatusta kohtia joissa puhutaan miehen makaamiseta, mm. Mooseksen 1. ja 3. kirjoissa, mutta tietäisikö joku enemmän raamattua lukenut kertoa puhutaanko jossain kohdassa myös muista vähemmistöistä, esim. bi- ja transseksuaaleista? Varmaan niistäkin on kirjoitettu, mutta aikaa ei ikävä kyllä ole lukea koko raamattua. Kiitos kaunis jo etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu