En pahemmin tiedä näistä asioista, enkä löytänyt netistäkään vastausta kysymykseeni, joten jos joku teistä viisaammista osais kertoa:
Lasketaanko työautoksi, jos olet esim kiinteistönhoitaja, ja liikut työautolla kotiin ja töihin plus sit samalla autolla liikut töissäkin?? Eli kuitenkin ajat kotimatkoja myös työautolla ja työpaikan piikkiin myös tankkaat sen.
Kuuluuko siitä ilmoittaa verottajalle?? Jos täytyy niin onko firman pakko ilmoittaa siitä verottajalle??
Tyhmiä kysymyksiä, mutta tuttavani kanssa mietittiin joka on kiinteistöalalla töissä, niin valtaosa muusta porukasta pääsee työpaikan autoilla liikkumaan kotimatkaakin, ja tämä tuttavani ei saa. Periaatteessa mitään ihmeempää syytä ei ole, vaanku joillakin henkilöillä miksi he saavat mennä sillä kotiinsa. Mutta kaikilla muillakaan ei siis ollut mitään tärkeää syytä. Mielestäni on niin että jos joku saa tämmöisen "edun" kulkea työpaikan autolla kotimatkoja niin kaikkilla muillakin pitäisi se etu olla! Ja noista ei ainakaan ole ilmoitettu verottajalle.
työsuhdeautoko???
4
960
Vastaukset
- Verotettava etu on..
Jos tekee työmatkat ( siis kodin ja työpaikan väliset matkat ) työnantajan autolla niin tuo on verotettava etu, koska työmatkat katsotaan yksityisajoksi. Koska tuossa kuviossasi työpaikka maksaa myös polttoaineen, niin kyseessä on vapaa autoetu. Ja työnantajan tulisi ilmoittaa se verottajalle ja maksaa sen arvosta myös sivukulut (sotu, TyEL ja tyött.vak. ).
- kiitosvastauksesta
Niin eli tuo ilmeisesti menee sitten laittomasti kun ei niitä ilmoiteta mihinkään.
- perunasipulipaprika
Se unohtui mainita että tietääkseni työautoilla ei saanut ajella esim vapaa-ajalla kaupoissa käydä ym. ELi tietääkseni vain näihin koti matkoihin. Mutta en ainakin kuulin että työnjohtajalla myös työauto käytössä kotimatkoilla ja hän myös kyllä ajalee muitakin ajoja työpaikan ulkopuolella. Sitten hän on kuulemma myös sanonut että muut jos tarvii työajanulkopuolella käyttää työautoa niin täytyy häneltä kysyä lupa..
Anteeksi tyhmät kysymykseni.
Mutta kyseinen firma muutenkaan lakia pahemmin noudata
- Ladamiäs
Vaan työtehtävissä. Jokuhan voi kiertää ylimääräisen lenki, jotta saa kilsoja mittariin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3512823SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis652276Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781949Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis661592- 1401532
- 691149
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021019Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön264955Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li8932- 39810