..kuuluu aina takaa kun lähtee ajamaan. Se kuului vain sen yhden kerran ajamaan lähtiessä ja se kuuluu takaa.
Osaisko joku viisaampi sanoa, että mistä toi voi johtua?
Auto on toyota carina gti, vm.92.
Näin naisihmisenä en paljon asiasta ymmärrä:(
Osaisko joku viisaampi sanoa, että mistä toi voi johtua?
Auto on toyota carina gti, vm.92.
Näin naisihmisenä en paljon asiasta ymmärrä:(
Vastaukset 13
Vanhimmat
Käsijarru jää jumiin ja pamahtaa auki kun lähtee liikkeelle.
sama vika,voi tulla taas mielenkiintoinen talvi...
lähde liikkeelle eteenpäin niin et törmää mihinkään siellä takana
Mitäs asialle voisi tehdä vaan tarviiko tehdä mitään?
..no heh!
Takajarruihin uudet hilut ja jos jarruvaijerit saa rasvaamalla kuntoon tai sitten nekin uusiksi. jos se vika nyt yleensä on siellä.
Eli kuinkahan paljon mahdolliset varaosat maksaisi?
Ja uskaltaakos autolla ajaa kun se oireilee noin?
Käsijarru tavallaan jää vähän päälle. Siitä kolahdus kuuluu. Kokeile ensi kerralla laittaa pelkkä vaihde päälle, kun sammutat auton. Älä koske käsijarruun ollenkaan. Liikkeelle lähtiessäsi ei pitäisi pamahdusta kuulua ollenkaan. Toivottavasti ymmärsit selostukseni. :)
Jep jep, ja sitten on käsijarru kahta kauhemmin jumissa käytön puutteesta & tulee noottia katsurilta.
Että KERRAN kun kokeilee pysäköidä ilman käsijarrua, niin se menee heti jumiin? On se herkkää, on se herkkää...
Osta Motonetista luokkaa 60 e (jarrupalat, asennussarja, jarruvaijeri). Työ 1-2h eli 40-100 e. Kyllä ne siellä korjaamolla sitten sanoo mitä sinne pitää uusia. 200 e maksimissaan koko homma ja sittenpä on taas takana jarruja pitkäksi aikaa.
Jos halvalla haluaa päästä, voihan tuo vika korjaantua ihan putsaamalla ja rasvaamallakin.
Jätä käyttämättä se käsijarru, ei sitä tarvii käyttää, kun ajon aikanahan sitä ei kannata harrastelijoitten käyttää. Minä tosin käytän, niin sen takiahan se ei jumiuvu. Kun sataakolmeakymppiä ajaa kurviin ja tempoo käkkärin päälle, niin ajmisestakin tulee mielenkiintosempaa ja pysyy käkkäri kunnossa. Sitäpaitsi kyydissä olijatkaan eivät pitkästy automatkalla.
Ok. Kiitos asiallisesta vastauksesta. Jossain vaiheessa kai se pitää korjaamolle viedä, mutta nyt ainakin näin.