moi... aattelin tenne tälläsen keskustelun avata,,
Stilnoc 10mg *2
kylaparas
121605
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
no mitä tosta.. unettomuuteenhan nuo vissiin määrätään ellen oo aivan väärässä?
jos et heti (SIIS OIKEASTI) mee nukkumaan otettuasi, katkee muisti, saatat jäädä haahuilemaan ja tekemään jotain aivan käsittämättömiä. pahinta näissä nukahtamislääketokkuroinneissa on se, että niistä ei muista mitään jälkikäteen, vaan katkaisevat muistin samalla aivan täydellisesti.
lisäksi toleranssi kasvaa käytettäessä, eli eivät meinaa enää aik. annoksella auttaa, tarttis enemmän, eivätkä sittenkään enää toimi. ja seurauksena: entistä pahemmat univaikeudet.
edellisen kirjoitus paskapuhetta... henkilökohtaista tuommoinen, mutta uskon että kuulut siihen vähemmistöön jolla moiset oireet :P
Jos vaivautuisit ottamaan kommentoimastasi asiasta selvää, voisit todeta, että antrogradinen amnesia on yksi tämän lääkkeen todettu haittavaikutus, kuten myös toleranssin kasvu hoidon pitkittyessä yli suositellun ajan (2-4 viikkoa), sekä rebound-unettomuus lääkkeen käytön lopetuksen jälkeen.
"Amnesia:
Unilääkkeet, kuten tsolpideemi saattavat aiheuttaa anterogradisen muistinmenetyksen. Tällainen tila ilmenee tavallisimmin usean tunnin kuluttua lääkevalmisteen ottamisesta, joten riskin minimoimiseksi potilaiden on varmistettava, että he voivat nukkua keskeytyksettä 7 - 8 tuntia lääkkeen otettuaan."
"Pitkäaikaisessa käytössä kaikkiin hypnootteihin kehittyy tietty toleranssi, jonka vuoksi suosituksena on lyhytaikainen tai tilapäinen unilääkkeiden käyttö. Vaikka etenkin uudet lyhytvaikutteiset hyp- nootit aiheuttavat harvoin aamulla tokkuraisuutta, on potilaita aina muistutettava mahdollisista psykomotoriseen suorituskykyyn koh- distuvista haitoista unilääkkeitä käytettäessä."
"Stilnoctia, kuten muitakaan unilääkkeitä, ei suositella pitkäaikaiseen käyttöön; yhtäjaksoinen hoitoaika ei saisi ylittää 2 − 4 viikkoa."
"Stilnoct vaikuttaa nopeasti, 15 − 30 minuutissa, joten lääke on otettava juuri ennen nukkumaanmenoa. Vaikutuksen keston huomioon ottaen sinun tulisi pyrkiä siihen, että voit nukkua keskeytyksettä 7 − 8 tuntia lääkkeen otettuasi."
"Unilääkkeiden käytön lopettamisen jälkeen hoitoon johtaneet oireet saattavat palata ohimenevästi entistä voimakkaampina. Tällaiseen tilanteeseen voi liittyä myös muita vaikutuksia, kuten mielialan vaihteluja, ahdistusta ja rauhattomuutta."
"tottumista lääkkeeseen (toleranssi)"
"Pitkään jatkuvaan käyttöön liittyy riippuvuuden vaara, ja lääkityksen keskeytyessä uniongelmat voivat palata aikaisempaa vaikeampina."
"sekavuutta ja muistihäiriöitä"
"Stilnoct vaikuttaa nopeasti, joten lääke pitää ottaa juuri ennen nukkumaanmenoa."
Ylläolevat mm. pakkausselosteesta, Wikipediasta ja Farmakologian & Toksikologian kirjasta.
hyvät on ryynit :)
sinä höpö höpö voit olla hiljaa.. puhuin vaan omasta kokemuksesta. periaatteessa stilkkarit on sama asia kuin immovane.. sitäkään et varmaan tiennyt! :D Jos se joillakin noin oireilee niin en sitä lähe kieltämään mutta tuskimpa nyt sentään ihan tommosta :DD
Se mitä lukee ei aina tarkota että niin kävisi..
Eipä ole ainakaan minulle koskaan puolikkaat aiheuttaneet mitään sivuoireita. Päinvastoin unirytmi on palautunut normaaliksi puolen viikon jälkeen.
Omaa mahdollista kokemustasi ET voi yleistää tai tehdä sen perusteella mitään laajempia johtopäätöksiä esim tuon lääkkeen vaikutuksista muihin. Naurettavaa, että koet voivasi jollakin tavalla kyseenalaistaa tai epäillä todettuja tai ilmoitettuja haittavaikutuksia ilman sen kummempaa tukea väitteelesi, kuin oma epäuskosi.
Idiootti.
stilkkarit ja imovanet ei todellakaan ole sama asia, edes periaatteessa.
tsolpideemi ja tsopikloni toki ovat samaan vaivaan, ja molemmat niinkutsuttuja z-bentsoja, vaikka eivät edes virallisesti ole bentsoja. niiden kemiallinen rakenne ja toimintatapa on täysin eri.
ps. ihme lääkkeitä, olet idiootti.
Noh, psykiatri vain aikoinaan totesi että ne ovat lähes sama asia.. stilkkarit ja immovane...
Siitä siit moinen väite. Joo ja en voikkaan yleistää.. mutta sano se sama noille miljoonalle muullekkin ihmiselle jotka kertovat omia kauhukertomuksiaan lääkkeistä ja joilla on ehkä yhdellä tuhannesta ne mainitut kauheat sivuoireet ja yleistävät täällä sitä että jokaiselle tulee ks. lääkkeestä moiset oireet. Siksi vain kirjoitin sen mitä kirjoitin.
itse olen syöny lääkettä kuukauden verran.. ei mitään ongelmia. hyvin tullu nukuttua..
lääkäri määräs ennen nukkumaan menoa 20mg stillnoc pitkä aikaisen uniongelman takia..
miten käy.. muisti on kyllä mennynnä kokonaan näistä jyvistä.edellistä päivää en saa mieleen mitenkään.. ja muutenkin lähimuisti heikentynyt todella huomattomastai... mut hyvin on tullu nukuttua ja virkeänä aamulla jaksanut nousta.. ehkä jonkin näköstä paniikkikohtausta on tullut ja ahdistuneisuutta.. mut toivotaan olevan ohimeneviä.,, jos ei niin takas lääkärin puheille :)