Charles Chaplin

näin 1916

Katselin varhaisempia komedia 1916 pätkiä ja ei ohjauksessa ollut kehumista. Pitkien ihmisten päät näkyivät puolittain ja kuva enimmäkseen lattiassa ja jalat ja kengät pääosassa, koska se kaatuminen on aina tulossa jossain vaiheessa filmiä. On arvostettu, että jotain kohtausta on tehty yli 100 kertaa, kertoo vain huonosta etukäteissuunnittelusta kuin mistään suuresta tekijästä.

4

781

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Heh.

      Chaplin on tehnyt muutakin kuin Keystone-elokuvaa...

      • Violetera

        Ja tuskinpa Keystonen aikaan mitään kohtauksia tuolla tavalla hierottiin, se tapa tuli vasta pitkien elokuvien aikaan, kun Chaplin vastasi tuotannosta itsenäisesti.

        Chaplinin pitkät elokuvat Chaplinin poika (1921), Kultakuume (1925), Sirkus (1929), Kaupungin valot (1931), Nykyaika (1936) ja Diktaattori (1940) ovat elokuvahistorian mestariteoksia.


    • -----

      Charlie Chaplin on mestari, nero ja kaikkien aikojen suurimpia näyttelijöitä. Ei pitäisi väheksyä niitä seikkoja!

    • Chape-fani

      Sulla on ollu noita huonolaatusia dvd:eita katottavina, missää kuvaa on rajattu. Nosta mm. brittifirma BFI on julkaissut remasteroidut, loistavalla Carl Davisin musiikilla varustettuna. Saa mm. Play.comista halvalla.
      Tuo "100-ottoa-kohtaus", josta puhut on elokuvasta Kaupungit valot, joka lukeutuu Chaplinin parhaimpiin mestariteoksiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      272
      3459
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      122
      1816
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      275
      1548
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      75
      1457
    5. 77
      1406
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1130
    7. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      53
      1126
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      1011
    9. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      22
      977
    10. IS viikonloppu 16.-17.5.2026

      Tänä viikonloppuna on Kärkkäisen ja Skyttän yhteistyönä syntynyt 3.0 arvoinen sanaristikko ratkaistavana.
      Sanaristikot
      35
      893
    Aihe