viime vkn jaksot ja hanna partanen.... uskomaton illallissuoritus tältä ravintoasiantuntijalta! paistinpannu pöytään ja murkinalle... täh??? ja todellakin - guagamolen voi tehdä itse! entäs sitten se piilomainonta - joo hanna todella tiesi leipämerkin kuidun ja suolan määräkin oli alennettu ja hannan kommentin mukaan "olipas positiivinen yllätys, että on suolaa vähennetty" - eikö mitenkään muka mainosta??? onko oululainen ohjelman sponsorien joukossa ;)?
4 tähden illallinen
tarkka kuluttaja
6403
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kyllä tosiaan nauratti Hannan suoritus!
Tyttäreni kanssa katsoimme ohjelmaa ja hän sanoi että ei voi olla totta, että ravintoasiantuntija ja noin tumpelo. Minun mielestäni juuri tässä näkyy miten avuton voi olla ihminen joka on pelkkä kirjanoppinut alallaan. Ei käytäntöä opi lukemalla. Olen tavannut itsekin livenä muutamia ravitsemusterapeutteja enkä kovin paljon arvosta tätä ammattikuntaa. Lähinnä tällaiselle ikänsä painon kanssa taistelleelle heidän neuvonsa ovat että tee niinkuin itsestä hyvälle tuntuu tai lopeta laihdutus ym. fiksua.
Viimeksi kun lääkäri ehdotti ravitsemusterapeutille menoa sanoin että vain siinä tapauksessa että hänellä on jotain uutta sanottavaa minulle.
Oma lukunsa on tämä Brittien oma Gillian joka nauttii paskojen penkomisesta :(
No Hanna ei näkemäni perusteella viihdy keittiössä ollenkaan ja sääliksi kävi illallisvieraita.
kärähti, mutta ihmettelen myös ohjelman nimeä, 4 TÄHDEN illallinen.... mitäs helkkarin tähtiä missit, juontajat, ravintoterapeutit, yms. on? Ja tämä Jutta Gustafsberg, jolla ei omia meriittejä julkisuudessa juurikaan ole, ainoastaan jotain typeriä fitness-kisoja kolunnut. Leuhka ämmä, joka vain elelee ukkovainaansa aikoinaan ternimaito-bisneksellä huijaamilla rahoilla.....
täysin samaa mieltä.
Hanna Partanen on terveystieteiden maisteri, ei kokki.
Pitäisikö talousanalyytikon osata valmistaa seteleitä?
Pitäisikö elokuvakriitikon osata tehdä laatuelokuvia?
Pitäisikö autolehden toimittajan osata valmistaa autoja?
talousanalyytikon ei tarvitse osatava valmistaa seteleitä, mutta hänen pitää osaa sijoittaa omat rahansa oppiensa mukaan eli hyvin.
elokuvakriitikon pitää teoriassa osata tehdä hyviä elokuvia - laatu on subjektiivinen käsite.
autolehden toimittajan ei tarvitse osata valmistaa autoja muuta kuin teoriassa, mutta hänen on tunnettava autot tekniikan osalta ja osattava itse ajaa, jotta tietää mistä kirjoittaa.
eli kyllä, hanna partasen pitäisi teoriassa tietää esim. että kun tekee guagamolea itse, niin pystyy itse rajoittamaan suolan määrän sellaiseksi kun haluaa. eli jos hän toteuttaisi omia oppejaan eikä vain mainostaisi tuotteita, niin keittiöhommatkin sujuisivat paremmin.
Odotellaan, jospa joskus saisimme nähdä elokuvakriitikon tekemän elokuvan ja autotoimittajan tekemän auton. Ne eivät ehkä ole aivan alan ammattilaisten tekemien veroisia.
> "autolehden toimittajan ei tarvitse osata valmistaa autoja muuta kuin teoriassa, mutta hänen on tunnettava autot tekniikan osalta ja osattava itse ajaa, jotta tietää mistä kirjoittaa."
vrt.
ravintotieteilijän ei tarvitse osata valmistaa ateriaa muuta kuin teoriassa, mutta hänen on tunnettava ruoka-aineet terveellisyyden osalta ja osattava itse syödä, jotta tietää mistä kirjoittaa.