homot ja kirkko

Tämmösen perusheteron mielestä kaikki on mennyt homoiluun, eikö ihan oikeasti ole mitään muuta asiaa kuintätä??? Missä on se paljon puhuttu suvaitsevaisuus, siis homojen, alkaa pänniä, että tekosyillä ja kaikella muulla perustellaan eroa kirkosta. En ole itse mikään uskovainen, mutta kaikki lapset on kastettu (5kpl) ja heille saatu siunaus, ei kai se pahasta ole! Jotakin periaatteellista täytyy olla myös kirkossa ja puolustan täysin, sitä ettei homoja vihitä kirkossa, se on vain väärin. I rest my case.
10251
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Homoja ei vielä vihitä missään. Eduskunta ainoastaan voi muuttaa avioliittolakia,ei kirkko.
Kirkon toimiin en ota kantaa ulkopuolisena,peruslaissa kuitenkin mainitaan kansalaisten yhdenvertaisuus.
Oikeusvaltion periaatteita ja peruslakia ei pitäisi syrjäyttää muinaisten jo kuolleitten näkemyksillä.
Eihän kristyiksi itseään tituleeraavat ratsasta aaseilla,vaikka on Raamatussa mainittu kulkuväline.

Äänestä
  • miellyttää sekä homoja, että homojen vastustajia. Kirkon suunta tässä asiassa on, että laitetaan vilkku vasemmalle, ja käännytään oikealle. Eli siitä ei ota pirukaan selvää mikä se on. Arkkipiispa Mäkinen näyttää olevan homomyönteinen, kun pelkää että eroluvut nousevat vielä tästä jos sanoo jotain kielteistä homoista. Edesmennyt Isoäitini joka vielä oli ns. aito uskovainen kääntyisi haudassaan jos tietäisi millainen sekamelska ja kaaos vallitsee ev.lut. kirkossa.

    Äänestä

Jos homoja aleltaan vihkiä avioliittoon,se on sanavastaista siinä tilanteessa harkitsen jättä kirkko. Rukoileminen seurakunna puolesta etti jumala sallisi homojen vihkimistä seurakunnassa,jos niin käy että sallii on merkki siitä että voin lähteä seurakunnasta pois,en aijo osallistua heidän syteihinsä siunaamiseen.
Seurakuntana

Äänestä
  • Kirkko vihkii eronneita. Se on sanan vastaista. Miksi kuulut vieläkin siis kirkkoon? Siihen syntiin siunaaminen ei sinua haittaa?

    Äänestä

  • ennen kuin tulet tänne puhumaan pehmoisia.

    Kehotan sinua palaamaan muutenkin sitten elinolosuhteisiin jotka vallitsivat n.2000v. sitten.

    Äänestä

  • Hyper-Ukko kirjoitti:

    ennen kuin tulet tänne puhumaan pehmoisia.

    Kehotan sinua palaamaan muutenkin sitten elinolosuhteisiin jotka vallitsivat n.2000v. sitten.

    Mitä on en ole ylioppilas,et taidatuntea viisikymmelua kansakoulua lainkaan.

    Äänestä

  • old_profile_59210 kirjoitti:

    Mitä on en ole ylioppilas,et taidatuntea viisikymmelua kansakoulua lainkaan.

    mutten sen melusta paljoa muista. Elätkö muuten niin kuin 2000v. sitten elettiin? Tuskinpa!

    Olet auttamattomasti vanhentunut maailmankuvasi suhteen. Vieläkö aurinko kiertää mielestäsi maapalloa? Onko maapallo mielestäsi maailmankaikkeuden keskus?

    Äänestä

Olen hetero eikä minua vaivaa pätkääkään jos joku menee naimisiin tai parisuhteeseen toisen ihmisen kanssa. Sen myönnän että ajatus seksistä samaa sukupuolta olevien kanssa herättää itsessäni kylmiä väristyksiä, varsinkin jos kyseessä on miehet, mutta on myös niin että koen samaa mutta selvästi lievempää väristystä ajatellessani joitakin naisia ketkä eivät ole mitenkään makuuni.

Koko tämä homokeskustelu johtuu vain siitä etteivät he ole tasa-arvoisia muiden kanssa, joten asian vatvominen loppuu siihen kuin tämä tasa-arvo saavutetaan.

Tähän jauhamiseen olen minäkin tympääntynyt.

Äänestä

noin 30% todennäköisyydellä.

Mieti sitä :)

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


UPDATE_4244430 kirjoitti:

Tämmösen perusheteron mielestä kaikki on mennyt homoiluun, eikö ihan oikeasti ole mitään muuta asiaa kuintätä??? Missä on se paljon puhuttu suvaitsevaisuus, siis homojen, alkaa pänniä, että tekosyillä ja kaikella muulla perustellaan eroa kirkosta. En ole itse mikään uskovainen, mutta kaikki lapset on kastettu (5kpl) ja heille saatu siunaus, ei kai se pahasta ole! Jotakin periaatteellista täytyy olla myös kirkossa ja puolustan täysin, sitä ettei homoja vihitä kirkossa, se on vain väärin. I rest my case.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu