Näin kuulin radiosta tänään. 800 ihmistä lähtisi suomesta. Se on paljon se. Kyllä nämä IT-jutut ja elektroniikkahommat tehdään kaikki tulevaisuudessa kiinassa tai jossain muussa halpamaassa..näin on näpyttimet sanon minä.
Nokia irtisanoo 1500 työntekijää.
Duunari13124
1094161
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 109
Vanhimmat
http://www.tekniikkatalous.fi/ict/article520632.ece?s=l&wtm=-21102010
Ei tullut voittoa kuin 600 miljoonaa...eihän se riitä. YT neuvottelut käyntiin!!!
vallanpitäjien toimesta.
Miika 3
"1 Ja minä sanoin: Kuulkaa, Jaakobin päämiehet ja Israelin heimon ruhtinaat! Eikö teidän tulisi tuntea oikeus,
2 teidän, jotka vihaatte hyvää ja rakastatte pahaa, jotka raastatte ihmisten nahan heidän päältänsä ja lihan irti heidän luistansa?
3 Ne, jotka syövät minun kansani lihan ja nylkevät nahan heidän päältänsä ja murskaavat heidän luunsa, paloittelevat niinkuin pataan, niinkuin lihan kattilaan-
4 kerran he huutavat Herran puoleen, mutta hän ei vastaa heille, vaan kätkee heiltä kasvonsa sinä aikana, koska he ovat pahoja töitä tehneet.
5 Näin sanoo Herra niitä profeettoja vastaan, jotka eksyttävät minun kansaani, jotka huutavat: "Rauha!", kun heidän hampaissaan on purtavaa, mutta julistavat pyhän sodan sille, joka ei anna mitään heidän suuhunsa:
6 Sentähden tulee teille yö, näkyjä vailla, teille tulee pimeys, ennustelua vailla. Aurinko laskee näiltä profeetoilta, ja päivä heiltä pimenee.
7 Näkijät joutuvat häpeään, ja ennustelijat punastuvat. Kaikki he peittävät partansa, sillä Jumalan vastausta ei tule.
8 Mutta minä olen täynnä voimaa, Herran Henkeä, oikeutta ja väkevyyttä ilmoittaakseni Jaakobille sen rikokset ja Israelille sen synnit.
9 Kuulkaa tämä, Jaakobin heimon päämiehet ja Israelin heimon ruhtinaat, te, jotka halveksitte oikeutta ja vääristätte kaiken suoran,
10 rakennatte Siionia veritöillä ja Jerusalemia vääryydellä.
11 Sen päämiehet jakavat oikeutta lahjuksia vastaan, sen papit opettavat maksusta, ja sen profeetat ennustelevat rahasta. Mutta Herraan he turvautuvat, sanoen: "Eikö Herra ole meidän keskellämme? Ei tule meille onnettomuutta."
12 Siitä syystä, teidän tähtenne, Siion kynnetään pelloksi, Jerusalem tulee kiviraunioksi ja temppelivuori metsäkukkulaksi."
Piispojen Jumalan pilkka tulee kalliiksi, he ovat tämän kansan suurimmat viholliset.
potku perseeseen, johatajalla vähän toisenlainen.
Täytyy suhteuttaa tuo voitto firman liikevaihtoon ja siitä sitten tehdä johtopäätöksiä.
Ei tää mee tälleen>>>>
http://www.youtube.com/watch?v=ErsPcgMW3XU
Niinhän se markkinatalous ja pörssi kapitalismi toimii ja mitä rutistaan, itehän me on kokoomus porvari äänestetty valtaan, joten tämä on vasta alkua jos valta pysyy omistaja puolella, laman varjolla palkat laskettiin pohjiin, nyt kun lama on ohi, ei puhettakaan että palkat nousisi entiselle tasolle, perusturva murennettu, eläke iä nousee, perintövero köyhillä nostettiin 50% iin, rikkailta perintövero poistettiin kokonaan, kreikalle miljardeja palkkioksi pankki petoksesta..... JOTEN, KATTOKAA PEILIIN KETÄ ÄÄNESTÄTTE, TOTTAKAI KOKOOMUS PORVARI AJAA OMAA ETUA KUN TYHMÄ SUOPMEN DUUNARI KANSA EI ÄLYÄ ÄÄNESTÄÄ OMIAAN ELI SDP TAI PERUS-SUOMALAISIA!
PERUS-SUOMALAISET ON AINOA KOVAN LINJAN JÄMÄKKÄ PUOLUE JOKA USKALTAA JA PYSTYY LAITTAMAAN PORVARIT RUOTUUN JA MYÖS VEROLLE JA TAPPELEE SUOMEN TYÖT SUOMALAISILLE!
hyvä niin. Vieköön krääsänsä muualle. Minä olen valmis takaisin hevosvaunukyyteihin ja maata viljelemään. Olisi unelma viettää leppoista elämää ja hengittää raikasta ilmaa.
ai oikeen leppoista? Mikä tekee rankasta maatalous elämästä leppoisaa? Kysynpähän vaan...
työttömiä . Varsinkin Kalevassa jotku aina kirjoittaa että töitä kyllä löytyy mutta työttömät ei halua töitä. -Näin rankaistaan teitä ja olette itsekkin pian työttömiä.
Saataa se raikas ilma jäädä haaveeks, kun ne vaurastuneet Kiinalaiset rupeaa kuluttamaan, saastuttamaan ja autoilemaan. Että kiitos tästäkin nokialle..
Maatalouselämä ei tosiaankaan ole rankkaa, se on todella leppoista. Talvella ei tartte tehdä paljon mitään. Syö sitä mitä kesällä tuotti.
mitään niin ei ole sitäkään vähää tekemistä! Ihanaa!
Taitaa jäädä Suomen ulkomaan velka maksamatta,vero tulojen kertymä uhkaa pienetä oleellisesti.Suomen hallitus kohta konkurssissa,Kataisen lääkkeet työllisyyden nostamiseksi eivät pure.Valtion velkaa yli 75 miljardia.Tuleekohan Suomeen pian myös uudet valtion pitäjät ulkomailta?Mistä ihmisille töitä suomen talousalueelle?Metsäyhtiöt ovat myös jo supistaneet toimintaansa isolla kädellä ja edelleen jatkuu.Vai jääkö Suomen alue pysyvästi vähemmän kannattavuuden alueeksi maailmassa.Jos yritykset eivät sijoita tähän maahan se lakkaa pian olemasta.
Myydään Itä-suomi venäjälle, länsi-suomi ruottalaisille, pohjois-suomi norjalaisille.
Etelä-suomi ... somaleille ilmaiseksi.
Suomi on tällähetkellä Euroopan oikeistolaisin maa.
Se on semmoista se oikeistopolitiikka.
Tätä kai ihmiset halusivat kun äänestivät Kokoomuksen suurimmaksi Puolueeksi ?
Pohjois-Suomesta jouduttaisiin maksamaan ja paljon, ei sitä kukaan ota ilmaiseksi harmikseen.
ja kun vielä jotakin saahaan.
Etelän olette jo antaneet somaleille, huomaa selvästi kun siellä joutuu käymään.
pakko antaa ilimatteeks ku kukkaan ei somali-etelästä mittään maksa.
noin Suomi pääsee irti koko valtion velastaan, 70 miljardia euroa.
Tuo on jo totta, koska selvästikkin:
Itä-suomessa on enemmän venäläisten mökkejä kuin suomalaisten taloja. Länsi-suomessa on kohta enemmän ruotsalaisia ("ruotsinsuomalaisia") kuin suomalaisia. Lappi onkin vain ajan kysymys kun norjalaisia tai ruotsalaisia sinne muuttaa. Etelä-suomi onkin jo säälittävä somalivaltio. (Käykääpä helsingin keskustassa sieltä löytyy enemmän somaleita kun sinne mahtuu kerjäämään.)
Joutas enempikin lähteä.
Uudesta pomosta tuli heti vihattu ukko.
Nokia vastaa Jyrki Kataisen työvoimapulaan. Nyt ei tarvi kuin 1 600 000 mamua. Kyllä herroilla pelaa.
Firma tahkoo sadoissa miljoonissa laskettavaa voittoa, mutta työntekijöille annetaan silti joko kenkää tai niukkuutta. Tollasella moraalilla varustettu firma saa kyllä häipyäkin tästä maasta. Menis vaan konkkaan koko paska.
... että Nokia menisi konkurssiin. Ei olisi enää palkkoja ja bonuksia joita kadehtia. Kaikki nokialaiset työttöminä. Ihan niin kuin persut haluavat.
Toinen vaihtoehto on että yritys toimii sillä tavoin että se pystyy kilpailemaan jatkossakin, niin Applea kuin Samsungia vastaan. Teknologiat vaihtuvat, osaamistarve muuttuu.
Miksi ihmeessä Nokian pitäisi, ainoana suurena toimijana, edelleen investoida Symbianiin ja sen osaajiin. Kerro mulle kun en ymmärrä...
Kun niissä on se Symbian uusissakin malleissa. Ei sitä sitten kannata ostaa ennen kuin uusi käyttis on ja toimii. Aikamoinen ristiriita. Eivät siis usko omaan tuotteeseensa.
Kerro mulle kun en ymmärrä...
Idea noissa irtisanomisissa on varmistaa, että voittoa tulee jatkossakin. Ellet ole huomannut, niin Nokia on tippumassa kilpailusta - firmalla ei todellakaan mene hyvin, vaikka voittoa tuleekin. Alamäki on käännettävä nousujohteiseksi ja pian. Jos Elopin historiaa katsoo tarkemmin, niin hän on ollut kaikissa työpaikoissaan vain muutamia vuosia. Taitaa olla erikoistunut saneerauksiin, muutosjohtamiseen. Olen Nokialainen ja olen samaa mieltä hänen kanssaan. On otettava uusi suunta ja tämän uuden strategian kanssa vanhojen teknologioiden ihmisiä ei valitettavasti enää tarvita, pätevimmät toki oppivat ne uudetkin ja ovat junassa ennen kuin työpaikka lähtee alta.
Sen olen myös huomannut, että mitä tahansa Nokialla tehdäänkin - on se aina väärin. Jos ei nyt olisi otettu uutta kurssia, vaan jatkettu samaan malliin, niin siitäkin olisi joku valittanut. Niin se vaan menee. Ei osata olla ylpeitä siitä mitä meillä on, vaan kuvitellaan, että kaikilla muilla on jotain parempaa. Alkakaa nyt sitten vielä boikotoimaan Nokiaa, että varmistatte irtisanomiset jatkossakin.
varten perustettu - se ei markkinatalouden funktio. Ajatus on tuottaa mahdollisimman pienin kustannuksin.
Ei Suomen lottokansakaan näytä tajuavan ,että Veikkaus Oy on olemassa vain kerätäkseen rahat heiltä pois.
Uutisessa ei ollut kyse käyttöjärjestelmän hylkäämisestä. Symbian on yhä olemassa, uusi versio toimii ja on saanut paljon positiivista palautetta. Uutinen oli se, että käyttöjärjestelmää aletaan parantamaan Qt ohjelmointikielen avulla, kun ennen vanhaan käytettiin Javaa ja C kieltä. Asioista tehdään Qt:n avulla yksinkertaisempia, nopeampia ja tehokkaampia. Suunta on siis oikea, mutta vanhat Java ja C ihmiset putoavat nyt Nokian kelkasta.
syntymään pöhöttynyt, itsehyväinen, tuottamaton massa, joka täytyy leikata pois. Jäljelle jääneet toimivat yksiköt tekevät yleensä kaksinkertaisen tuloksen lähtötilanteeseen verrattuna. Joukkoirtisanomiset kuuluvat joustavaan yritysjohtamiseen, kehityskyvyttömät ja laiskat ihmiset täytyy puhdistaa noin kahden vuoden välein firmasta.
... ei ole syytä investoida vanhoihin teknologioihin. Ihan kuin suomalaisessa yrityselämässä nyt yhtäkkiä ruvettaisiin investoimaan mainframeen, vaikka juna meni jo.
Kyllä yritysten on joko seurattava aikaansa tai kuoltava.
Tuo kuoleminen on paras vaihtoehto vain persuille. Muut haluavat vielä pärjätä tässä taloudessa.
Yritys on kuin puu, josta pitää aika ajoin saada kuolleet oksat pois. Jos ei tuuli vie, niin paras kun joku tulee moottorisahan kanssa.
...ei ole syytä investoida vanhoihin mamuihin. Ihan kuin suomalaiseessa yrityselämässä nyt
yhtäkkiä ruvettaisiin investoimaan kuokanheiluttajiin,vaikka juna meni jo.
Kyllä valtion on joko käytettävä järkeä tai mentävä konkkaan.
Persut on sitä mieltä ettei nuoriinkaan mamuihin.
... persut ovat sitä mieltä että vain maatalouteen voidaan sijoittaa rahaa. He haluavat kaksinkertaistaa maataloustuen.
eikös se qt ole ihan c :aa? Joskus vuonna miekka ja kypärä(
Ahneita paskoja ovat noi Nokian johtajat ja osakeenomistajat joille mikään ei riitä. kiristävät työntekiöitä ja alihankkioita niin että kohta niille pitää maksaa että saa tehdä niille tuotteita. eikä siinä rikastu, kuin muutama tyyppi muiden kustannuksella.
Tuota tuota.. Itsekin nokialaisena sanon että ihan oikeasta paikasta tiukkennetaan. Kuitenkin olisin halunnut nähdä huomattavasti enemmän tiukennuksia köpiksestä, kuten varmaan tiedät ovat köpisläiset kasvattaneet läskiä saittiinsa aika huomattavasti kun pääsivät politikoinnissa niskanpäälle. Onneksi salo on nyt ottanut pallon haltuun ja köpis on jäänyt alakynteen.
Olisin halunnut nähdä isompia irtisanomisia tosiaan köpiksestä/kiinasta/southwoodista. Myös Espoon väkeä saisi rajoittaa.
Hyvä ettei ruoka lopu. Mamujen loppuminen ei järin vakava asia.
No mieti logiikkaa, onko parempi että ei ole yhtään työpaikkaa suomessa nokialla vai muutama...
... ole koskaan ollut elintarvikkeissaan omavarainen. Nuo miljardit on sijoitettu ihan hukkaan.
Kaverini on / oli nokialla töissä ja kehui aina kuinka vaan juo kahvia ja pyörittää kyniä päivät pitkät. Netissä surffaten, kahvia juoden, palkka silti 20e/h. IT-tukihenkilö tai joku. Ja niitä kynänpyörittäjiä varmasti riittää.
Kyllä ymmärrän että tuottamattomat, turhat tai muutenvaan mitäänsanomattomat yksiköt karsitaan pois. Juuri niinkuin jussufkin sanoi leikataan kuolleet oksat pois, vähän siistitään puuta niin pysyy langatkin paremmin käsissä. Monissa firmoissa on että vasen käsi ei tiedä mitä oikea tekee ja niin poispäin.
Viisi sotavuotta pärjättin omillallaan. Nuo miljardit olisi voinut tietysti heittää
ulkomaankauppaan, eli pois Suomesta. En viitsi edes luotella,miten moni ala olisi romahtanut ja muutama satatuhatta työtöntä lisää.
Että pysyppä Jussuf vaan kelan korvauslinjalla ja jätä politiikka muille.
Ei ole enää, vaan QML:äää - JavaScriptin tapaista simppeliä kieltä. Eli on mennyt eteenpäin paljonkin dos ajoista.
Kiinassa saa yhden suomalaisen insinöörin hinnalla kymmenen.
kyllä, C :aa on. Älytöntä alkaa kutsumaan miksikään muuksi, paitsi että koodaus tapahtuu osittain piirtämällä(gui)
Qt ei ole ohjelmointikieli vaan frameworkki.. C ei oo katoamassa minnekkää.
Njoo... C apeja käytetään, mutta siihen se jääkin:
http://doc.qt.nokia.com/4.7/qtquick.html
Ei muuten pärjätty sotavuosiakaan ilman ulkomaista ruoka-avustusta.
Jätä kuule "liikeidea finn" nuo haihattelut ja palaa takaisin perusharrastukseesi, nenänkaivuun.
SYMBANSSIT, IHANAA!!!
Ai,sä olit jo pentuna seuraamassa suomen sotaa. Siltäkös ei ruoka riittänyt
rintamalle kun lusmut söi kotirintamal
vaan tuli YT-kutsu!
Luin helsingin sanomien kuukausiliitteestä juttua Nokiasta ja siinä mietittiin Nokian alamäen johtuvan liian suuresta johtajalaumasta. Jos Nokia vihdoin vähentäisi monen turhan mallin julkaisua ja keskittyisi tekemään muutaman laatumallin vuodessa, niin voisi alkaa nousukausi. Esimerkiksi Applehan julkaisee vain yhtä puhelinta ja voittoa satelee.
Nykyään keskitytään kaikkeen turhaan ja jää se olennaisin huomaamatta.
Kyllä tämmöiset uutiset varmaan kannustaa työntekijöitä yrittämään jatkossakin parhaansa, huipputulos ja kiitokseksi kenkää!!!
saneerauksiin, koska vuosien saatossa on kertynyt firmaan täysin tehotonta, jopa jarruttavaa porukkaa.
tekee mulla oli simens a55 ja sitten vaihdoin, pöljä kun olin nokiaan, mallia en ole pannu merkille ,mutta se maksoi 48 euroa, Ja Ei tule ilmoitus etusivulle. jos on tullut puheluita vaan on klipin takana
on tullut puhelimelle hintaa vaikka en koskaan soita minnekkään
Siihenhän tämä on menny. Ennen kun firmalla meni huonosti niin irtisanottiin porukkaa, nykyään se tehdän silloin(kin) kun yrityksellä menee tosi hyvin. Että saadaan leikattua menoja että tulot ois vieläkin suuremmat.
Milloinkahan ne huomaa että työn laatu ja tulosnopeus alkaa kärsiä kun koko ajan vähennetään ammattitaitoista porukkaa "säästösyistä"?
Toki onhan siellä varmasti niitä kukankastelijoitaki melko kovalla palkalla... että sillee...
kyllä osingot ovat paljon tärkeämpiä kuin työntekijät.työntekijät ovat vain pelkkä kuluerä yrityksille.paras yritys olisi semmoinen jossa olisi vain robotteja eikä työntekijöitä syömässä omistajien leipää.
Totta. Olet aivan oikeassa. Olin eräässä varastossa hommissa ja päällikkö ihan suoraan sanoi että jos yrityksella vaan olisi varaa niin korvattaisiin varaston heput automaattisilla varastoroboteilla. Tulevaisuudessa kaikki työt tekevät robotit ja silloin ihmiskunta onkin suuren kysymyksen edessä että mistä ihmiset saavat rahaa, mitä töitä tekevät. KOska jokaisen ison kihon silmissä on vain raha. Ja robotti tuo enemmän rahaa.
Robotti paiskii 24/7. Ei taukoja. Ei kitinää. Ei palkankorotusta. 1 robotti vastaa ainakin 3,5 työntekijää.
oletetaan vaikka että työntekijän palkka on 2000e /kk. Laitoksessa on 3-vuorosysteemi ja tilalle hankitaan robotti. Robotti tekee 3,5:n ihmisen työt (ei tarvi taukoja siksi 3,5) eli 7000e säästöä tulee kuukaudessa, 84 000e vuodessa. Tietty robotin hankintahinta on korkea mutta aikanaan maksaa itsensä takaisin.
Tuossa palkkalaskelmassa 2000 e / kk ei ole huomioitu muita palkkaan liittyviä työnantajan kuluja.
Lomarahat, vakuutukset,eläkemaksut. Realistinen kerroin 0.7 niin ollaan lähellä totuutta.
Eli 2000 e kaveri maksaa 3 400 e firmalle per / kk
On päivänselvää että kaikki työ automatisoidaan roboteilla jos se on mahdollista. Ihmisen palkkaaminen on sen verran kallista että robotilla saadaan aikaan säästöjä ainakin teollisuusmaissa.
Jossain vaiheessa jatketaan kaupan kassojen automatisointia laserilla luettavasta viivakoodista automaattisesti luettavaan RFID-tunnisteeseen eli tuolloin kassan tehtäväksi jää vain laskuttaa ja mahdollisesti poistaa tuotteista RFID-tunniste ja suojakuori.
Kun kone lukee tuotteiden hinnat automaattisesti niin kassoja tarvitaan marketeissa vähemmän eli säästyy työvoimakuluja rutkasti.
Kuka niitä puhelimia ostaa jos kaikki ollaan työttömiä?
... vaikka lapiohommia on korvattu, jopa Suomessa, aika laajalti kaivinkoneilla. Ja tietenkin persujen mielestä nuo lapiotkin ovat liian nykyaikaisia: käsillähän sitä pitää maata kaivaa, lapiot ovat pullamössösukupolville.
Ns. malli-ikea. Siellähän vähennettiin kassoja jo isolla kädellä. Pitänee varmaan kouluttautua joksikin robottiasentajaksi tai jotain. töitä voisi riittää.
pitäähän herrojen optionsa saada.suomalaiset ne vaan tyytyy kaikkeen,pitäis ottaa ranskasta mallia
http://www.bingoon.fi/?i=henrit1
Käykäähän rekisteröitymässä tonne. Suosittelijana henrit1 saa 10€ ilmaista pelirahaa.Voitot kotiin 2 pvässä ostokortteina joko k tai s-ryhmään.
Eipä helpompaa rahaa ole olemassakaan
ja ruokarahat menevät bongoon..ja loput läskiperseämmien kaljaan.
Kuulit sitten väärin. Nokia ei todellakaan tehnyt huipputulosta, kaukan siitä.
Huiput on kaukana nyt. Muutama sata milliä. Parhaina vuosina tuli yli miljarti kuukaudessa hynää sisään.
Potkujen määrä on olematon kun ajattelee yhtiön kokoa.
Kaikki pitäisi suhteuttaa.
Kyllähän sitä naureskellaan kun työmies venyttää kahvituntia 5 minuuttia. Ajatelkaapa montako työpäivää menee hukkaan kun 400 000 työntekijää pinnaa saman verran.
tai ainakin osa siitä. Kurssia pitää nyt saada ylemmäs niin saadaan parempi hinta.
KERTA KAIKKIAAN TÖRKEÄ HOMMA.FIRMA TEKEE TULOSTA 400 MILJOONAA JA ANTAA 850 TYÖNTEKIJÄLLEEN POTKUT
MITÄ TÄSTÄ AJATTELETTE NÖSSÖT SUOMALAISET....
OTTAKAA RANSKASTA MALLIA !!!!
Valtio tekee tappiota 30 miljartia ja kärrää lisää syötettäviä elättejä. Ett antakaa Nokian touhuta.
Maailman suurin alallaan,eikä ole panokset loppu.
Niille ihan sama mistä maasta jengi lähtee.
Niinpä... Eduskunnassakin vain tuhlaavat valtion rahat eikä kukaan ikinä edes puhu että ollaan miljardeja tappiolla.
NYT KAIKKI POIKOTOIDAAN NOKIAA, NIIN SAADAAN KAIKILTA TYÖPAIKKA ALTA! SUOMI NOUSUUN NOKIAN ALASJAJOLLA!
TERVEISIN: PERTTI PERÄMETTÄ
Heh : )
Rikkaat jakavat varallisuutta kansalle kun menestyvät. Tätä se tarkoittaa.
Vasurit ovat halunneet kovat pääomaverot, joten omistajuus on ulkomailla. Ihme, että pääkonttori on vielä Suomessa. Takuulla siirtyy pois täältä.
Suomalainen suostuu vaikka miten kurjaan elintasoon, jos rikkaillakaan ei mene kovin hyvin.
On se kumma, ettö Nokialla johtoporras repii niin järjetöntä palkkaa. Elopin liksakin oli Microsoftilla murto-osa siitä mitä Kallasvuo tienas Nokia pamppuna. Suomessa johtajien palkat kuriin, niin jäis sitä voittoakin reilummin.
Tosiasiahan on et Nokian uudet ja "huipputuotteet" on kehitetty suomessa?? Vai voiko joku väittää et Nokian suunnittelijoita löytyy myös Unkarista tai Romaniasta?? Tuotannon rasitteet on jo suurinosin siirretty halpamaihin.. täällä enää jäljellä tuotekehitys ja todella liian suuri ja kustannusrasitteinen johtoporras... miks pitää olla johtajalle johtaja ja taas alijohtaja?? Ja lattiatason duunari saa lähtee, et tuotanto tehostuu ja läskipersejohtajat vaa lihoo tuoleillaan ja miettii seuraavia "tuotannon tehokkuuden lisääviä tekijöitä".... Pamppu tienaa tunnis sen mitä työntekijä viikos... ja millä???? Olemalla kuukauden aikana edes kerran kuus puhelimen pääs ja näin on rahat taas tienattu....
No ostakaa nokian osakkeita niin saatte rahaa niiltä pampuilta pois. Nyt yhden osakkeen hinta on n. 8.205€ ja 6.25% ylöspäin mennyt että ehkä kannattaisi...
Nokian johtajien palkan suuruuden määrää viime kädessä omistaja eli lähinnä amerikkalaiset vakuutusfirmat. Sinun rahojasi ei siihen käytetä euroakaan. Nokian voitosta ja Suomessa asuvien työntekikjöiden palkoista ja eduista menee tavanomainen vero eli suomalainen veronmaksaja on edunsaajan asemassa. Nokian saama muutaman miljoonan tukiraha on mitätön verrattuna verotuottoina saatuihin kymmeniin miljardeihin euroihin.
pitäähän sitä irtisanoa että pomoille saadaa isommat bonukset=)mitä sitä duunareille maksamaan=)=)
nokian tuki rahaa jonka kyllä nokia osan lahjoittaa yliopistoille tutkimuksia varten ja tuotekehittelyyn ja testaukseen.
Mistas muualta otetaan Kallasvuon eroraht kuin tyolaisilta
Ei ikina enaa Nokian puhelinta
Ei ole mikään yllätys. Työntekijät ovat yritykselle vain kuluerä.
Yritysten työntekijöilleen maksamat palkat syövät voittoa ja ovat hidaste talouskasvulle, sillä palkkoihin hupeneva raha on pois yritysten muista investoinneista. Tämän takia yritykset ovat siirtävät tuotantoaan "halvemman työvoiman" maihin, eli sinne missä työntekijöille ei tarvitse maksaa niin paljon, ja missä heidän oikeutensa ovat heikommat.
Kapitalismin arvomaailmaa kuvastaa hyvin osakeyhtiölaki,jonka mukaan osakeyhtiön tehtävänä on tuottaa voittoa osakkeenomistajille. Osakeyhtiön ei siis pidä tuottaa voittoa työntekijöille,jotka ovat firman kaiken tuotannon takana,vaan niille,jotka sen "omistavat". Nuo omistajat eivät koskaan työskentele omistamissaan firmoissa,muuten kuin silloin tällöin johtajan asemassa. Omistajat vain istuvat firmojen johtokunnissa päättämässä siitä,mitä firman työtekijät seuraavaksi laitetaan tekemään. Miksi kenenkään pitäisi suostua työskentelemään firmassa,jonka lakisääteisenä tehtävänä on tuottaa voittoa pienelle eliitille?
Jos sinulle ennen elämäsi alkua olisi annettu allekirjoitettavaksi sopimus,jossa lukisi,että elämäsi tarkoituksena on tuottaa voittoa jollekin näkymättömälle taholle,niin olisitko laittanut nimesi alle?
http://themovement.suntuubi.com/?cat=10
http://www.youtube.com/watch?v=ErsPcgMW3XU
Osakkeenomistajat ovat ansainneet voittonsa,hehän ovat sijoittaneet firmaan pääomaa.
"Osakkeenomistajat ovat ansainneet voittonsa,hehän ovat sijoittaneet firmaan pääomaa."
Toki ovat ansainneet, mutta heidän rahapelinsä takia ihmisiä patistetaan tuottamaan ja kuluttamaan enemmän, jotta heidän pörssiyhtiöiden tulokset parantuisivat ja jatkuva kasvu olisi mahdollista. Täysin järjetöntä ja siksi kenenkään ei pitäisi suostua pelaamaan heidän rahapeliä.
Siksi meillä muuten on "työvoimapulakin", koska alkuperäisen väestön työvoima ei ole enää riittävä kasvattamaan voittoa osakkeenomistajille.
nokiat jawärtsilät helevettiin vaan täältä. ja ottakoot johtokuntansa ja hallituksensa jäsenet mukaan sinne kiinoihin tai minne lie siirtelevätkään tuotantoaan.
tämä sotien jälkeinen sukupolvi, joka haluaisi eläkeikäänsäkin nostaa ylemmäs, on niin ahnetta ja rahalle persoa porukkaa. pitävät itseään niin viisaina ja korvaamattomina. tuhoavat koko sen mitä suomeen on rakennettu aikanaan. ja kaikki samanlaisia, jokainen haluaa siitä perinnöstä omansa.
Näin on, samaa mieltä. Tuollaisia riistäjä yrityksiä ei täällä kaivata. Parempi olisi muidenkin puolesta että tuollaisten riistofirmojen toiminta kiellettäis koko maailmankaikkeudesta. Kaikki omistajat osakeyhtiöissä yhtä vitun samanlaista vammasta sakkia.
Se on kommunismia jossa rahat jaetaan tasan.
Haluatko palata aikaan entiseen?
http://www.youtube.com/watch?v=CkUyTWAN5rA
Tietokoneet, yms laitteet ja osat on aina valmistettu muualla, taiwanissa, kiinassa yms.
Mitä ihmeellistä siinä on jos yritys siirtää laitteiden valmistuksenkin muualle?
Maailma muuttuu me sen mukana =)
Jos et sopeudu niin jäät toisten tallattavaksi ja sekoot!
>>>>>>>
http://www.youtube.com/watch?v=8EXaVz6thHY
Vahvat senkun porskuttaa, heikot sortuu ojaan. Näin se on!
600. Nokia on sentään suurella paikkakunnalla.
Pitäähän Elopin tienata liksansa korotus edelliseen tj.hin nähden. Lienee juuri tuo 1500.n henkilön palkka.
Kyllä yritysten omistajat ovat tyhmiä.
Katso vaikka Nokian osakkeen hintaa! Elop on liksansa ansainnut!
No sinnehän ostettiin se ulkomaanelävä hoitamaan Suomi siistiksi, pyövelit hankitaan aina muualta.
kehuvat kuumimmaksi ja rehellisämmäksi twitter-kanavaksi maailmassa --->http://twitter.com/Vaaliliitto
Mahdoitteko edes muistaa tätä? Ei ole ihme että Nokia lähtee sinne missä työvoimaa on ja vain 1/10 Suomen palkkatasosta. Olisi tärkeää että, muutkin yrityksen siirtäisivät tuotantonsa pois Suomesta. Ei tarvitsisi Kataisen tuoda puolta miljoonaa mamua vuodessa Suomen työvoimapulaa poistamaan.
Ei tarvii tukiakaan sitten saada jos ei työllistetä porukkaa. Tuet takaisin ja Nokialle potku perseeseen.
Go to China and never come back, thank you.
Suomessa on työllistäminen liian kallista työnantajalle. Työntekijän palkan kun kertoo 1.8 niin saadaan suunnilleen se luku mitä työnantaja maksaa. Eipä ihme, että työt täältä katoavat. Nyt olisi aika valtiovallan tehdä asialle jotain. Kululeikkuri vaan käyntiin ja etuja kansalta pois. Meillä ei yksinkertaisesti ole varaa nykyiseen hyvinvointi yhteiskuntaan vaan kuluja on saatava palveluiden käyttäjien maksettavaksi verovarojen sijaan.
Kieltämättä Elopin työllistäminen tuli aika kalliiksi Nokialle.
Hänen palkkansa kun kertoo tuolla 1,8 niin Huh huh.
Suomessa on eräillä aivan liian suuret palkat !
... verottomat tulot on maajusseilla. Jos heidän keskimääräiset tulonsa verottomana verrataan Elopin verojen maksun jälkeiseen palkkaan, ollaan aika lailla samoissa lukemissa.
Kiinalaiset ja monet muut ostivat nokian puhelimia pelkästään sen takia että siinä luki made in finland.
Tuskinpa ostavat enää.
ei ole enää vuosiin ollut Suomessa kuin pieni osa.
Näin se globaalimaailma menee.
Nokian myynnistä Suomen osuus taitaa olla luokkaa marginaalivirhe,
siellä tuotanto missä asiakkaat.
Itseasiassa Nokian "Suomi-painotus" on ollut erittäin suuri kun ajatellaan
missä Nokian markkinat ovat.
Nyt 10e ilmaista rahaa uuteen suomalaiseen ja luotettavaan bingoon!
Pelaa ja pidä voitot!
http://www.bingoon.fi?i=fisushotti
Toivottavasti suomalaisten silmät vihdoin aukeaa. En ole itse enää nokian puhelinta ostanut ei pelkkä suomalainen nimi enää merkitse mitään rahat menee ihan muualle kuitenkin. Ehdotankin kaikille että jätätte nokiat kaupan hyllyyn.