Iltalehdessä asiaa

Pitää nostaa hattua iltalehden toimitukselle joka on ottanut esiin Raamatun jakeitakin.
Vertailu on tehty Raamatun ja luterilaisen kirkon kesken, mutta sama asiaa koskee myös helluntailaisuutta.

"Mikäli Raamatun kirjaimelliseen tulkintaan lähdettäisiin kaikilla osa-alueilla, voitaisiin nyky-Suomessa ottaa naisilta pois sanan- ja liikkumisenvapaus, mies voisi raiskaamalla pakottaa naisen avioliittoon, orjakauppa hyväksyttäisiin ja viikon ikäiset poikalapset ympärileikattaisiin."

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010102012550776_uu.shtml

25

297

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kottirainen

      Voisitko lukea tuon:
      Kristityt ja raamattu ateisteille
      http://keskustelu.suomi24.fi/node/9408837


      Iltalehden toimittaja ei tunnu tietävän sitä, että Jeesukseen uskovat kristityt ovat uudessa liitossa ja he lukevat Uutta Testamenttia, jossa on Jeesuksen opetus uskosta ja pelastuksesta kaikkia ihmisiä varten.

      • Jeesus sanoi että laista ei häviä koskaan mitään.

        Luuk. 16:17 Mutta ennemmin taivas ja maa katoavat, kuin yksikään lain piirto häviää.


        Lisäksi useimmat kristityt väittävät Jeesuksen olevan se vanhan testamentin Jumala, joka teurasti ihmisiä.


      • perustuu Merihukan

        syytös tällä palstalla. Pekullakin on ongelmaa "Sanan avautumisessa".


    • ...

      harvoin mitään kantaa ottaa mihinkään, enemmän uutislehti.

    • ml213.

      Toisaalta tuossa Iltalehdessä oli asiaakin eli siinä kuvattiin, miten tänä aikana joitakin Jumalan aivoituksia ylipainotetaan ja toisista taas kokonaan vaietaan.Niin, ihan opetuksen tasolla/kin.

      Esim. Jumalan aivoittama äidin asema on romutettu lähes kokonaan ja tämäkin on hyväksytty laittomuus joka puolueessa. Pukeutumisesta puhumattakaan. Eikä vanhusten hoivaaseman muuttamista tulisi unohtaa.

    • kottirainen

      On olemassa kymmenen käskyn laki, jota kristittyjen pitää noudattaa.

      Sen lisäksi on olemassa Mooseksen laki. Raamattu kertoo selvästi etteivät uuden liiton kristityt noudata Mooseksen lakia.

      Tästä on todisteena apostolien ja vanhinten julkilausuma Jerusalemista ja sen johdosta kirjoitettu kirje, jonka teksti on Apostolien teoissa.:

      Apostolien teot 15:1 Ja Juudeasta tuli sinne muutamia, jotka opettivat veljiä: "Ellette ympärileikkauta itseänne, niinkuin Mooses on säätänyt, ette voi pelastua".
      15:2 Kun siitä syntyi riita ja kun Paavali ja Barnabas kiivaasti väittelivät heitä vastaan, niin päätettiin, että Paavalin ja Barnabaan ja muutamien muiden heistä tuli mennä tämän riitakysymyksen tähden apostolien ja vanhinten tykö Jerusalemiin.


      Apostolien teot 15:5 Mutta fariseusten lahkosta nousivat muutamat, jotka olivat tulleet uskoon, ja sanoivat: "Heidät on ympärileikattava ja heitä on käskettävä noudattamaan Mooseksen lakia".
      15:6 Niin apostolit ja vanhimmat kokoontuivat tutkimaan tätä asiaa.
      15:7 Ja kun oli paljon väitelty, nousi Pietari ja sanoi heille: "Miehet, veljet, te tiedätte, että Jumala jo kauan aikaa sitten teki teidän keskuudessanne sen valinnan, että pakanat minun suustani saisivat kuulla evankeliumin sanan ja tulisivat uskoon.
      15:8 Ja Jumala, sydänten tuntija, todisti heidän puolestansa, antaen heille Pyhän Hengen samoinkuin meillekin.
      15:9 eikä tehnyt mitään erotusta meidän ja heidän kesken, sillä hän puhdisti heidän sydämensä uskolla.
      15:10 Miksi te siis nyt kiusaatte Jumalaa ja tahdotte panna opetuslasten niskaan ikeen, jota eivät meidän isämme emmekä mekään ole jaksaneet kantaa?
      15:11 Mutta me uskomme Herran Jeesuksen armon kautta pelastuvamme, samalla tapaa kuin hekin."

      Huomaatko, miten joitakin uskoon tulleita ihmisiä yritettiin saada noudattamaan Mooseksen lakia ? Paavali ja Barnabas vastustivat sellaista ja he menivät asian tähden Jerusalemiin apostolien ja vanhinten luokse.

      Jerusalemissa apostolit ja vanhimmat antoivat heidän mukaansa kirjeen, jossa he ilmaisivat sen, ettei Mooseksen lakia noudateta pakana kristittyjen keskuudessa.

      Apostolien teot 15:22 Silloin apostolit ja vanhimmat ja koko seurakunta näkivät hyväksi valita keskuudestaan muutamia miehiä ja lähettää heidät Antiokiaan Paavalin ja Barnabaan mukana, nimittäin Juudaan, jota kutsuttiin Barsabbaaksi, ja Silaan, jotka olivat johtavia miehiä veljien joukossa;
      15:23 ja kirjoittivat heidän mukaansa näin kuuluvan kirjeen: "Me apostolit ja vanhimmat, teidän veljenne, lähetämme teille, pakanuudesta kääntyneille veljille Antiokiassa ja Syyriassa ja Kilikiassa, tervehdyksen.
      15:24 Koska olemme kuulleet, että muutamat meistä lähteneet, joille emme ole mitään käskyä antaneet, ovat puheillaan tehneet teidät levottomiksi ja saattaneet teidän sielunne hämmennyksiin,
      15:25 niin me olemme yksimielisesti nähneet hyväksi valita miehiä ja lähettää heidät teidän tykönne rakkaiden veljiemme Barnabaan ja Paavalin kanssa,
      15:26 jotka ovat panneet henkensä alttiiksi meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen nimen tähden.
      15:27 Me lähetämme siis Juudaan ja Silaan, jotka myös suusanalla ilmoittavat teille saman.
      15:28 Sillä Pyhä Henki ja me olemme nähneet hyväksi, ettei teidän päällenne ole pantava enempää kuormaa kuin nämä välttämättömät:
      15:29 että kartatte epäjumalille uhrattua ja verta ja lihaa, josta ei veri ole laskettu, ja haureutta. Jos te näitä vältätte, niin teidän käy hyvin. Jääkää hyvästi!"


      Kristityt eivät ole lain alla, vaan armossa, jonka ovat saaneet Jeesuksen Kristuksen kautta.

      Johannes 1:17 Sillä laki on annettu Mooseksen kautta; armo ja totuus on tullut Jeesuksen Kristuksen kautta.

      Apostolien teot 13:38 Olkoon siis teille tiettävä, miehet ja veljet, että hänen kauttansa julistetaan teille syntien anteeksiantamus
      13:39 ja että jokainen, joka uskoo, tulee hänessä vanhurskaaksi, vapaaksi kaikesta, mistä te ette voineet Mooseksen lain kautta vanhurskaiksi tulla.

      Roomalaiskirje 6:14 Sillä synnin ei pidä teitä vallitseman, koska ette ole lain alla, vaan armon alla.

      • Jeesus sanoo että laista ei häviä koskaan mitään.

        Luuk. 16:17 Mutta ennemmin taivas ja maa katoavat, kuin yksikään lain piirto häviää.


      • kottirainen
        Pe.ku kirjoitti:

        Jeesus sanoo että laista ei häviä koskaan mitään.

        Luuk. 16:17 Mutta ennemmin taivas ja maa katoavat, kuin yksikään lain piirto häviää.

        Kymmenen käskyä ja kaikki mitä pelastukseen tarvitaan:

        Matteus 19:16 Ja katso, eräs mies tuli ja sanoi hänelle: "Opettaja, mitä hyvää minun pitää tekemän, että minä saisin iankaikkisen elämän?"
        19:17 Niin hän sanoi hänelle: "Miksi kysyt minulta, mikä on hyvää? On ainoastaan yksi, joka on hyvä. Mutta jos tahdot päästä elämään sisälle, niin pidä käskyt."
        19:18 Hän sanoi hänelle: "Mitkä?" Jeesus sanoi: "Nämä: 'Älä tapa', 'Älä tee huorin', 'Älä varasta', 'Älä sano väärää todistusta',
        19:19 'Kunnioita isääsi ja äitiäsi', ja: 'Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi'".
        19:20 Nuorukainen sanoi hänelle: "Kaikkia niitä minä olen noudattanut; mitä minulta vielä puuttuu?"
        19:21 Jeesus sanoi hänelle: "Jos tahdot olla täydellinen, niin mene, myy, mitä sinulla on, ja anna köyhille, niin sinulla on oleva aarre taivaissa; ja tule ja seuraa minua".
        19:22 Mutta kun nuorukainen kuuli tämän sanan, meni hän pois murheellisena, sillä hänellä oli paljon omaisuutta.
        19:23 Silloin Jeesus sanoi opetuslapsillensa: "Totisesti minä sanon teille: rikkaan on vaikea päästä taivasten valtakuntaan.
        19:24 Ja vielä minä sanon teille: helpompi on kamelin käydä neulansilmän läpi kuin rikkaan päästä Jumalan valtakuntaan."

        Jeesus kertoi rikkaalle nuorukaiselle, että tämän piti pitää käskyt ja seurata Jeesusta:

        Jeesus Kristus kumosi Mooseksen lain : ”pyyhki pois sen kirjoituksen säädöksineen". Mooseksen laki perustui ihmisten perinnäissääntöihin, käsintehtyyn ympärileikkaukseen, sapatin viettoon jne.

        Kolossalaiskirje 2:8 Katsokaa, ettei kukaan saa teitä saaliikseen järkeisopilla ja tyhjällä petoksella, pitäytyen ihmisten perinnäissääntöihin ja maailman alkeisvoimiin eikä Kristukseen.
        2:9 Sillä hänessä asuu jumaluuden koko täyteys ruumiillisesti,
        2:10 ja te olette täytetyt hänessä, joka on kaiken hallituksen ja vallan pää,
        2:11 ja hänessä te myös olette ympärileikatut, ette käsintehdyllä ympärileikkauksella, vaan lihan ruumiin poisriisumisella, Kristuksen ympärileikkauksella:
        2:12 ollen haudattuina hänen kanssaan kasteessa, jossa te myös hänen kanssaan olette herätetyt uskon kautta, jonka vaikuttaa Jumala, joka herätti hänet kuolleista.
        2:13 Ja teidät, jotka olitte kuolleet rikoksiinne ja lihanne ympärileikkaamattomuuteen, teidät hän teki eläviksi yhdessä hänen kanssaan, antaen meille anteeksi kaikki rikokset,
        2:14 ja pyyhki pois sen kirjoituksen säädöksineen, joka oli meitä vastaan ja oli meidän vastustajamme; sen hän otti meidän tieltämme pois ja naulitsi ristiin.
        2:15 Hän riisui aseet hallituksilta ja valloilta ja asetti heidät julkisen häpeän alaisiksi; hän sai heistä hänen kauttaan voiton riemun.
        2:16 Älköön siis kukaan teitä tuomitko syömisestä tai juomisesta, älköön myös minkään juhlan tai uudenkuun tai sapatin johdosta,
        2:17 jotka vain ovat tulevaisten varjo, mutta ruumis on Kristuksen.
        2:18 Älköön teiltä riistäkö voittopalkintoanne kukaan, joka on mieltynyt nöyryyteen ja enkelien palvelemiseen ja pöyhkeilee näyistään ja on lihallisen mielensä turhaan paisuttama


        Fariseukset ja kirjanoppineet tahtoivat noudattaa vanhinten perinnäissääntöjä ja huomasivat etteivät Jeesuksen opetuslapset vaeltaneet niiden mukaan:

        Markus 7:5 Niin fariseukset ja kirjanoppineet kysyivät häneltä: "Miksi sinun opetuslapsesi eivät vaella vanhinten perinnäissäännön mukaan, vaan syövät leipää epäpuhtailla käsillä?"
        7:6 Mutta hän sanoi heille: "Oikein Esaias on ennustanut teistä, ulkokullatuista, niinkuin kirjoitettu on: 'Tämä kansa kunnioittaa minua huulillaan, mutta heidän sydämensä on minusta kaukana;
        7:7 mutta turhaan he palvelevat minua opettaen oppeja, jotka ovat ihmiskäskyjä'.
        7:8 Te hylkäätte Jumalan käskyn ja noudatatte ihmisten perinnäissääntöä."
        7:9 Ja hän sanoi heille: "Hyvin te kumoatte Jumalan käskyn noudattaaksenne omaa perinnäissääntöänne.


      • kottirainen kirjoitti:

        Kymmenen käskyä ja kaikki mitä pelastukseen tarvitaan:

        Matteus 19:16 Ja katso, eräs mies tuli ja sanoi hänelle: "Opettaja, mitä hyvää minun pitää tekemän, että minä saisin iankaikkisen elämän?"
        19:17 Niin hän sanoi hänelle: "Miksi kysyt minulta, mikä on hyvää? On ainoastaan yksi, joka on hyvä. Mutta jos tahdot päästä elämään sisälle, niin pidä käskyt."
        19:18 Hän sanoi hänelle: "Mitkä?" Jeesus sanoi: "Nämä: 'Älä tapa', 'Älä tee huorin', 'Älä varasta', 'Älä sano väärää todistusta',
        19:19 'Kunnioita isääsi ja äitiäsi', ja: 'Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi'".
        19:20 Nuorukainen sanoi hänelle: "Kaikkia niitä minä olen noudattanut; mitä minulta vielä puuttuu?"
        19:21 Jeesus sanoi hänelle: "Jos tahdot olla täydellinen, niin mene, myy, mitä sinulla on, ja anna köyhille, niin sinulla on oleva aarre taivaissa; ja tule ja seuraa minua".
        19:22 Mutta kun nuorukainen kuuli tämän sanan, meni hän pois murheellisena, sillä hänellä oli paljon omaisuutta.
        19:23 Silloin Jeesus sanoi opetuslapsillensa: "Totisesti minä sanon teille: rikkaan on vaikea päästä taivasten valtakuntaan.
        19:24 Ja vielä minä sanon teille: helpompi on kamelin käydä neulansilmän läpi kuin rikkaan päästä Jumalan valtakuntaan."

        Jeesus kertoi rikkaalle nuorukaiselle, että tämän piti pitää käskyt ja seurata Jeesusta:

        Jeesus Kristus kumosi Mooseksen lain : ”pyyhki pois sen kirjoituksen säädöksineen". Mooseksen laki perustui ihmisten perinnäissääntöihin, käsintehtyyn ympärileikkaukseen, sapatin viettoon jne.

        Kolossalaiskirje 2:8 Katsokaa, ettei kukaan saa teitä saaliikseen järkeisopilla ja tyhjällä petoksella, pitäytyen ihmisten perinnäissääntöihin ja maailman alkeisvoimiin eikä Kristukseen.
        2:9 Sillä hänessä asuu jumaluuden koko täyteys ruumiillisesti,
        2:10 ja te olette täytetyt hänessä, joka on kaiken hallituksen ja vallan pää,
        2:11 ja hänessä te myös olette ympärileikatut, ette käsintehdyllä ympärileikkauksella, vaan lihan ruumiin poisriisumisella, Kristuksen ympärileikkauksella:
        2:12 ollen haudattuina hänen kanssaan kasteessa, jossa te myös hänen kanssaan olette herätetyt uskon kautta, jonka vaikuttaa Jumala, joka herätti hänet kuolleista.
        2:13 Ja teidät, jotka olitte kuolleet rikoksiinne ja lihanne ympärileikkaamattomuuteen, teidät hän teki eläviksi yhdessä hänen kanssaan, antaen meille anteeksi kaikki rikokset,
        2:14 ja pyyhki pois sen kirjoituksen säädöksineen, joka oli meitä vastaan ja oli meidän vastustajamme; sen hän otti meidän tieltämme pois ja naulitsi ristiin.
        2:15 Hän riisui aseet hallituksilta ja valloilta ja asetti heidät julkisen häpeän alaisiksi; hän sai heistä hänen kauttaan voiton riemun.
        2:16 Älköön siis kukaan teitä tuomitko syömisestä tai juomisesta, älköön myös minkään juhlan tai uudenkuun tai sapatin johdosta,
        2:17 jotka vain ovat tulevaisten varjo, mutta ruumis on Kristuksen.
        2:18 Älköön teiltä riistäkö voittopalkintoanne kukaan, joka on mieltynyt nöyryyteen ja enkelien palvelemiseen ja pöyhkeilee näyistään ja on lihallisen mielensä turhaan paisuttama


        Fariseukset ja kirjanoppineet tahtoivat noudattaa vanhinten perinnäissääntöjä ja huomasivat etteivät Jeesuksen opetuslapset vaeltaneet niiden mukaan:

        Markus 7:5 Niin fariseukset ja kirjanoppineet kysyivät häneltä: "Miksi sinun opetuslapsesi eivät vaella vanhinten perinnäissäännön mukaan, vaan syövät leipää epäpuhtailla käsillä?"
        7:6 Mutta hän sanoi heille: "Oikein Esaias on ennustanut teistä, ulkokullatuista, niinkuin kirjoitettu on: 'Tämä kansa kunnioittaa minua huulillaan, mutta heidän sydämensä on minusta kaukana;
        7:7 mutta turhaan he palvelevat minua opettaen oppeja, jotka ovat ihmiskäskyjä'.
        7:8 Te hylkäätte Jumalan käskyn ja noudatatte ihmisten perinnäissääntöä."
        7:9 Ja hän sanoi heille: "Hyvin te kumoatte Jumalan käskyn noudattaaksenne omaa perinnäissääntöänne.

        eikä kumonnut Mooseksen lakia.

        Jeesus sanoo että laista ei häviä koskaan mitään.
        Luuk. 16:17 Mutta ennemmin taivas ja maa katoavat, kuin yksikään lain piirto häviää.

        Kun esität väitteitäsi niin mikset laita kyseisiä Raamatunkohtia esille?
        Syyn tiedänkin....sellaisia kohtia ei Raamatussa ole.


      • Ajattelen samoin

        Juuri tänään keskustelin muiden uskovaisten kanssa tästä asiasta, tosin ennen tämän päivän lehtiotsikkojen lukemista. Tulimme samaan tulokseen kuin sinä kottirainen. Eli 10 käskyä on ja pysyy, siitä ei katoa piirukaan. Mooseksen israelilaisille antamat tarkat säännöt siitä, mitä he saavat syödä, mitä he saavat Jumalalle uhrata ja miten tulee uhrata ja miten tulee edetä Jumalan temppelissä pyhimpään saakka koskivat Vanhaa liittoa, mutta Uusi Liitto Jeesuksen veressä tekee niin israelilaiset kuin pakanat vapaaksi näistä perinnäissäännöistä, jotka todellakin tekevät Jumalan pelastustyön tyhjäksi ihmisten kohdalla, jos niitä aletaan noudattamaan.


      • kottirainen
        Pe.ku kirjoitti:

        eikä kumonnut Mooseksen lakia.

        Jeesus sanoo että laista ei häviä koskaan mitään.
        Luuk. 16:17 Mutta ennemmin taivas ja maa katoavat, kuin yksikään lain piirto häviää.

        Kun esität väitteitäsi niin mikset laita kyseisiä Raamatunkohtia esille?
        Syyn tiedänkin....sellaisia kohtia ei Raamatussa ole.

        Koska et usko Jeesuksen omia sanoja, vaikka kirjoitin esille monia kohtia raamatusta etkä myöskään usko Jeesuksen opetuslapsien sanoja, kysyn vähän tarkennusta.

        Tunnetko Mooseksen lakia noudattavia kristittyjä ?

        Kuka on sellainen ?

        Mistä sellaisia löytää ?


      • kottirainen kirjoitti:

        Koska et usko Jeesuksen omia sanoja, vaikka kirjoitin esille monia kohtia raamatusta etkä myöskään usko Jeesuksen opetuslapsien sanoja, kysyn vähän tarkennusta.

        Tunnetko Mooseksen lakia noudattavia kristittyjä ?

        Kuka on sellainen ?

        Mistä sellaisia löytää ?

        juutalainen eikä kristinuskoa ollut kuullutkaan tai edes itse opettanut mitään siihen viittaaavaa.

        Useimmat kristityt tulkitsee täysin väärin Jeesuksen sanoja.
        Oikeastihan niitä ei tarvitse tulkita kun ne on valmiiksi tulkittuna raamatussa.

        Monta muutakin asiaa Raamatusta kristityt tulkitsevat väärin.
        -Melkein kaikki kristityt tulkitsevat Jeesuksen olevan Jumala vaikka Raamatun mukaan ei ole.
        -Melkein kaikki kristityt väittää Jeesuksen olleen synnitön vaikka Raamatussa suoraan kerrotaan Jeesuksen sanotaan olleen syntinen ja kuolikin oman syntinsä takia.
        Jne.


      • Pe.ku kirjoitti:

        Jeesus sanoo että laista ei häviä koskaan mitään.

        Luuk. 16:17 Mutta ennemmin taivas ja maa katoavat, kuin yksikään lain piirto häviää.

        Jeesus opetti erikoisen hyvin,- ettei laista katoa pieninkään piirto ja erikoisesti Jeesus painotti sitä ahdasta porttia,- jossa kulminoituu koko Jumalan laki.

        "Sentähden, KAIKKI, mitä te tahdotte ihmisten teille tekevän, tehkää myös te samoin heille, SILLÄ TÄMÄ ON L-A-K-I ja profeetat".


      • kottirainen
        Pe.ku kirjoitti:

        juutalainen eikä kristinuskoa ollut kuullutkaan tai edes itse opettanut mitään siihen viittaaavaa.

        Useimmat kristityt tulkitsee täysin väärin Jeesuksen sanoja.
        Oikeastihan niitä ei tarvitse tulkita kun ne on valmiiksi tulkittuna raamatussa.

        Monta muutakin asiaa Raamatusta kristityt tulkitsevat väärin.
        -Melkein kaikki kristityt tulkitsevat Jeesuksen olevan Jumala vaikka Raamatun mukaan ei ole.
        -Melkein kaikki kristityt väittää Jeesuksen olleen synnitön vaikka Raamatussa suoraan kerrotaan Jeesuksen sanotaan olleen syntinen ja kuolikin oman syntinsä takia.
        Jne.

        Pe.ku, sulla on erikoisia väitteitä, jos joskus tahtoisit perustella väitteitäsi, se ei helpolla onnistuisi.

        Pe.ku: ”Jeesus olikin juutalainen eikä kristinuskoa ollut kuullutkaan tai edes itse opettanut mitään siihen viittaaavaa. ”

        Useimmat juutalaiset eivät hyväksyneet Jeesusta, sillä hän opetti uutta voimallista oppia.

        Markus 1:25 Niin Jeesus nuhteli sitä sanoen: "Vaikene ja lähde hänestä".
        1:26 Ja saastainen henki kouristi häntä ja lähti hänestä huutaen suurella äänellä.
        1:27 Ja he hämmästyivät kaikki, niin että kyselivät toisiltaan sanoen: "Mitä tämä on? Uusi, voimallinen oppi! Hän käskee saastaisia henkiäkin, ja ne tottelevat häntä."

        Paavali ja Silas opettivat Jeesuksen oppia:
        Apostolien teot 17:19 Ja he ottivat hänet ja veivät Areiopagille ja sanoivat: "Voimmeko saada tietää, mikä se uusi oppi on, jota sinä ilmoitat?

        Raamattu mainitsee mitä kuului Kristuksen opin alkeisiin:
        Heprealaiskirje 6:1 Jättäkäämme sentähden Kristuksen opin alkeet ja pyrkikäämme täydellisyyteen, ryhtymättä taas uudestaan laskemaan perustusta: parannusta kuolleista töistä ja uskoa Jumalaan,
        6:2 oppia kasteista ja kätten päällepanemisesta, kuolleitten ylösnousemisesta ja iankaikkisesta tuomiosta.

        Jeesuksen aikakauden jälkeiseltä ajalta peräisin olevat vanhat asiakirjat sanovat niitä ihmisiä kristityiksi, jotka seurasivat Jeesusta ja uskoivat siihen evankeliumiin mitä Jeesus saarnasi.

        Tuo väitteesi oli kyllä aika kepeää lajia.


        Pe.ku: ”Useimmat kristityt tulkitsee täysin väärin Jeesuksen sanoja.
        Oikeastihan niitä ei tarvitse tulkita kun ne on valmiiksi tulkittuna raamatussa.”

        Tuohon lisäisin, että varsin monet ateistitkin tulkitsevat väärin useita raamatun sanoja.

        Jeesuksen sanat ovat raamatussa, se on totta.

        Kristittyjen joukossa on useita ”kurittomia seikkailijoita” jotka eivät välitä siitä mitä Jeesus sanoi ja mitä Jeesus käski tehdä. Ehkä he eivät edes tahdo ymmärtää Jeesuksen sanoja tai tulkitsevat ne oman mielensä mukaisiksi.


        Pe.ku: ”Monta muutakin asiaa Raamatusta kristityt tulkitsevat väärin.
        -Melkein kaikki kristityt tulkitsevat Jeesuksen olevan Jumala vaikka Raamatun mukaan ei ole. ”

        Ehkä tästä yhdestä aiheesta on käyty keskustelua foorumilla joskus. Lopputuloksena taisi olla että Jeesus on Jumala.


        Pe.ku”-Melkein kaikki kristityt väittää Jeesuksen olleen synnitön vaikka Raamatussa suoraan kerrotaan Jeesuksen sanotaan olleen syntinen ja kuolikin oman syntinsä takia.
        Jne. ”

        Tämä väite tuntuu huumorilta.

        Lue tämä raamatun kohta, niin huomaat että raamattu sanoo Jeesuksesta "ei syntiä tehnyt”

        1. Pietarin kirje 2:21 Sillä siihen te olette kutsutut, koska Kristuskin kärsi teidän puolestanne, jättäen teille esikuvan, että te noudattaisitte hänen jälkiänsä,
        2:22 joka "ei syntiä tehnyt ja jonka suussa ei petosta ollut",
        2:23 joka häntä herjattaessa ei herjannut takaisin, joka kärsiessään ei uhannut, vaan jätti asiansa sen haltuun, joka oikein tuomitsee,
        2:24 joka "itse kantoi meidän syntimme" ruumiissansa ristinpuuhun, että me, synneistä pois kuolleina, eläisimme vanhurskaudelle; ja hänen "haavainsa kautta te olette paratut".


        Kun kerran tykkäät lukea myös vanhaa testamenttia, niin Jeesuksesta näin kerrotaan: ”hän ei ollut vääryyttä tehnyt eikä petosta ollut hänen suussansa.”

        Jesaja 53:9. Hänelle annettiin hauta jumalattomain joukossa; mutta rikkaan tykö hän tuli kuoltuansa, sillä hän ei ollut vääryyttä tehnyt eikä petosta ollut hänen suussansa.

        Jeesus oli mm. ”pyhä, viaton, tahraton, syntisistä erotettu"
        Hebr. 7:26 Senkaltainen ylimmäinen pappi meille sopikin: pyhä, viaton, tahraton, syntisistä erotettu ja taivaita korkeammaksi tullut,

        Vielä vähän Mooseksen laista ja vanhasta liitosta.

        Pappeuden muutos. Vanhasta liitosta uuteen liittoon:

        Hebr.?7:12 Sillä pappeuden muuttuessa tapahtuu välttämättä myös lain muutos.
        7:18 Täten kyllä entinen säädös kumotaan, koska se oli voimaton ja hyödytön
        7:19 - sillä laki ei tehnyt mitään täydelliseksi mutta sijaan tulee parempi toivo, jonka kautta me lähestymme Jumalaa.
        7:20 Ja niinkuin tämä ei tapahtunut ilman valan vannomista - nuo taas ovat papeiksi tulleet ilman heistä vannottua valaa,
        7:21 mutta tämä hänestä vannotulla valalla, sen asettamana, joka hänelle sanoi: "Herra on vannonut eikä ole katuva: 'Sinä olet pappi iankaikkisesti'"
        7:22 niin on myös se liitto parempi, jonka takaajaksi Jeesus on tullut.
        7:26 Senkaltainen ylimmäinen pappi meille sopikin: pyhä, viaton, tahraton, syntisistä erotettu ja taivaita korkeammaksi tullut,
        7:27 jonka ei joka päivä ole tarvis, niinkuin ylimmäisten pappien, ensiksi uhrata omien syntiensä edestä ja sitten kansan; sillä tämän hän teki kerta kaikkiaan, uhratessaan itsensä.


      • Pe.ku kirjoitti:

        eikä kumonnut Mooseksen lakia.

        Jeesus sanoo että laista ei häviä koskaan mitään.
        Luuk. 16:17 Mutta ennemmin taivas ja maa katoavat, kuin yksikään lain piirto häviää.

        Kun esität väitteitäsi niin mikset laita kyseisiä Raamatunkohtia esille?
        Syyn tiedänkin....sellaisia kohtia ei Raamatussa ole.

        * Pe.ku, sinä et ymmärrä. Ei kukaan väitäkkään, että Jeesus olisi kumonnut lain, silloinhan Hänen olisi pitänyt kumota Isänsä, eli Jumalan? Sinä usein meluat tästä samasta lain kumoamisesta, mutta tosiasia on se, että Jeesus täytti lain viimeistä piirtoa myöten. "Se on täytetty!"
        * Mikä, LAKI, Jumalan edessä, ja se luetaan meille uskoville vanhurskaudeksi, Jeesuksen työ, ja sinullekkin, jos uskot Jeesukseen, HÄNESSÄ ON LAKI TÄYTETTY SINLULLEKKIN, USKO AINOASTAAN, YKSIN ARMOSTA ON PELASTUS, LAIN KIROUS POISTETTIIN JEESUKSESSA RISTILLÄ, HÄN OLI KIROTTUKIN , ETTEI MEITÄ KIROTTAISI LAIN TÄYTTÄMÄTTÖMYYDEN TAKIA.

        * Room.4:4. "< Työtä tekevälle ei lueta palkkaa armosta, vaan ansiosta.
        5. Sille taas, JOKA ei työtä tee vaan USKOO häneen, joka vanhurskauttaa jumalattoman, luetaan hänen uskonsa vanhurskaudeksi. >"

        * Koska Jeesus teki työn, meidän ei tarvitse ahkeroida lain vaatimusten täyttämiseksi, koska Jeesus täytti KOKO lain viimeistä piirtoa myöten. Ei jäänyt meille mitään täytettävää, vaikka ei lakia kumottukaan, mutta se täytettiin niin, että pakanoidenkaa ei tarvitse tehdä lain töitä ansaitaksemme vanhurskauden, vaan uskolla saamme omistaa Hänen vanhurskauden ja olla syyttömäksi julistettu Jeesuksessa Kristuksessa, ilman töitä, yksin armosta, ettei kukaan kerskaisi.

        * Olemme lain ulottumattomissa Jeesuksessa Kristuksessa, ja olemme Hänessä kätketyt Jumalassa, ei ole mitään enää mitä pitäisi tehdä, KAIKKI on jo tehty hyväksemme, täydellisessä RISTIN TYÖSSÄ ! Ja vanhurskauettu Jeesuksen ylösnousemuksen kautta.

        * Arvaan ettet ymmärrä, koska hengelliset pitää käsittää hengellisesti, ja sinä olet ainakin vielä hengellisesti kuollut synteihisi. Armo on tarjolla Jeesuksessa ilman omia töitäsi, yksin armosta, kunhan nöyrryt ja tunnustat tarvitsevasi Jeesusta.


      • kottirainen kirjoitti:

        Pe.ku, sulla on erikoisia väitteitä, jos joskus tahtoisit perustella väitteitäsi, se ei helpolla onnistuisi.

        Pe.ku: ”Jeesus olikin juutalainen eikä kristinuskoa ollut kuullutkaan tai edes itse opettanut mitään siihen viittaaavaa. ”

        Useimmat juutalaiset eivät hyväksyneet Jeesusta, sillä hän opetti uutta voimallista oppia.

        Markus 1:25 Niin Jeesus nuhteli sitä sanoen: "Vaikene ja lähde hänestä".
        1:26 Ja saastainen henki kouristi häntä ja lähti hänestä huutaen suurella äänellä.
        1:27 Ja he hämmästyivät kaikki, niin että kyselivät toisiltaan sanoen: "Mitä tämä on? Uusi, voimallinen oppi! Hän käskee saastaisia henkiäkin, ja ne tottelevat häntä."

        Paavali ja Silas opettivat Jeesuksen oppia:
        Apostolien teot 17:19 Ja he ottivat hänet ja veivät Areiopagille ja sanoivat: "Voimmeko saada tietää, mikä se uusi oppi on, jota sinä ilmoitat?

        Raamattu mainitsee mitä kuului Kristuksen opin alkeisiin:
        Heprealaiskirje 6:1 Jättäkäämme sentähden Kristuksen opin alkeet ja pyrkikäämme täydellisyyteen, ryhtymättä taas uudestaan laskemaan perustusta: parannusta kuolleista töistä ja uskoa Jumalaan,
        6:2 oppia kasteista ja kätten päällepanemisesta, kuolleitten ylösnousemisesta ja iankaikkisesta tuomiosta.

        Jeesuksen aikakauden jälkeiseltä ajalta peräisin olevat vanhat asiakirjat sanovat niitä ihmisiä kristityiksi, jotka seurasivat Jeesusta ja uskoivat siihen evankeliumiin mitä Jeesus saarnasi.

        Tuo väitteesi oli kyllä aika kepeää lajia.


        Pe.ku: ”Useimmat kristityt tulkitsee täysin väärin Jeesuksen sanoja.
        Oikeastihan niitä ei tarvitse tulkita kun ne on valmiiksi tulkittuna raamatussa.”

        Tuohon lisäisin, että varsin monet ateistitkin tulkitsevat väärin useita raamatun sanoja.

        Jeesuksen sanat ovat raamatussa, se on totta.

        Kristittyjen joukossa on useita ”kurittomia seikkailijoita” jotka eivät välitä siitä mitä Jeesus sanoi ja mitä Jeesus käski tehdä. Ehkä he eivät edes tahdo ymmärtää Jeesuksen sanoja tai tulkitsevat ne oman mielensä mukaisiksi.


        Pe.ku: ”Monta muutakin asiaa Raamatusta kristityt tulkitsevat väärin.
        -Melkein kaikki kristityt tulkitsevat Jeesuksen olevan Jumala vaikka Raamatun mukaan ei ole. ”

        Ehkä tästä yhdestä aiheesta on käyty keskustelua foorumilla joskus. Lopputuloksena taisi olla että Jeesus on Jumala.


        Pe.ku”-Melkein kaikki kristityt väittää Jeesuksen olleen synnitön vaikka Raamatussa suoraan kerrotaan Jeesuksen sanotaan olleen syntinen ja kuolikin oman syntinsä takia.
        Jne. ”

        Tämä väite tuntuu huumorilta.

        Lue tämä raamatun kohta, niin huomaat että raamattu sanoo Jeesuksesta "ei syntiä tehnyt”

        1. Pietarin kirje 2:21 Sillä siihen te olette kutsutut, koska Kristuskin kärsi teidän puolestanne, jättäen teille esikuvan, että te noudattaisitte hänen jälkiänsä,
        2:22 joka "ei syntiä tehnyt ja jonka suussa ei petosta ollut",
        2:23 joka häntä herjattaessa ei herjannut takaisin, joka kärsiessään ei uhannut, vaan jätti asiansa sen haltuun, joka oikein tuomitsee,
        2:24 joka "itse kantoi meidän syntimme" ruumiissansa ristinpuuhun, että me, synneistä pois kuolleina, eläisimme vanhurskaudelle; ja hänen "haavainsa kautta te olette paratut".


        Kun kerran tykkäät lukea myös vanhaa testamenttia, niin Jeesuksesta näin kerrotaan: ”hän ei ollut vääryyttä tehnyt eikä petosta ollut hänen suussansa.”

        Jesaja 53:9. Hänelle annettiin hauta jumalattomain joukossa; mutta rikkaan tykö hän tuli kuoltuansa, sillä hän ei ollut vääryyttä tehnyt eikä petosta ollut hänen suussansa.

        Jeesus oli mm. ”pyhä, viaton, tahraton, syntisistä erotettu"
        Hebr. 7:26 Senkaltainen ylimmäinen pappi meille sopikin: pyhä, viaton, tahraton, syntisistä erotettu ja taivaita korkeammaksi tullut,

        Vielä vähän Mooseksen laista ja vanhasta liitosta.

        Pappeuden muutos. Vanhasta liitosta uuteen liittoon:

        Hebr.?7:12 Sillä pappeuden muuttuessa tapahtuu välttämättä myös lain muutos.
        7:18 Täten kyllä entinen säädös kumotaan, koska se oli voimaton ja hyödytön
        7:19 - sillä laki ei tehnyt mitään täydelliseksi mutta sijaan tulee parempi toivo, jonka kautta me lähestymme Jumalaa.
        7:20 Ja niinkuin tämä ei tapahtunut ilman valan vannomista - nuo taas ovat papeiksi tulleet ilman heistä vannottua valaa,
        7:21 mutta tämä hänestä vannotulla valalla, sen asettamana, joka hänelle sanoi: "Herra on vannonut eikä ole katuva: 'Sinä olet pappi iankaikkisesti'"
        7:22 niin on myös se liitto parempi, jonka takaajaksi Jeesus on tullut.
        7:26 Senkaltainen ylimmäinen pappi meille sopikin: pyhä, viaton, tahraton, syntisistä erotettu ja taivaita korkeammaksi tullut,
        7:27 jonka ei joka päivä ole tarvis, niinkuin ylimmäisten pappien, ensiksi uhrata omien syntiensä edestä ja sitten kansan; sillä tämän hän teki kerta kaikkiaan, uhratessaan itsensä.

        ainuttakaan jaetta väitteidesi tueksi.

        Haet Jeesusta koskevia asioita kirjoituksista jotka ovat kaukaa ajoilta ennen Jeesuksen syntymistä ja toisaalta kirjoituksista joissa kerrotaan ylösnousseesta Jeesuksesta.

        Kun Raamattua luet niin mieti edes se mikä kirjoitus kuvaa Jeesusta maanpäällä ja mikä ylösnousseena, kun ne on sulla mennyt sekaisin.

        Jeesus oli maanpäällisen elämänsä ajan syntinen.
        Noissakin jakeissa hän rukoilee syntejään anteeksi:

        Hep. 5:2 ja hän voi säälien kohdella tietämättömiä ja eksyviä, koska hän itsekin on heikkouden alainen,
        3.ja tämän heikkoutensa tähden hänen täytyy, samoinkuin kansan puolesta, niin itsensäkin puolesta uhrata syntien edestä.
        7. Ja lihansa päivinä hän väkevällä huudolla ja kyynelillä uhrasi rukouksia ja anomuksia sille, joka voi hänet kuolemasta pelastaa; ja hänen rukouksensa kuultiin hänen jumalanpelkonsa tähden.
        8. Ja niin hän, vaikka oli Poika, oppi siitä, mitä hän kärsi, kuuliaisuuden,


      • leahim
        Pe.ku kirjoitti:

        eikä kumonnut Mooseksen lakia.

        Jeesus sanoo että laista ei häviä koskaan mitään.
        Luuk. 16:17 Mutta ennemmin taivas ja maa katoavat, kuin yksikään lain piirto häviää.

        Kun esität väitteitäsi niin mikset laita kyseisiä Raamatunkohtia esille?
        Syyn tiedänkin....sellaisia kohtia ei Raamatussa ole.

        Mooseksen laki.....???
        Näin tyhmälle minälle tuli mieleen se
        että onko mooseksen laki VAIN mooseksen laki?
        Siis ei Jumalan laki?

        Mistä mooses tuon lain keksi?
        Jos se on vain mooseksen päästä lähtenyt idea,
        niin sehän ei sitten ole Jumalan laki?Vai?
        Se siis on ihmisen laki........

        Tuo ennemmin maa katoaa kun minun sanani.....
        Tuota noin.
        Ihminenhän on muuttanut Jumalan sanaa
        paremmin itselleen sopivaksi,esim.nykykäännös raamatusta???
        Ihminen on poistanut siis Jumalan sanoja raamatusta.
        Ja millähän oikeudella?
        Viisaammanko oikeudella....
        On niin mutkikkaita nämä henkiset asiat eri kulteissa....


      • sinä saatanallinen
        Mohikaani_27 kirjoitti:

        * Pe.ku, sinä et ymmärrä. Ei kukaan väitäkkään, että Jeesus olisi kumonnut lain, silloinhan Hänen olisi pitänyt kumota Isänsä, eli Jumalan? Sinä usein meluat tästä samasta lain kumoamisesta, mutta tosiasia on se, että Jeesus täytti lain viimeistä piirtoa myöten. "Se on täytetty!"
        * Mikä, LAKI, Jumalan edessä, ja se luetaan meille uskoville vanhurskaudeksi, Jeesuksen työ, ja sinullekkin, jos uskot Jeesukseen, HÄNESSÄ ON LAKI TÄYTETTY SINLULLEKKIN, USKO AINOASTAAN, YKSIN ARMOSTA ON PELASTUS, LAIN KIROUS POISTETTIIN JEESUKSESSA RISTILLÄ, HÄN OLI KIROTTUKIN , ETTEI MEITÄ KIROTTAISI LAIN TÄYTTÄMÄTTÖMYYDEN TAKIA.

        * Room.4:4. "< Työtä tekevälle ei lueta palkkaa armosta, vaan ansiosta.
        5. Sille taas, JOKA ei työtä tee vaan USKOO häneen, joka vanhurskauttaa jumalattoman, luetaan hänen uskonsa vanhurskaudeksi. >"

        * Koska Jeesus teki työn, meidän ei tarvitse ahkeroida lain vaatimusten täyttämiseksi, koska Jeesus täytti KOKO lain viimeistä piirtoa myöten. Ei jäänyt meille mitään täytettävää, vaikka ei lakia kumottukaan, mutta se täytettiin niin, että pakanoidenkaa ei tarvitse tehdä lain töitä ansaitaksemme vanhurskauden, vaan uskolla saamme omistaa Hänen vanhurskauden ja olla syyttömäksi julistettu Jeesuksessa Kristuksessa, ilman töitä, yksin armosta, ettei kukaan kerskaisi.

        * Olemme lain ulottumattomissa Jeesuksessa Kristuksessa, ja olemme Hänessä kätketyt Jumalassa, ei ole mitään enää mitä pitäisi tehdä, KAIKKI on jo tehty hyväksemme, täydellisessä RISTIN TYÖSSÄ ! Ja vanhurskauettu Jeesuksen ylösnousemuksen kautta.

        * Arvaan ettet ymmärrä, koska hengelliset pitää käsittää hengellisesti, ja sinä olet ainakin vielä hengellisesti kuollut synteihisi. Armo on tarjolla Jeesuksessa ilman omia töitäsi, yksin armosta, kunhan nöyrryt ja tunnustat tarvitsevasi Jeesusta.

        Sieltä se tuoimion kivi TAAS tuli: "hengellisesti kuollut".... Miten sinä Mohikaani jatkuvasti kehtaat? Miksi sinä muita neuvot, vaikka sinä ET ole teologiassa tutkintoa suorittanut ja vaikka kaiken lisäksi monasti olet hbuonon lukutaitosi toteen näyttänyt? Lopeta jo, ennen kuin enemmän vahinkoa itsellesi teet.

        Olet häpeämätön ja täysin vailla sopivaisuuden tajua. Taidat olla Päivi Räsäsen natsuunaa, mitä "tietoön" tulee. Molemnmat olette kovia väittämäöän omia luulojanne tiedoksi.


      • itse lain
        leahim kirjoitti:

        Mooseksen laki.....???
        Näin tyhmälle minälle tuli mieleen se
        että onko mooseksen laki VAIN mooseksen laki?
        Siis ei Jumalan laki?

        Mistä mooses tuon lain keksi?
        Jos se on vain mooseksen päästä lähtenyt idea,
        niin sehän ei sitten ole Jumalan laki?Vai?
        Se siis on ihmisen laki........

        Tuo ennemmin maa katoaa kun minun sanani.....
        Tuota noin.
        Ihminenhän on muuttanut Jumalan sanaa
        paremmin itselleen sopivaksi,esim.nykykäännös raamatusta???
        Ihminen on poistanut siis Jumalan sanoja raamatusta.
        Ja millähän oikeudella?
        Viisaammanko oikeudella....
        On niin mutkikkaita nämä henkiset asiat eri kulteissa....

        vuorella, koska ei pystynyt hallitsemaan villiä aavikkokansaa. Ei jumala ole käskyjä antanut, ne keksi Mooses itse.


      • annettu
        Ajattelen samoin kirjoitti:

        Juuri tänään keskustelin muiden uskovaisten kanssa tästä asiasta, tosin ennen tämän päivän lehtiotsikkojen lukemista. Tulimme samaan tulokseen kuin sinä kottirainen. Eli 10 käskyä on ja pysyy, siitä ei katoa piirukaan. Mooseksen israelilaisille antamat tarkat säännöt siitä, mitä he saavat syödä, mitä he saavat Jumalalle uhrata ja miten tulee uhrata ja miten tulee edetä Jumalan temppelissä pyhimpään saakka koskivat Vanhaa liittoa, mutta Uusi Liitto Jeesuksen veressä tekee niin israelilaiset kuin pakanat vapaaksi näistä perinnäissäännöistä, jotka todellakin tekevät Jumalan pelastustyön tyhjäksi ihmisten kohdalla, jos niitä aletaan noudattamaan.

        vain israelilaisille, ei yhdellekään pakanakansalle. Sitäpaitsi se laki ei ole enää voimassa israelilaisillekaan.


      • Pe.ku kirjoitti:

        ainuttakaan jaetta väitteidesi tueksi.

        Haet Jeesusta koskevia asioita kirjoituksista jotka ovat kaukaa ajoilta ennen Jeesuksen syntymistä ja toisaalta kirjoituksista joissa kerrotaan ylösnousseesta Jeesuksesta.

        Kun Raamattua luet niin mieti edes se mikä kirjoitus kuvaa Jeesusta maanpäällä ja mikä ylösnousseena, kun ne on sulla mennyt sekaisin.

        Jeesus oli maanpäällisen elämänsä ajan syntinen.
        Noissakin jakeissa hän rukoilee syntejään anteeksi:

        Hep. 5:2 ja hän voi säälien kohdella tietämättömiä ja eksyviä, koska hän itsekin on heikkouden alainen,
        3.ja tämän heikkoutensa tähden hänen täytyy, samoinkuin kansan puolesta, niin itsensäkin puolesta uhrata syntien edestä.
        7. Ja lihansa päivinä hän väkevällä huudolla ja kyynelillä uhrasi rukouksia ja anomuksia sille, joka voi hänet kuolemasta pelastaa; ja hänen rukouksensa kuultiin hänen jumalanpelkonsa tähden.
        8. Ja niin hän, vaikka oli Poika, oppi siitä, mitä hän kärsi, kuuliaisuuden,

        Minkähän takia et suostu Pe.ku uskomaan, vaikka tästäkin sinua on muistutettu
        jo aikaisemmin: sinun on aivan turha väittää, että Jeesus olisi ollut syntinen.

        Taktiikkanasi ilmeisesti on tahallaan ummistaa tai olla ummistavinasi omat korvasi
        kuulemasta sitä, mitä sinulle 'kädestä pitäen' todistetaan Jumalan sanasta.

        Sinun tapasi, jolla yhdistät Heb. 5. luvun alkujakeista Aaronin suvun juutalaiset
        ylipapit samaan kategoriaan Jeesuksen kanssa, tuo mieleen sen sananparren, jossa
        kuvataan sielunvihollisen raamatunlukutapaa. Yrität vartavasten ja tahallisesti
        harhauttaa lukijoita väittämällä, että Heb.5:1-3 tarkoittaisi Jeesusta, VAIKKA
        kyseiset jakeet tarkoittavat Aaronin suvusta olevia juutalaisia ylipappeja.

        Jeesuksen EI tarvinnut uhrata omien syntiensä takia yhtään mitään.

        Miksi Jeesus sitten uhrasi "väkevällä huudolla ja kyynelillä uhrasi rukouksia ja
        anomuksia sille, joka voi hänet kuolemasta pelastaa", miksi?

        Syy on siinä, että Jeesus "on ollut kaikessa kiusattu samalla lailla kuin mekin,
        kuitenkin ILMAN syntiä" Heb. 4:15. Jeesus joutui taistelemaan samoja kiusauksia
        vastaan kuin mekin. Jeesuksen taistelu tuotti Hänelle voiton, puhtaan voiton,
        KAIKISSA kiusauksissa. Siinä on se valtava ero. Olla kiusattu, mutta saada voitto
        aina ja joka kerta. Sellainen Jeesus on: "suuri ylimmäinen pappi, läpi taivasten
        kulkenut, Jeesus, Jumalan Poika" Heb. 4:14.

        Toivottavasti sait Pe.ku lisää ymmärrystä ja uskoa siihen, että Jeesus ei ole
        koskaan tehnyt ainuttakaan syntiä, ei yhden yhtäkään. Siksi Hän voi sinutkin
        pelastaa syntien rangaistukselta, joka on iankaikkinen ero Jumalasta, kadotus.

        .


      • to..

        jonka takia kohu ja lehtikommentit ovat syntyneet, lainattiin VT:ia. Sinä ehkä osaat kertoa miksi siihen niin usein viitataan kun halutaan kieltää oikeuksia joltain ryhmältä tai miksi asiantuntevammat kristityt (läsnä oli mm piispa) eivät korjaa virheitä?
        Eihän VT:ssa ole samanlaista avioliittokäsitystä kuin kristinuskossa, ei muinaisissa kulttuureisa ollut avioliittokaan instituutiona, vaan naiset vain vaihtoivat omistajaa. Nykyinen naimisiinmeno on peräisin jostain keskiajalta samoin se että hommaan tarvittiin kirkko ja prelaatteja.Kukaan ei vihkinyt muinaisia suomalaisia, israelilaisia eikä vieläkään vihi bushmanneja tai jivaroja. Kehittyneet yhteiskunnat lainsäädäntöineen antavat tietyn lain tuen ja aseman niille jäsenilleen jotka ovat laillistaneet suhteensa yhteiskunnan kulloinkin olemassa olevan lainsäädännön puitteissa .Se keille tämä tuki ja asema voidaan antaa, on yhteiskunnan lainsäätäjien päätettävissä , se siis voidaan antaa naismiesparille tai samaa sukupuolta olevalla parille lainsäätäjien niin päättäessä. Se miksi tässä yhteydessä vedotaan siihen mitkä olivat ajatukset ja perusteet naisen ja miehen suhteista 3000v sitten lähi-idässä tuntuu käsittämättömältä, edes Ut ei anna tähän aikaan sopivaa vastausta, ei siinäkään tunnettu selllaista avioliittoa josta nykyään puhutaan.


      • to..
        kottirainen kirjoitti:

        Kymmenen käskyä ja kaikki mitä pelastukseen tarvitaan:

        Matteus 19:16 Ja katso, eräs mies tuli ja sanoi hänelle: "Opettaja, mitä hyvää minun pitää tekemän, että minä saisin iankaikkisen elämän?"
        19:17 Niin hän sanoi hänelle: "Miksi kysyt minulta, mikä on hyvää? On ainoastaan yksi, joka on hyvä. Mutta jos tahdot päästä elämään sisälle, niin pidä käskyt."
        19:18 Hän sanoi hänelle: "Mitkä?" Jeesus sanoi: "Nämä: 'Älä tapa', 'Älä tee huorin', 'Älä varasta', 'Älä sano väärää todistusta',
        19:19 'Kunnioita isääsi ja äitiäsi', ja: 'Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi'".
        19:20 Nuorukainen sanoi hänelle: "Kaikkia niitä minä olen noudattanut; mitä minulta vielä puuttuu?"
        19:21 Jeesus sanoi hänelle: "Jos tahdot olla täydellinen, niin mene, myy, mitä sinulla on, ja anna köyhille, niin sinulla on oleva aarre taivaissa; ja tule ja seuraa minua".
        19:22 Mutta kun nuorukainen kuuli tämän sanan, meni hän pois murheellisena, sillä hänellä oli paljon omaisuutta.
        19:23 Silloin Jeesus sanoi opetuslapsillensa: "Totisesti minä sanon teille: rikkaan on vaikea päästä taivasten valtakuntaan.
        19:24 Ja vielä minä sanon teille: helpompi on kamelin käydä neulansilmän läpi kuin rikkaan päästä Jumalan valtakuntaan."

        Jeesus kertoi rikkaalle nuorukaiselle, että tämän piti pitää käskyt ja seurata Jeesusta:

        Jeesus Kristus kumosi Mooseksen lain : ”pyyhki pois sen kirjoituksen säädöksineen". Mooseksen laki perustui ihmisten perinnäissääntöihin, käsintehtyyn ympärileikkaukseen, sapatin viettoon jne.

        Kolossalaiskirje 2:8 Katsokaa, ettei kukaan saa teitä saaliikseen järkeisopilla ja tyhjällä petoksella, pitäytyen ihmisten perinnäissääntöihin ja maailman alkeisvoimiin eikä Kristukseen.
        2:9 Sillä hänessä asuu jumaluuden koko täyteys ruumiillisesti,
        2:10 ja te olette täytetyt hänessä, joka on kaiken hallituksen ja vallan pää,
        2:11 ja hänessä te myös olette ympärileikatut, ette käsintehdyllä ympärileikkauksella, vaan lihan ruumiin poisriisumisella, Kristuksen ympärileikkauksella:
        2:12 ollen haudattuina hänen kanssaan kasteessa, jossa te myös hänen kanssaan olette herätetyt uskon kautta, jonka vaikuttaa Jumala, joka herätti hänet kuolleista.
        2:13 Ja teidät, jotka olitte kuolleet rikoksiinne ja lihanne ympärileikkaamattomuuteen, teidät hän teki eläviksi yhdessä hänen kanssaan, antaen meille anteeksi kaikki rikokset,
        2:14 ja pyyhki pois sen kirjoituksen säädöksineen, joka oli meitä vastaan ja oli meidän vastustajamme; sen hän otti meidän tieltämme pois ja naulitsi ristiin.
        2:15 Hän riisui aseet hallituksilta ja valloilta ja asetti heidät julkisen häpeän alaisiksi; hän sai heistä hänen kauttaan voiton riemun.
        2:16 Älköön siis kukaan teitä tuomitko syömisestä tai juomisesta, älköön myös minkään juhlan tai uudenkuun tai sapatin johdosta,
        2:17 jotka vain ovat tulevaisten varjo, mutta ruumis on Kristuksen.
        2:18 Älköön teiltä riistäkö voittopalkintoanne kukaan, joka on mieltynyt nöyryyteen ja enkelien palvelemiseen ja pöyhkeilee näyistään ja on lihallisen mielensä turhaan paisuttama


        Fariseukset ja kirjanoppineet tahtoivat noudattaa vanhinten perinnäissääntöjä ja huomasivat etteivät Jeesuksen opetuslapset vaeltaneet niiden mukaan:

        Markus 7:5 Niin fariseukset ja kirjanoppineet kysyivät häneltä: "Miksi sinun opetuslapsesi eivät vaella vanhinten perinnäissäännön mukaan, vaan syövät leipää epäpuhtailla käsillä?"
        7:6 Mutta hän sanoi heille: "Oikein Esaias on ennustanut teistä, ulkokullatuista, niinkuin kirjoitettu on: 'Tämä kansa kunnioittaa minua huulillaan, mutta heidän sydämensä on minusta kaukana;
        7:7 mutta turhaan he palvelevat minua opettaen oppeja, jotka ovat ihmiskäskyjä'.
        7:8 Te hylkäätte Jumalan käskyn ja noudatatte ihmisten perinnäissääntöä."
        7:9 Ja hän sanoi heille: "Hyvin te kumoatte Jumalan käskyn noudattaaksenne omaa perinnäissääntöänne.

        "Jeesus kertoi rikkaalle nuorukaiselle, että tämän piti pitää käskyt ja seurata Jeesusta:

        Jeesus Kristus kumosi Mooseksen lain : ”pyyhki pois sen kirjoituksen säädöksineen".
        Mooseksen laki perustui ihmisten perinnäissääntöihin, käsintehtyyn ympärileikkaukseen, sapatin viettoon jne."
        Pitää seurata käskyjä jotka Jeesus kumosi?


      • Ulalla
        to.. kirjoitti:

        "Jeesus kertoi rikkaalle nuorukaiselle, että tämän piti pitää käskyt ja seurata Jeesusta:

        Jeesus Kristus kumosi Mooseksen lain : ”pyyhki pois sen kirjoituksen säädöksineen".
        Mooseksen laki perustui ihmisten perinnäissääntöihin, käsintehtyyn ympärileikkaukseen, sapatin viettoon jne."
        Pitää seurata käskyjä jotka Jeesus kumosi?

        Eikö VT ole sitten roskikseen menevää tavaraa, jos kerran Jeesus otti Jumalan paikan UT:ssa?


    • ymmärtävä lukija

      Tarkoittaako se, että raiskaaja velvoitetaan ottamaan raiskaamansa nainen puolisokseen, ja pitämään tätä sellaisena loppuun saakka, sitä, että itse raiskaus hyväksyttäisiin? Eikö tuossa vain velvoiteta mies ottamaan raiskaamansa nainen, jota ei siihen aikaan ilmeisesti kukaan olisi enää huolinut, puolisokseen ja huolehtimaan hänestä loppuelämänsä?

      Nythän on niin, että homot ovat vaatimassa siunaamista kristinuskon mukaiseen avioliittoon, VAIKKA kristinusko perustuu Raamatun sanaan, joka sanoo homouden olevan syntiä. Eikö silloin vaadita kirkolta sitä, että se siunaisi asian, joka sanotaan synniksi siinä sanassa, johon koko toimintansa perustuu?

      (Onko naisen alistamiselle tai raiskaamiselle vaadittu kirkon siunausta?)

      Miten joku voi olla näkemättä ristiritaa tässä.

      Itse en ole homoutta vastaan, enkä sano sen synnillisyydestä mitään, mutta jos koko asia ja toiminta (Kristinusko) perustuu johonkin (Raamattuun), joka sanoo jonkin (houmouden) olevan väärin (syntiä), pitääkö omassa 'peruskivessään' vääräksi sanottu asia oikeasti siunata? Eikö riitä, että kirkko antaa homojen olla jäseniään, eikä syrji heitä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      69
      1265
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      911
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      351
      737
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      116
      690
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      53
      673
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    7. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      646
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      615
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      592
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      584
    Aihe