E-pillereiden rinnakkaisvalmisteet?

Olen vaihtanut pillerimerkkiä keväällä (mercilonista marveloniin), koska mercilonien kanssa menkat eivät aina tulleet, tai olivat niin niukat etten edes huomannut niitä! No söin marveloneja muutaman kuukauden testatakseni että ne sopivat minulle. Sain sitten vuoden jatkoreseptin ja ostin koko vuodeksi pillerit kerralla. Sain ostaessani marvelonin rinnakkaisvalmiteen (nimi sama, maahantuoja eri(paranova)), ja olen syönyt niitä nyt pari 2-3 liuskaa. Onko mahdollista, kun vaihdoin rinnakkaisvalmistajaan että rintojeni kasvu johtuu siitä? Vai onko kyseessä sitten mahdollisesti jotakin muuta. Kesän aikana kun söin ''normaaleja'' marveloneja (eli en rinnakkaisvalmistetta), rintani eivät kasvaneet, mutta nyt ne ovat mielestäni alkaneet kasvaa ja ovat arat.
Eli onko kyse ihan samasta pilleristä, eikä sen pitäisi vaikuttaa rintoihin tms, vaan tämä tilanteeni johtuu jostain muusta. En välittäisi kyllä yhtään rintojen kasvusta enää, joten tahtoisin tämän loppuvan.
Olen 21-v. ja asun ulkomailla, pillerit hommasin Suomesta loppu kesästä, joten niiden vaihto ja gynelle pääsy eivät nyt ihan heti onnistu (oma gyne suomessa, en aio etsiä täältä uutta).
1788
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Paranova on vain pakkaaja. usein läpipainopakkaukset ovat aivan samat ja vain pahvikuori on eri esim eräs lääkevoide on paranovalla aivan sama tuubi. tuubin päälle on vain liimattu paranovan etiketti. mutta jos sitä repii alta paljastuu alkuperäis valmistajan voideetiketti. joten rintojen kasvu ei voi johtua rinnakkaisvalmisteesta. tuoteseloste kertoo kuka firma onlääkkeen valmistanut.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Annastina89 kirjoitti:

Olen vaihtanut pillerimerkkiä keväällä (mercilonista marveloniin), koska mercilonien kanssa menkat eivät aina tulleet, tai olivat niin niukat etten edes huomannut niitä! No söin marveloneja muutaman kuukauden testatakseni että ne sopivat minulle. Sain sitten vuoden jatkoreseptin ja ostin koko vuodeksi pillerit kerralla. Sain ostaessani marvelonin rinnakkaisvalmiteen (nimi sama, maahantuoja eri(paranova)), ja olen syönyt niitä nyt pari 2-3 liuskaa. Onko mahdollista, kun vaihdoin rinnakkaisvalmistajaan että rintojeni kasvu johtuu siitä? Vai onko kyseessä sitten mahdollisesti jotakin muuta. Kesän aikana kun söin ''normaaleja'' marveloneja (eli en rinnakkaisvalmistetta), rintani eivät kasvaneet, mutta nyt ne ovat mielestäni alkaneet kasvaa ja ovat arat.
Eli onko kyse ihan samasta pilleristä, eikä sen pitäisi vaikuttaa rintoihin tms, vaan tämä tilanteeni johtuu jostain muusta. En välittäisi kyllä yhtään rintojen kasvusta enää, joten tahtoisin tämän loppuvan.
Olen 21-v. ja asun ulkomailla, pillerit hommasin Suomesta loppu kesästä, joten niiden vaihto ja gynelle pääsy eivät nyt ihan heti onnistu (oma gyne suomessa, en aio etsiä täältä uutta).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu