Katselin varhaisempia komedia 1916 pätkiä ja ei ohjauksessa ollut kehumista. Pitkien ihmisten päät näkyivät puolittain ja kuva enimmäkseen lattiassa ja jalat ja kengät pääosassa, koska se kaatuminen on aina tulossa jossain vaiheessa filmiä. On arvostettu, että jotain kohtausta on tehty yli 100 kertaa, kertoo vain huonosta etukäteissuunnittelusta kuin mistään suuresta tekijästä.
Charles Chaplin
4
749
Vastaukset
- Heh.
Chaplin on tehnyt muutakin kuin Keystone-elokuvaa...
- Violetera
Ja tuskinpa Keystonen aikaan mitään kohtauksia tuolla tavalla hierottiin, se tapa tuli vasta pitkien elokuvien aikaan, kun Chaplin vastasi tuotannosta itsenäisesti.
Chaplinin pitkät elokuvat Chaplinin poika (1921), Kultakuume (1925), Sirkus (1929), Kaupungin valot (1931), Nykyaika (1936) ja Diktaattori (1940) ovat elokuvahistorian mestariteoksia.
- -----
Charlie Chaplin on mestari, nero ja kaikkien aikojen suurimpia näyttelijöitä. Ei pitäisi väheksyä niitä seikkoja!
- Chape-fani
Sulla on ollu noita huonolaatusia dvd:eita katottavina, missää kuvaa on rajattu. Nosta mm. brittifirma BFI on julkaissut remasteroidut, loistavalla Carl Davisin musiikilla varustettuna. Saa mm. Play.comista halvalla.
Tuo "100-ottoa-kohtaus", josta puhut on elokuvasta Kaupungit valot, joka lukeutuu Chaplinin parhaimpiin mestariteoksiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703063
- 922855
- 512095
Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201545- 151329
Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..51318Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131291Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein131253Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin241222- 181220