Luin lehdestä artikkelin uskonpuhdistuksesta mutta en saanut selvää siitä mistä siinä oli kysymys, niin voisitteko auttaa? Kyllä se jotenkin uskoon liittyy, vai tarkoittaako se sitten sitä että Usko on likainen ja sitten Usko pestään suihkus?
Mitä uskonpuhdistus tarkoittaa?
Toni 13v
311409
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
johon en tiedä oikeastaan vastausta. Ymmärrän että se tarkoittanee oikeaoppisuutta, siis että pyritään puhtaaseen oppiin.
Uskonpuhdistus sanana on jo kummallinen. Jumalahan meille uskon antaa. Jeesuksen uskon. Ja tämä Jeesuksen usko puhdistaa meidän sydämemme. Jeesuksessa syntyy vain täydellistä puhdasta uskoa, jota ei tarvi eikä voikkaan mitenkään puhdistaa. Jeesuksen usko on puhdasta.
paljastavaa kuinka vähän kristinuskova itseasiassa edes tuntee kristiniuskoa vaikka uskonpuhdistus on eräs sen "merkkitapauksia". Tietenkin on totta, että se sisältää paljon paljon muutakin kuin Lutherin teesit, kirkon hajaantumisen ja paavin vallan heikentymisen, sotia, rauhan sopimuksia, valtavan määrän oppikiistoja jne.
Lähes aina kristinuskovan käsitys ja näkemys omasta uskonnostaan on jo alkuseurakunnasta lähtien erilainen kuin todellisuus, ei niinkään todellisuuteen vaan oppirakennelmaa tukeviin näkemyksiin nojaava, olivat ne näkemykset sitten totuudenmukaisia tai eivät. Tietenkin tämä edesauttaa illuusion ylläpitämistä ainoasta oikeasta opista jossa helluntailaisuudessakin on kyse.
Sitä juuri se tarkoittaa.Pyllynpesulle heti siitä
oikeasti merkitsee niin tuksin kukaan tietää, mutta sanaa on käytetty muinoin kirkkojen jyrätessä muut opit.
Ehkä se on myös entisaikojen "lähetystyötä" kun kirkonvarjolla lähettiin sotimaan ja tekemään ristiretkiä.
se tarkoittaa sitä, että syntyy sadoittain uusia uskonyhteisöjä. Haitarilla 100- vuotta helluntailaisuus on myös uskon puhdistuslahko. Helluntailaisuutta pestään joka päivä, se näkyy tälläkin palstalla.
Uskonpuhdistus on myös individualismia, jokainen uskoo yksilökeskeisesti Raamattuun, Raamatusta otetaan vain se osa mikä soveltuu ihmisen omaan luonteeseen tai siihen uskonyhteisöön jota ymmärtää.
Lutherkin puhdisti uskon niin, että otti Raamatusta vain ne kohdat jotka palvelivat hänen pyyteitään.
Uskonpuhdistus tarkoittaa mopoa koska ne keulii
rakas ystävä sitä, että joku, esimerkiksi Luther-niminen mies on aluksi nuori ja ilman työpaikkaa.
Sitten Luther, jonka etunimi saattaisi olla Martti oivaltaa että melkein kaikki hänen ympärillään olevat ihmiset ovat uskovaisia.
Sitten Martti huomaa että ihmiset riitelevät keskenään. Sitten hän alkaa miettimään mistä ne uskovaisten väliset riidät oikeastaan johtuvat. Sitten kun hän tajuaa syyn: oppikiistat, ja on huomannut senkin kuka on se pahin riitelijä siellä ja tajuaa että se on ikävää kun riidellään niin hän päättää tehdä asioille jotakin.
Hän on pohtinut, ja miettinyt ja siksi hänellä on oma mielipide siitä mikä on oikea oppi.
Ja koska Martti tietää ettei ketään kiinnosta hänen oppinsa, vaan kaikki solkottavat sitä omaa oppiaan suuren ääneen, niin hän yksin hiljaa kirjoittaa oman oppinsa paperille. Ja hän otsikoi oppinsa "Teesit"-sanalla.
Sitten Martti L.käy naulaamassa teesinsä riitelevien uskovaisten kirkon oveen kiinni.
Martti Luther on oikeasti ollut olemassa, rakas ystävä... Hän on oikeasti naulannut kirjelapun kirkon oveen, koska on tiennyt että siinä lapussa on se oikea oppi, ja kaikki uskovat sen koska se on kanta jota ennen ei ole huomioitu.
Kakki uskovat heti sitä mitä lapussa lukee, ja alkavat ajatella samalla tavalla kuin Martti Luther. Ja kun kaikki taas alkavat keskustella keskenään uskonopeista niin he usein vaativat: perustele miksi ajattelet noin!
Toinen sanoo siihen sitte että No, Martti Lutherin teesilapussakin luki niin. Ja äkkiä se uskova riitapukari tajuu että niimpäs lukikin.
Ja sitten kun riidat ovat loppuneet, niin se on jo ihme. Eli Jumalan tahto.
Tätä on uskonpuhdistus, Toni 13v.
Eli aina jokin uskonnollinen oppi muutetaan Jumalan tahdosta muka siksi oikeaksi opiksi. Sitä sellaista sanotaan uskonpuhdistukseksi, ymmärsitkö?
Jumalan Hengestä syntynyt hengellinen uskovainen, vaan luonnollinen "lihasta syntynyt", joita Jeesus kutsui nimellä "nurja sukupolvi", [Matt. 17:17]
Nurja sukupolvi tekee kaikki nurinpäin; Jumala tahtoo puhdistaa uskolla ihmisten sydämet:
Apostolien teot 15
8 "Ja Jumala, sydänten tuntija, todisti heidän puolestansa, antaen heille Pyhän Hengen samoinkuin meillekin.
9 eikä tehnyt mitään erotusta meidän ja heidän kesken, sillä hän puhdisti heidän sydämensä uskolla."
Mutta osa ihmisistä ei sillä hetkellä suostu uskolla puhdistettavaksi, vaan yrittää ensin puhdistaa Jumalan sen työkalun, jota Jumala käyttää ihmisten sydänten puhdistamiseen. Kenestäkään ihmisestä ei ole uskonpuhdistajaksi!
'
kuin uskonpuhdistus, sillä siitä oli kysymys. Ei tämä tai tuo usko ole sen puhtaampaa tai likaisempaa kuin joku toisenlainenkaan. Kysymys on vain siitä, että toiset uskovat eriaisiin oppilauselmiin kuin toiset ja tästä on toki yhteiskuntaan ja elämään vaikuttavia toiminnallisia seuraamuksia mutta usko sinänsä ei ole sen puhtaampaa toisella kuin toisellakaan.
uskonpuhdistus on myös sitä, että saa porttikiellon netmissionin keskustelupalstalle. Tai alkaa itsenäisesti ajattelemaan seurakunnassa silloin yksilö ajetaan pois, hyljätään ja aletaan kutsumaan luopioksi ja lakataan sanomasta -Hyvää Päivää-
No kyllä siinä uskossa puhdistamista onkin!
Mieluummin sanoisi että uskovien puhdistus.
Kumpa joku keksisi aineen,
millä räjäyttää lian pois kaikesta sairaasta kultismista.
hyvin sanottu "uskovien puhdistus". Mutta niitä luopiota on ihan oikeasti olemassa.
tapettiin 10 miljoonaa ihmistä, jotka eivät uskoneet niin kuten kirkko halusi. Se oli uskonpuhdistus.
Paavin johtama Rooman kirkko hallitsi maailmaa satojen vuosien ajan. Muuttuessaan yhä enemmän osaksi maailmaa kirkko etääntyi yhä kauemmaksi ensimmäisen vuosisadan kristillisyydestä. 1500-luvulla sitten puhkesi protestanttinen uskonpuhdistus, uskonnollinen kapina, kaikessa voimassaan.
Uskonpuhdistus sai kyllä aikaan jotain hyvää, varsinkin sen, että Raamattu käännettiin tavallisen kansan kielille. Uskonpuhdistuksen vapaa henki johti objektiivisempaan Raamatun tutkimiseen ja yhä parempaan Raamatun kielten ymmärtämiseen. Se ei kuitenkaan merkinnyt paluuta tosi palvontaan ja oppiin. Sillä sellaiset epäraamatulliset opit kuin kolminaisuus, sielun kuolemattomuus ja kuolemanjälkeinen ikuinen piina säilyivät. Protestanttiset kirkot pysyivät myös Rooman kirkon tavoin osana maailmasta, sillä ne olivat tiiviisti mukana poliittisissa järjestelmissä ja veljeilivät hallitsevan eliitin kanssa. Jeesus taasen käski seuraajiaan pysymään erossa maailmasta.
En minäkään ole saanut tietää, vaikka olen etsinyt sitä vaikka ja mistä :) Mieleeni sanasta uskonpuhdistus tulee, että joku henkilö yrittää käännyttää jotkut ihmiset kristinuskoon ! En ole ollenkaan varma...
Ja uskonpuhdistuksen anabaptistipilkkaajat omana itsenään.
Täällä ollaan vauhdissa vääntämässä ja kääntämässä historiallista sanaa kaikkiin kaksimielisyyksiin, mihin helluntai-antikristittyjen mieli vain vääntyy. Kääntäkää koko lokainen mielenne ylösalaisin pilkataksenne Lutheria ja hänen suurta työtään. Näinhän te helluntaisatanistit olette yli 100 vuotta tehneet, pilkanneet ja nauraneet kokoussaleissanne, varsinkin kastepuheissanne, niin että räkä lentää.
Lutherin nimissä heitän teitä oikein isolla mustepullolla! Seinään jää teistä jokaisesta iso sarvipäinen merkki.
.
Ei Luther pystynyt puhdistamaan katolista kirkkoa, vaikka ns. "uskonpuhdistus" tähtäsikin siihen. Hän joutui perustamaan toisen antikristillisen kirkon. Sekään ei onnistunut puhdistamaan kirkkouskontoa. Miksi? Koska Jumalalla ei ole koskaan ollut suunnitelmissa perustaa kansankirkkoja.
Totuus on ainoa tekijä, jonka kanssa uskonelämä voi olla puhdasta.
Tämän linkin mukaan totuus on mahdodollista löytää ja toimia sen mukaisesti:
http://Jeesus-on-Herra.com/oikea-oppi/
Uskonpuhdistuksessa on kysymys uskon puhdistamisesta.
Koska uskoa voi puhdistaa, siinä on puhdistamista. Uskolla
on aina kohde, Se perustuu aina johonkin oppiin. Siksi uskon
puhdistaminen kohdistuu oppiin, jota puhdistetaan, ts.
ojennetaan. Oikea usko kohdistuu Raamatun Sanaan.
Uskonpuhdistuksessa korjataan siis Raamatun vastaista väärää
oppia.
Luther puhdisti aikansa katolisen kirkon väärän uskon opin,
joka oli sitä, että kirkko myi rahalla syntejä anteeksi, siis rahalla
sai ostaa synninpäästön. Tämä oli vakava oikean uskon vääristymä.
Sen Luther puhdisti ja opetti Raamatun mukaisesti, että synnit
saadaan anteeksi ilman rahaa täysin ilmaiseksi kun uskotaan
Herraan Jeesukseen Kristukseen.
TOTUUS USKONPUHDISTUKSESTA.
Lutherin ansioiksi luetaan vääriä asioita!
Vuonna 1517 reformaattori Martti Luther naulasi Wittenbergin kirkon oveen 95 teesiään tarkoituksenaan oikaista katolisen kirkon oppeja. Tehtävä osoittautui mahdottomaksi. Äitikirkon turmeltuneisuutta ei ollut mahdollista puhdistaa. Siksi perustettiin Lutherin opetusten pohjalle kokonaan uusi kirkko. Mutta puhdasta uskontoa ei vaan saatu aikaan. Nimikristillisyys jäi jatkumaan myös ev.lut. kirkossa.
Lutherin olisi pitänyt ymmärtää, ettei raamatullinen kristillisyys tarvitse puhdistusta, koska se on puhdas. Raamatun opettama puhdas kristinusko ei ole muuttunut. Ja puhtaaseen uskoon saavat tulla sisälle kaikki ihmiset, jotka tahtovat puhdistautua ja saada syntinsä anteeksi. Tämä on mahdollista vain yksilöihmisten kohdalla. Maailman kanssa liittoutuneita laitoskirkkoja taas on mahdoton puhdistaa raamatullisiksi, koska ne eivät alunperinkään ole Jumalasta syntyneitä.
Viisi teesiäni:
1. Luther ymmärsi, että katolinen kirkko on synnin pesä ja paavi on antikristus, ”kadotuksen lapsi”. Mutta Raamattu oli ennustanut jo 1500 vuotta ennen Lutheria tuon laittomuuden ihmisen ilmaantumisen, mm. 2 Tess. 2 luvussa. Se ei siis ollut Lutherin oivallus.
2. Luther näki kirkkaasti anekaupan epäraamatullisuuden, ettei Jumalan armoa voida ostaa rahalla. Mutta saman asian ymmärsi apostoli Pietari jo noin 1500 vuotta ennen Lutheria: ”Menkööt rahasi sinun kanssasi kadotukseen, koska luulet Jumalan lahjan olevan rahalla saatavissa.” Apt. 8:20. Anekaupan vastustaminen ei siis ollut Lutherin keksintö, vaan kristillisen seurakunnan alusta asti voimassa ollut Jumalan säädös, jota katolisen kirkon rahanahne papisto vääristeli. Uskonnollinen kaupallisuus ei kuitenkaan päättynyt luterilaisuuden perustamiseen. Rahaa kerätään edelleenkin monin kyseenalaisin keinoin, mm. veroilla ja kolehdeilla, ja uskonnollista materiaalia kaupataan vastoin Raamatun opetusta. 2 Kor. 2:17. Kirkko on uskonnollinen rahalaitos. Jes. 55:1-3.
3. On myös virhe väittää Lutherin keksinnöksi Raamatussa oleva opetus uskonvanhurskaudesta. Sehän on esitetty Raamatussa Lutherin opetusta selvemmin. Room. 3:23-25. Luterilaisuus ei ole tuonut jäsenilleen käytännön todellisuuteen ulottuvaa uskon- ja elämän vanhurskautta, joka on mahdollista saada vain uskoon tulossa ja parannuksen teossa. Ristin veren evankeliumia tulee julistaa alkuajan kristillisyyden mukaisesti. Jeesus lähetti Paavalin ”avaamaan heidän silmänsä, että he kääntyisivät pimeydestä valkeuteen ja saatanan vallasta Jumalan tykö ja saisivat uskomalla minuun synnit anteeksi ja perintöosan pyhitettyjen joukossa.” Apt. 26:18.
Lutherin keksimäksi väitetty lause, että ”vanhurskas on elävä uskosta”, ei ole Lutherin oppi vaan eräs Raamatun perusopetus, Hab.2:4. Room. 1:17. Kirkossa se on jäänyt teoreettiseksi dogmiksi.
4. Suomalaisten yleinen harhaluulo on, että Luther antoi meille kansankielisen Raamatun. Sellaisessa väitteessä Lutherin mahtavuutta on pönkitetty suoranaisten valheiden avulla. Luther ei ollut ensimmäinen kansankielisen Raamatun kääntäjä. Kreikankielisestä Septuagintasta käännettiin Raamattuja kansankielelle jo 100 luvulla jKr. Piispa Vulfila käänsi Raamatun goottien kielelle 300 luvulla. Neljännellä vuosisadalla alettiin Raamattua kääntää koptiksi ja etiopiaksi. Versio Vulgata syntyi munkki Hieronymuksen kääntämänä vuonna 405 jKr. Lisäksi ennen Lutherin käännöstä oli olemassa kansankieliset Raamatut saksalaisten lisäksi, englantilaisilla, hollantilaisilla, ranskalaisilla, espanjalaisilla, sekä islantilaisilla ja tanskalaisilla. Ruotsin kielelle käännetty ensimmäinen Raamattu oli 1300 luvulla syntynyt Mooseksen kirjojen käännös. Ennen Lutheria Raamattu oli käännetty jo yli 30. kansankielelle. Siitä runsaasta käännösten tarjonnasta Lutherin oli helppo alkaa kopioida uutta käännöstä.
Suomalainen Raamattu Kansalle käännös on kaikkien aikojen paras suomalainen Raamattu. Emme tarvitse Lutherin käännöstä.
5. Suomen kansa on myös saatu uskomaan, että kansankirkko muka antoi meille lukutaidon. Virheellinen mielipide juontuu pakkouskonnosta, joka lukutaidon yleistyessä vallitsi Suomessa. Ihmisillä ei ollut oikeutta olla muuta kuin luterilaisia. Ja sellaisen systeemin ja ajattelun mukaan lukutaito siis muka syntyi luterilaisen kirkon toimesta. ”Voi pyhä yksinkertaisuus!” Ellei meillä olisi ollut pakkouskontoa, olisi lukutaito tullut toista kautta. Monet kansat ovat saaneet lukutaidon, vaikka heillä ei ole ollut minkäänlaista uskontoa. Luterilainen Mikael Agricola kyllä loi ABC-kirjallaan hyvän pohjan Suomen kirjakielelle. Mutta joitakin suomenkielisiä kirjoituksia oli ilmestynyt aiemminkin. Suomen kieli oli siis olemassa puhuttuna ja kirjoitettuna jo kauan ennen luterilaisuutta. Muinaiset lukukinkerit o
Raamatun totuus on ainoa tekijä, jonka opetuksissa pysyen uskonelämä voi olla puhdasta.
Tämän linkin mukaan totuus on mahdodollista löytää ja toimia sen mukaisesti:
http://Jeesus-on-Herra.com/oikea-oppi/
Tässä seison, enkä muuta voi.
Jatkoa edelliseen, joka jäi sieltä pois ...
Muinaiset lukukinkerit olivat pääasiassa uskonnon pakkosyöttöä. Kirkon katekismus, kirkkokäsikirja ja paperilta luetut rukoukset tai tekopyhissä muotomenoissa korulausein lausutut uskontunnustukset eivät ole saaneet ihmisiä tulemaan uskoon ja kasteelle.
Luther säilytti uudessa kirkossaan monia katolisen kirkon tapoja, muun muassa kirkkovuosisysteemin. Myös lapsikaste säilytettiin. Sen teologiseksi sisällöksi jäi lisäksi katolisen kirkon harhainen käsitys ihmissielun pelastumisesta, uudestisyntymisestä ja Pyhän Hengen saamisesta muka kasteessa.
Luther oli myös vakavan luokan antisemitisti. Lopussa olevassa linkissä siitä lisää.
Viimein Suomessa koitti vapauden aika. Uskonnonvapauslaki hyväksyttiin vuonna 1923. Siitä lähtien on jokainen saanut vapaasti erota kirkosta. Uusi ilmiö on, että kirkosta voi nyt erota ilman papin puhuttelua, jopa internetin kautta, ilman seuraamuksia. Hyvä näin. Hyvän yhteiskunnan tulee sallia jokaiselle kansalaiselle asemasta riippumatta vapaa valintaoikeus arvostella uskontoja sekä hyväksyä tai hylätä ne kaikki.
Olisiko siis aika ehdottaa ihmisten joukkoeroamista kirkosta! Näin olisi kyllä Jumalan tahto.
Mikään uskonto ei voi pelastaa ihmissielua. Jeesus on ainoa Pelastaja. Hän sovitti syntimme sijaisuhrillaan Golgatan ristillä. Jeesus ei ole perustanut kirkkoja tms. uskonsuuntia. Hänellä on maailmassa ainoastaan yksi ihmisjoukko, Golgatan sijaisuhriin turvaavat ihmiset, jotka ovat ”uudestisyntyneet katoamattomasta siemenestä; Jumalan elävän ja pysyvän sanan kautta”. 1 Piet. 1:23. ”Sillä sinä olet tullut teurastetuksi ja olet verelläsi ostanut Jumalalle ihmiset kaikista sukukunnista ja kielistä ja kansoista ja kansanheimoista." Ilm. 5:9,10. Vain tämä verellä pestyjen joukko pääsee Jumalan valtakuntaan. ”Tämän jälkeen minä näin, ja katso, oli suuri joukko, jota ei kukaan voinut lukea, kaikista kansanheimoista ja sukukunnista ja kansoista ja kielistä, ja ne seisoivat valtaistuimen edessä ja Karitsan edessä puettuina pitkiin valkeihin vaatteisiin, ja heillä oli palmut käsissään:” Ilm. 7:9. ”ja Hän on pyyhkivä pois kaikki kyyneleet heidän silmistänsä, eikä kuolemaa ole enää oleva, eikä murhetta eikä parkua eikä kipua ole enää oleva, sillä kaikki entinen on mennyt." Ilm. 21:4.
Jeesus ei ole luterilainen.
Lutherin antisemitismi:
http://ristinvalossa.munfoorumi.com/viewtopic.php?f=2&t=3706&hilit=vihapuheet
>>Suomalainen Raamattu Kansalle käännös on kaikkien aikojen paras suomalainen Raamattu. Emme tarvitse Lutherin käännöstä.>>
Ehtoollisleipä on edelleen Jeesuksen ruumis.
19. Sitten hän otti leivän, kiitti Jumalaa, mursi ja antoi heille sanoen:
”Tämä on minun ruumiini, joka annetaan teidän edestänne. Tehkää tämä
minun muistokseni.”
Uskonpuhdistus on liian ylevää ja hienoa helluntailaisille, joiden uskonto on kuin hölmöläisten teeskentelyä. Luulevat voivansa teeskennellä kristittyä - väittelemällä keskeisiä, tärkeimpiä kristinuskon opinkappaleita vastaan. Siinä mielessä on parempi, ettei sioille heitetä helmiä, vaan annetaan heidän piehtaroida siinä kurassa, mitä haluavatkin. Mutta Raamatun mukaan pelastusta ei saada teoilla.
Kiitos nimimerkki "Kirjoittaja.na".
Todella varmaa opetusta.
Loppusana kruunasi opetuksen:
"Jeesus ei ole luterilainen."
Kirjoittaja.na
olet saanut tietosi armosta.
No totta tosiaan, oli selvää vaikkakin pitkästi kirjoitettu.
On kulunut 8 erikoista vuotta siitä, kun aloittaja - 13 vuotias - kyseli uskonpuhdistuksesta?
Tuolloin varmaan kouluissakin oli jäljellä todellisia vanhanaikaisia ja aitoja opettajia , jotka opettivat kristinuskoa totuudessa.
Taaksepäin katsottuna 8 v on lyhyt aika, mutta äärettömän pitkä ja tärkeä aika nuoren elämässä ikävuosina 13-21.
Tänään moni suomalainen näkee ja ymmärtää, että näinä kahdeksan vuoden aikana on maassamme taas tapahtunut historiaan jäävä ajanjakso. On tapahtunut maailman erikoisin uskonpuhdistus.
Opetuksesta vastaavat ja media kokosivat voimansa ja lasten ja nuorten mieliä on tänä aikana johdonmukaisesti puhdistettu kristinuskosta!
Samalla tyhjiö on hätäkiireellä täytetty pornouskonnolla, tyyliin jotta onkin se elämän "leipä".
Sen lisäksi jopa horoskooppiuskoa ym. idän saastaa saa opettaa totuutena kouluissa opettajista riippuen. Näitä erikoisopetuksia tulee tasaisesti julki, kuten nyt Kokkolan tapaus. Paras opettaja tietysti netti, mutta koulu jatkaa, koska suuret opettajamäärätkään eivät ole jääneet paitsi tuota nettioppia näiden kuluneiden vuosien aikana. Järkyttävää nähdä ja kuulla rehtorien sivistystaso - uskonto? On tultu puhdistusaikaan, jolloin pyhät pyhittyy ja saastuneet saastuu. Herra armahda Suomen kansaa!
Aloitus on yli kahdeksan vuoden takaa...
Hyvä juttu, että nousi uudestaan esille. Tuli hyvin esille uskonpuhdistuksen huuhaa.
Aidosta uskosta puhdistautuminen on saatettu loppuun kirkkojen toimesta.
Pysy irti sellaisista.
Linkistä löytyy raitis puhe uskovaisten raittiuspyrkimyksistä:
http://Jeesus-on-Herra.com/wp-content/uploads/2019/02/Juoppous-vai-raittius.-Puhe-10.2.2019.mp3