työsuhdeautoko???

Perunapaprikapurjo

En pahemmin tiedä näistä asioista, enkä löytänyt netistäkään vastausta kysymykseeni, joten jos joku teistä viisaammista osais kertoa:

Lasketaanko työautoksi, jos olet esim kiinteistönhoitaja, ja liikut työautolla kotiin ja töihin plus sit samalla autolla liikut töissäkin?? Eli kuitenkin ajat kotimatkoja myös työautolla ja työpaikan piikkiin myös tankkaat sen.

Kuuluuko siitä ilmoittaa verottajalle?? Jos täytyy niin onko firman pakko ilmoittaa siitä verottajalle??

Tyhmiä kysymyksiä, mutta tuttavani kanssa mietittiin joka on kiinteistöalalla töissä, niin valtaosa muusta porukasta pääsee työpaikan autoilla liikkumaan kotimatkaakin, ja tämä tuttavani ei saa. Periaatteessa mitään ihmeempää syytä ei ole, vaanku joillakin henkilöillä miksi he saavat mennä sillä kotiinsa. Mutta kaikilla muillakaan ei siis ollut mitään tärkeää syytä. Mielestäni on niin että jos joku saa tämmöisen "edun" kulkea työpaikan autolla kotimatkoja niin kaikkilla muillakin pitäisi se etu olla! Ja noista ei ainakaan ole ilmoitettu verottajalle.

4

946

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Verotettava etu on..

      Jos tekee työmatkat ( siis kodin ja työpaikan väliset matkat ) työnantajan autolla niin tuo on verotettava etu, koska työmatkat katsotaan yksityisajoksi. Koska tuossa kuviossasi työpaikka maksaa myös polttoaineen, niin kyseessä on vapaa autoetu. Ja työnantajan tulisi ilmoittaa se verottajalle ja maksaa sen arvosta myös sivukulut (sotu, TyEL ja tyött.vak. ).

      • kiitosvastauksesta

        Niin eli tuo ilmeisesti menee sitten laittomasti kun ei niitä ilmoiteta mihinkään.


      • perunasipulipaprika

        Se unohtui mainita että tietääkseni työautoilla ei saanut ajella esim vapaa-ajalla kaupoissa käydä ym. ELi tietääkseni vain näihin koti matkoihin. Mutta en ainakin kuulin että työnjohtajalla myös työauto käytössä kotimatkoilla ja hän myös kyllä ajalee muitakin ajoja työpaikan ulkopuolella. Sitten hän on kuulemma myös sanonut että muut jos tarvii työajanulkopuolella käyttää työautoa niin täytyy häneltä kysyä lupa..
        Anteeksi tyhmät kysymykseni.

        Mutta kyseinen firma muutenkaan lakia pahemmin noudata


    • Ladamiäs

      Vaan työtehtävissä. Jokuhan voi kiertää ylimääräisen lenki, jotta saa kilsoja mittariin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe