Tuli katsottua tuo ohjelma ja jäi sellainen vaikutelma, että lääketeollisuus syöttää turhaan kolestroolilääkeitä lääkäreiden siunauksella. No miksi kun seitsemän Suomalaista proffessoria oli monen eri lääkefirman "bonssaamia". Useissa ulkomaisissa tutkimuksissa oli selvitetty "pahan kolsestroolin" vaikutusta sydän kohtauksiin ja yhteyttä ei ollut. Ketä enää voi uskoa, kun kaikki ovat "Jäävejä" asioihin ja saavat tutkimusrahoitusta lääketehtailta?
MOT uusinta Kolestroolipommi...
Tosi on
46569
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 46
Vanhimmat
Niitä ovat: nimimuistin huononeminen, alaraajojen hermoston huononeminen, ym. ja ikääntyneillä yli 60 vuotialla lääkeet ovat turhia varsinkin naisilla. Joten olisiko nyt mummojen ja pappojen lasten kiinnitettävä asiaan huomiota ja tilattava aika lääkäriin lääkkeiden tarpeellisuuden tarkistukseen?
Pappa se itsekin nyökytteli ja hymisteli kun syötetään turhaan kolesterolilääkkeitä mutta ei se silti lopeta niiden syömistä. Ja ne on määrätty vain koska verikokeissa arvot olivat yli suositusten. Kun on lääkäri määrännyt niin auktoriteettiuskovainen syö vaikka kourallisen kiviä joka aamu ja ilta.
Syö vaikka itse on sitä mieltä että niiden syöminen on pelkkää kusetusta rahan kiilto silmissä. Mutta silti syö. Kiroaa ja syö.
Kyllä haiskahti pahalta..
Kovasti yrittivät "proffesorit" puolustella lääkkeen toimivuutta. Vähätellä toisia tutkimuksia joissa haittoja ja toimivuutta oli epäilty.
ai että lääketeollisuus ei ole korruptoitunut?? halpa on henki..
Äsken oli uutisissa, että Suomi on nousut kuudennelta sijalta neljänneksi korruptiolistalla.
Onkohan tuo lääketeollisuus korruptio juttu jäänyt huomiotta listaa tehdessä?
Naaman väri oli vaihtunut haastateltavalta, kun kysyttiin paljonko oli saanut lääketehtaalta rahoja.
Ehkä tuohonkin olisi kannattanut ottaa jotakin värin vakioivaa lääkettä, että uskottavuus säilyisi.
Että kolme miljoonaa suomalaista tarvitsisi lääkitä samasta syystä, eli alentaa kolestrolia. Jo on tauti....
Taitaa olla monella ohjelman nähneellä miettimistä tilatakko aika lääkeiden päivitykseen ja mahdolliseen jonkin lääkkeen lopettamiseen tarpeettomana.
just a moment ,,kehittyy helposti hapen vajaus
Jännä juttu, että toisten lähteiden mielestä korkea kolesteroli ja Alzheimerin tauti ovat yhteydessä toisiinsa, toiset lähteet taas kertovat, että Alzheimerin tauti uhkaa enemmän niitä, joilla on matala kolesteroli. Ihan sekoa.
Kun lääkäri määrää yhtä lääkettä, niin pian sivuvaikutukset vaativat toisen lääkkeen ja näiden sivu- ja yhteisvaikutukset kolmannen lääkkeen... Olen ajatellut elää tervettä elämää ilman lääkkeitä, kolotukset vien saunaan, flunssat nukun, valvon, jos ei nukuta (ei unilääkkeitä), syön nälkään lisäaineetonta perusruokaa (voita!) ja kuolen kylläisenä ja pää ilman lääkehuuruja. Toki arvostan lääketiedettä, mutta nimenomaan kirurgeja ja sairaanhoitajia. Heiltä tulee sentään selvää tulosta.
Eikä tutkita mitä lääkkeet vaikuttavat toisiinsa, kun niitä otetaan vuosia. Täytyy sanoa, että on kunnonkin lääkäreitä jotka ovat asiaan paneutuneet ja lopettaneet turhan ja liian lääkityksen. Sen seurauksena on moni vanhus kokenut "Ihmeparantumisen" järki alkaa peelaaman ja jalat alkavat toimimaan. Toivotaan, että tämä MOT:in ohjelma herättää kansan keskustelemaan ja vaatimaan muutoksia iskulauseena ihmisarvoiseen vanhuuteen: " EMME HALUA LÄÄKETOKKURAA VANHUKSILLEMME":
ja täytyy sanoa, että tosi outo kuva tästä kolesterolipelottelusta tuli.
No, oletkohan sinäkään kuullut yhdenkään apteekin menneen konkurssiin... Niitähän putkahtaa vain lisää ja lisää. Ja sadanttuhannet hmiset virtsaavat tuhannenlaisia lääkkeitä viemäristön kautta menemään ja imeytymään ties minne. Esim. antibiootit, naisten hormonivalmisteet. Huhhuh. Vihreät eivät ole nostaneet asiaa eduskuntakäsittelyyn, mutta maaseudun mökinmummujen päästöt sensijaan pukkaavat viemäriremonttilakeja.
Tänään katsoin oikein kunnolla samoin. Tuli tässä kirjoitellessa mieleen, että todellisuudessahan tässä asiassa on kyseessä "Myrkyttäminen" lääkeellä ihan selväksi Suomeksi vai miten teistä? Onko lääketeollisuudella ja sen "bonsaamilla" lääkäreillä oikeus myrkyttää ihmisiä?
Intiassa ihmeteltiin, kun korppikotkia alkoi kuolla hälyttävästi. Todettiin, että olivat popsineet naudanraatoja, joita oli lääkitty aineella, joka Suomessa tunnetaan Voltaren-nimellä (tulehduskipulääke, salvaa saa apteekista ilman reseptiä, pillereitä reseptillä).
Korppikotkia söötienpienkin eläinten ja ihmisten terveys voi olla vaarassa ympäristöön joutuvien lääkejäämien takia.
Lääketeollisuus on hyvin kannattavaa, ja taitaa voida hyvin lamankin aikana.
http://www.tiede.fi/artikkeli/1168/laakecocktail_maustaa_vesistot
Olen tyytyväinen. En koskaan käy lääkärissä ja yritän itse hoitaa terveyttäni, joka onkin ollut ennätyksellisen hyvä ilman lääkityksiä. Jos jotain vaivaa ilmeneisi, en menisi silti lääkä'riin, vaan yrittäisin ottaa selvää asioista muilta tahoilta, sillä oikeaakin tietoa löytyy pilvin pimein todella toisista välittäviltä ihmisiltä.
Lääkäreillä ei ole kuin rahankiilto silmissä. Todellista apua sieltä ei saa. Pilleripurkki vaan kouraan ja siitä se lääkekierre sitten alkaa.
Minäkin arvostan vain kirurgiaa.
Varokaa lääkäreitä!
Se on varmaa, että Suomessakin jätevesiin ja sieltä vesistöihin mene lääkeaineita ihmisten/eläineten lääkeistä. On nykyisin niin tarkat mittarit, että pienetkin pitoisuudet myrkyistä tulevat ilmi. Kukaan vaan ei ole älynnyt/uskaltanut vaatia niitä mitattaviksi. Noin vain esimerkkinä karjatalouden leitteen ajo pelloille > sieltä ojiin ja järviin.
Arvauskeskuslääkäreitä (ak) olen aina varonut. Ennaltaehkäisen ak-vastaanottotarpeet Tolosen valmisteilla, jotka ovat luonnonmukaisia. Ak-lääkäreiden gmo- ja nanolääkkeeet ovat tehottomia asiakkaalle, mutta lääkärille tehokkaita tulonlähteitä.
lobotomialla.
seuraavaan MOT-ohjelmaan. Jos mittauksia on tehty, onko tutkimustuloksia ehkä salattu? Syömmekö lääkkeitä "parantaaksemme" itseämme häiriöistä, joita saamme esim. jokapäiväisestä juomavedestämme? Kolibakteereja ym. ripulin aiheuttajia kyllä tutkitaan. Mutta entä esim. hormonit? On puhuttu, että eliökunta "naisistuu" tästä syystä, ja se on pysyvämpi ilmiö kuin muutamassa päivässä ohimenevä vatsatauti.
Mutta pistetään mökkinsä jätevesipuhdistuksen laiminlyövät mummut putkaan, ja maailma pelastuu.
Yle ykkösen kanava on romahtanut taloustaantuman vuoksi. Enää kello 16 jälkeen kanavalla ei ole mitään intressaavaa.
loppuäksi "tulipa tehtyä pahaa monille potilaille" ehkä monet ovat kuolleet.
Ajatelkaa lääkärit saavat isoa palkkaa kun joku kuolee lääkkeiden sivuvakutuksista, todella TÖRKEETÄ!!!!!!!
on ollut vähän nivelkolotusta, joten pistin päälle väliaikaisen kasvisruokakuurin. Nyt tulee tuhteja uunipatoja kotimaisista juureksista, ja kyllä niistä tulee ihan ähkytäyteen, ja lisäksi lisäaineetonta leipää ja juustoa niin että napa ruskaa. Alkaakin tuntua jo parmmalta. Särkylääkkeet vain sekoittavat vatsan.
Antiikin ajan viisaat sanoivat, että ruoka olkoon lääkkeesi.
Jollakin jätevedenpuhdistamolla, mutta käsky on käynyt ylempää ei me noita aineita tutkita.
Muummoja on helppo syyttää ne paljon vastustele.
Aiheitta on jokaisessa pienessäkin pierasussa. Yle noudattaa vielä kuitenkin yhteiskunnallis- kriittistä linjaa vaikka hepo onkin välillä karannut käsistä. Lääke- ja hormonivalmistajat ovat miehittyneet hdeksi rintamaksi eivätkä sääsä aikaa ja rahaa prosesseihin "paljastavista Ylen sontaohjelmista". Jossain menee aina raja ettei Yle viitsi juosta käräjiä ja maksella persettään entistä kipeämmäksi tuulesta temmattujen lääke-ja hormonivalmisteiden edutajien mustamaalaamisessa. Linnaankin siitä saattaisi muutama Ylleläinen lentää. Kerta toisensa jälleen. Jälleen kerran -heh-
"Taitaa olla monella ohjelman nähneellä miettimistä tilatakko aika lääkeiden päivitykseen ja mahdolliseen jonkin lääkkeen lopettamiseen tarpeettomana."
700 000 suomalaista syö kolesterolilääkkeitä ja jotain apua niistä voi saada tuosta porukasta noin tuhat ihmistä, eli hyötysuhde näissä lääkkeissä on aivan surkea. Miljoonia palaa turhiin ja haitallisiin lääkkeisiin, mutta varmasti tuon MOT:in jälkeen vähintään puoli miljoonaa suomalaista tulee järkiinsä ja luopuu noiden lääkehuijareiden lihottamisesta.
Mitenkähän kun asia on nyt julkistettu, joutuvatkohan kolesterolilääkehuijarit vastuuseen?
" Onko lääketeollisuudella ja sen "bonsaamilla" lääkäreillä oikeus myrkyttää ihmisiä? "
Ei ole. Poliisin esitutkinta päälle ja oikeuteen koko kolesterolisekoilu.
AIVAN jokaisessa lääketeollisuuden tuotteessa on elimistöön negatiivisesti ja positiivisesti vaikuttavia ainesosia. Älä tee kärpäsestä härkästä.
"AIVAN jokaisessa lääketeollisuuden tuotteessa on elimistöön negatiivisesti ja positiivisesti vaikuttavia ainesosia. Älä tee kärpäsestä härkästä."
Niin todellakin, on paljon muitakin myrkkyjä kuin kolesterolilääkkeet, eli tutkinta pitää laajentaa kattamaan koko lääketarjonta.
"Taitaa olla monella ohjelman nähneellä miettimistä tilatakko aika lääkeiden päivitykseen ja mahdolliseen jonkin lääkkeen lopettamiseen tarpeettomana."
Näin on ja mahtanee moni myös miettiä lääkärin vaihtoa, kun monet lääkärit ovat määränneet potilailleen huijaustuotetta jo vuosikausia.
Lääketehdas Orion nostanut myyntiään/tulostaa ja erityisesti Suomessa.
"MOT: Kolesterolipommi
Tätä et ole kuullut kolesterolista, statiineista ja lääketieteen tutkimuksesta. Toimittaja Martti Backman."
http://areena.yle.fi/video/1388136
Todella hyvä ohjelma, näkyy Areenalla 1.11. asti.
Katsotaan.
pohjoismaiden? (vai oliko euroopan maitakin mukana) tutkimuksen jossa oli vertailtu eri alueita. ruotsissa joku alue oli korkein kolesteroliarvoiltaan ja kuitenkin siellä sydän ja verisuonitaudit olivat alhaisimmat. muistaakseni suomessa savon alueella oli täysin päin vastoin.
eipä näitä paljon julkituoda eikä hehkuteta.
Heille epäkelvot tutkimukset nopeasti. Niin että mitenkä ne ihmiset yleensä pystyi elämään ennen aikaan, kun ei ollut noita kevyt rasvoja. Ihan pelkällä koti voilla ja maidolla. Jos nyt uskoo nyky tiedettä täysin oikeassa olevaksi olisimme jo ajat sitten kuolleet sukupuuttoon.
kuuskymppinen ja eipä tarvitse lääkärissä käydä. ehkä se johtuu siitä että kolmeen neljään vuosikymmeneen on kaupasta ollut vaikea läytää syötäväksi kelpaavaa. mutta mielummin se vaikeampi etsintä syötäväksi kelpaavaksi ruuaksi kuin sairaudet.
Minä olen popsinut kolestrolilääkkeitä nyt jo 3 vuotta, ja aivan kuten ohjelmassa esiintyvällä insinöörillä, myös minulla on esiintynyt muistin heikentymistä, näön selkeää heikentymistä, alaraajakipuja ja tasapainovaikeuksia sekä keskivartalonalueella epämääräisiä kiputiloja joita lääkäri on pitänyt lähinnä mitättöminä oireina joille ei edes tarvitse hakea syytä. Nyt kokeilen elämää ilman kolestrolilääkkeitä ja katson mitä tapahtuu. Nyt varmaan ruokavalion kanssa täytyy entistäkin tarkempana. Vai täytyykö? Siitäkin on olemassa kaksi eri koulukuntaa joista toinen puolustaa kohtuurasvaista ruokaa joka koostuu eläinkunnan tuotteista ja kasviksista ja toinen puolustaa kasvispohjaista ja kevyttä, rasvatonta ruokaa. Taitaa olla parasta kun uskoo vain itseensä.
" Siitäkin on olemassa kaksi eri koulukuntaa joista toinen puolustaa kohtuurasvaista ruokaa joka koostuu eläinkunnan tuotteista ja kasviksista ja toinen puolustaa kasvispohjaista ja kevyttä, rasvatonta ruokaa."
Rasvoista ei ole mitään haittaa, mutta statiinit ovat haitallisia, näin Tampereen yliopisto:
http://www.uta.fi/ajankohtaista/tiedotteet/2010/046.html
"Minä olen popsinut kolestrolilääkkeitä nyt jo 3 vuotta, ja aivan kuten ohjelmassa esiintyvällä insinöörillä, myös minulla on esiintynyt muistin heikentymistä, näön selkeää heikentymistä, alaraajakipuja ja tasapainovaikeuksia sekä keskivartalonalueella epämääräisiä kiputiloja joita lääkäri on pitänyt lähinnä mitättöminä oireina joille ei edes tarvitse hakea syytä."
Pienenä vinkkinä; se ohjelman insinööri sai lääkefirmalta korvauksia yli 80 000 euroa.
"MOT: Kolesterolipommi
TV1 Klo: 10.20 Pvm: 29.10.2010
Tätä et ole kuullut kolesterolista, statiineista ja lääketieteen tutkimuksesta. Toimittaja Martti Backman."
Telkku.com
Pistääpä miettimään miten on meitä taas jymäytetty ja rahastettu. Oliskohan jonkin "Puolueettoman" tutkimuksen paikka? Nuo sivuvaikutukset ovat hävinneet lääkkeidenn käytön loputtua potilaalta joka oli videolla.
Sydänlääkärillä hiki valuu, kun kysytään mitä hänelle on maksettu lääkefirmoilta?
Eduskunta ei hoida tehtäviään kun ei puolusta kansalaisiaan lääkefirmojen lahjonnalta.
Sydänlääkärillä hiki valuu, kun kysytään mitä hänelle on maksettu lääkefirmoilta? Lääkäri valehtelee suoran toimittajalle toistuvasti, ja jatkaa virassaan tietysti, ilman mitään. Vaikka todettiin, että 660 sairastuu sokeritautiin vaarallisten lääkkeiden takia. Ilmeisesti tämä on Kataisen ajamaa ikärakenteen parantamista, että ikääntyneet tapetaan lääkärien määräämillä turhilla vaarallisilla lääkkeillä.
Luulisi asian kosketavan montaa Suomalaista, kun puhutaan "Kansataudista" vai mitenkä?
Unohtakaa ne margariinit ja kevyt levitteet!
Välttäkää kaikkea keinotekoista ja lisäainemömmöjä niin hyvä tulee!
Puhtaista raaka-aineista itse tehden!
Voita leivälle,paistamiseen ja leivontaan niin tulee terveellistä syömistä. Ne "Pattisalvat" on muuhun voiteluun tarkoitettu ei syötäväksi.
http://www.youtube.com/watch?v=UlnK3bEhuvM