Telaketjujen rapinaa

Baltian maat liittyivät Natoon heti kun se oli heille mahdollista. Ne tiesivät kokemuksesta, että Neuvosto-Venäjän vastustaminen ilman Naton tarjoamaa suojaa merkitsee telaketjujen kolinaa rajojen yli, kuten Unkarissa ja Tsekkoslovakiassa kävi aikanaan.
Nyt Venäjä vahvistaa Alakurtin sotilaskaupungin ilmavoimia pohjoisessa rynnäkköhelikopterein. Suomi ei vastaavaa varustelua rajamme pintaan panosta. Onko kyseessä Venäjän harjoittama rauhan- ja rinnakkaiselon politiikka, vaiko militaristinen painostuskeino?
3270
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Väliäkö sillä on, kun ei siellä suunnalla ole enää edes konduktööriä vastaan laittamassa. Ei rynnäkköhelikoptereita tarvita maassa, jossa pääkaupunkiin pääsee ilmaiseksi vaikka junalla.

Nato... Vilkaisitko Georgian sotaa? Yhdysvaltalaiset olivat tarjonneet koulutusapua ja maassa oli 50 000 polvisuojilla ja Ray-Ban-aurinkolaseilla varustettua pelleä ikään kuin "valmiusprikaateina". Ja sitten tuli uran suunnassa jonossa nuljua, nikitaa ja ziliä. Mennen tullen potkivat armeijaansa modernisoineita nato-gruuseja perseelle.

Sanottiin, että olivat venäläiset valmiina. Katsopa kalustoa. Kalustosta oli suurin osa talvimaalauksessa. Suurin osa ensin ylimenneistä joukoista oli jostakin helkkarin rajadivisioonasta. Kärkenä käytettiin henkipattotshetseenien kahta pataljoonaa (Zapad) ja Vostok). P-le, juuri YKSIKÄÄN näistä kärkipataljoonien sotaan tottuneista valloittajista ei ollut alle 35-vuotias.

Nato? Norjaan oli korvamerkitty yksi kanadalainen divisioona kylmän sodan aikana. Siinä se. Mannerheim ei huolinut talvisodassa 150 000:n liittoutuneiden armeijaa, koska näki, ettei niillä ollut käyttöä Suomen kevättalvessa.

Pörrätkää te vain kriisinhallinnassa puolustamassa Suomea ympäri maailman ja vinkukaa natosta. Siinä olet oikeassa, että tiukan paikan tullen oikeat miehet tulevat muualta. Valitettavasti. Ja syy on yksin puolustusvoimien "kehityksen".

Äänestä
  • Kymmenen pistettä sinulle, eikä piisaakaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


taistelurobotti kirjoitti:

Baltian maat liittyivät Natoon heti kun se oli heille mahdollista. Ne tiesivät kokemuksesta, että Neuvosto-Venäjän vastustaminen ilman Naton tarjoamaa suojaa merkitsee telaketjujen kolinaa rajojen yli, kuten Unkarissa ja Tsekkoslovakiassa kävi aikanaan.
Nyt Venäjä vahvistaa Alakurtin sotilaskaupungin ilmavoimia pohjoisessa rynnäkköhelikopterein. Suomi ei vastaavaa varustelua rajamme pintaan panosta. Onko kyseessä Venäjän harjoittama rauhan- ja rinnakkaiselon politiikka, vaiko militaristinen painostuskeino?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu