Hirvikolari

reknro

Miten on, jos tila-autolla ajaa esim. hirven päälle (tai alle) onko ihmisten loukkaantumisriski suurempi kuin matalammalla autolla? Tuleeko 450 kg lihaa lasista sisään ja syliin? JOskus kait hirvi menee katon kautta yli..

6

908

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • itse

      Varmasti koko roju on sylissäsi.
      Tai ei sylissä, vaan otsassa.
      Eri asia on, jos ajat ihan sikamaisen lujaa, niin silloin voi auto pölähtää alitse, mutta jos ajat jotain 80 kilsaa per tunti, niin voit sotkun kuvitella.
      Pikkuautoilla hirvi todellakin menee yli jos ei osu jalkoihin, mutta jos osuu, niin senkin tiedät kuinka silloin käy....
      Hirvellä on liki sama massa, mitä suzukin altolla (esim) joten enpä kehtaisi kokeilla ainakaan.
      Hirvi on hirvi ja ainut mikä pelastaa hirvikolarissa on?
      Arvaa mikä?
      Nopeus!
      Sitä turvallisempi kohtaaminen, mitä alhaisempi nopeus. Se on muistettava.

      Tosin en ole koskaan kuullut, että junankuljettaja olisi kuollut hirvikolarissa.....
      Mutta auto on eri juttu mitä juna.
      Hyvää kevättä.

      • tappaja

        Länsinaapurissa on tehty hirvikolarien tuhojen ehkäisemiseksi tutkimusta ja tuotekehitystä jo reilut 20 vuotta ja tulokset ovat nähtävillä onnettomuustilastoissa, kannattaa tutustua, kun seuraavaa autoa on hankkimassa.


      • osoite?
        tappaja kirjoitti:

        Länsinaapurissa on tehty hirvikolarien tuhojen ehkäisemiseksi tutkimusta ja tuotekehitystä jo reilut 20 vuotta ja tulokset ovat nähtävillä onnettomuustilastoissa, kannattaa tutustua, kun seuraavaa autoa on hankkimassa.

        Missä voi tutustua tuohon tutkimukseen ja tuotekehitykseen?


      • tappaja
        osoite? kirjoitti:

        Missä voi tutustua tuohon tutkimukseen ja tuotekehitykseen?

        Jotain löytyy täältä, tai on ainakin ennen löytynyt:
        http://www.saab.se

        Ja sitten tuo ruotsin vakuutusyhtiöiden yhdistys tms., sieltä löytyy tutkimustuloksia ym. veppiosoitetta en muista...

        Göteborgin teknillinen korkeakoulu on myös jotenkin sotkeentunut asiaan...


    • Anssi

      Tila-autossa istutaan lähellä keulaa, tosin henkilöautonkin keula menee hirven ali, joten törmäys tulee siinäkin korin yläosaan, eli tuulilasin seutuville.

      Tila-autojen tuulilasit on usein pystympiä, joten ne tärmäävät enemmän massaan ja lihat tulee varmemmin hyttiin. Virtaviivaisempi kori kiilaa hirveä auton yli.

      Paras konsti on kutenkin välttää kolari tai ainakin pienentää vaurioita laskemalla nopeutta.

    • Haavakkojäljestäjä

      Joskus tosiaan henkilöautolla hirvikolari ajettaessa hirven ruho ei tule tuulilasista sisälle vaan menee katon yli, vaikka törmäisikin jalkoihin. Se on poikkeus, jossa hiljaisempi nopeus olisi voinut olla kohtalokkaampi. Tosin reagointiaikaa olisi ollut enemmän ja jarrutusmatkakin menee suurin piirtein nopeuden neliön mukaan (eli nopeuden tuplaantuessa jarrutusmatka nelinkertaistuu).
      Toisaalta kaikki hirvet eivät ole täysikasvuisia ja lisäksi pienempien hirvieläinten (metsäkauris ja peurat) määrä on kasvamassa. Hirven vasat ja peurat eivät yleensä tule konepellin päälle; Kauriit tuskin koskaan, elleivät ole juuri hypyssä.

      Eikös se ole selvää, että jos eläin on pieni, niin on sitä parempi, mitä hiljempaa siihen törmää. Ja mitä korkeampi auto on, sitä ylempänä on 'pienen' eläimen raja.
      Toisaalta taas huomattavasti henkilöautoa korkeammalla autolla ei varmaankaan tapahdu enää niitä erikoistapauksia, että auto olisi mennyt hirven alitse.

      Eli varsinkin korkealla autolla kannattaa aina hidastaa hirvivaarallisilla alueilla ja -ajoilla.
      Turvallisia kilometrejä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      149
      2852
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      365
      2030
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      40
      1757
    4. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      35
      1698
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1401
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1213
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1173
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      327
      949
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      110
      938
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      782
    Aihe