Avioehto vs. Testamentti

rehellinen vaimo

Sorry, ylläpito ja sefut, mutta pakko kopioida oma viestini Perintöpalstalta tänne koska asiani koskee molempia aiheita.



Kumpi olisi pätevämpi toisen puolison kertyneen omaisuuden oikeudenmukaiseen jakoon, sitä olemme miettineet. Vai tehdäänkö molemmat? Mitä sanotte muut tähän:

Olemme uusioperhe, ensin avoliitossa, nyt aviossa, kummallakin alaikäisiä lapsia ed. suhteistamme. Halusin turvata mieheni lapsille mielestäni vain heille kuuluvan isänperinnön, siltä varalta että mieheni kuolisi lasten ollessa alaikäisiä. Aiemmin kertynyttä omaisuutta en halua itselleni yhtään. Emme halua myöskään mieheni omaisuuden päätyvän ex-vaimon hallinnan alle (pelivelkoja, alkoholismia, omaisuus katoaisi alta aikayksikön). Niinpä kirjoitin, vaikken juristi olekaan, testamentin miehelleni hänen omaisuuttaan ajatellen, jossa sanamuoto: "Minulle tähän mennessä kertyneen ja minulle myöhemmin perintönä tulevan omaisuuden vaadin jaettavaksi lasteni kesken." Testamentin valvojaksi valitsimme hänen sisarensa, minä ja eräs kolmas hlö olemme testamentin toistajina.

Kun menimme sitten naimisiin, tuli mieleemme että onkohan testamentti sittenkään lainvoimainen lesken oikeuksiin nähden. Ongelma syntyy kun hankimme yhteistä asuntoa käyttäen hänen jo kertynyttä omaisuuttaan esim. osamaksun tavoin asuntolainassa. Jos ja kun minä sitten maksan yhtälailla yhteiseksi asunnon hankitun asunnon kuluja ja lainoja, niin voiko mieheni kuollessa käydä kuitenkin niin, että aivan kaikki, myös minun maksamani osuus, menisi testamentin mukaisesti vain hänen lapsilleen?
Tai jos itse kuolen ennen häntä, saavatko omat lapseni mitään?
Onko ristiriita olemassa avioehdon ja testamentin välillä siinä tapauksessa?

Avioehtoa emme ole siis tehneet. En halua hänen aiemmin kertyneestä omaisuudestaan enkä tulevasta perinnöstä itselleni ja omille lapsilleni mitään mutta haluan omien lapsieni joskus saavan minun maksamaani osuutta perintönä.

5

1534

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mk

      että lapset perii aina vanhempansa ja niin edelleen mutta varmistaaksesi asian kannattaa tehdö avioehto niin asia on selvempi. Yksi asia mitä ei voi millään ehdolla muuttaa on lesken oikeus asua yhteisessa tai toiden onistamassa asunnossa jossa ovat kirjoilla puolison kuollessa.

    • hyvä vinkki

      "tuli mieleemme että onkohan testamentti sittenkään lainvoimainen lesken oikeuksiin nähden"

      Testamenttia ei ole tehty oikein, jos tuolla "minä ja eräs kolmas hlö olemme testamentin toistajina" tarkoitit olevasi miehesi testamentin todistaja. Testamentissa on varsin vähän muotosääntöjä, mutta ne vähät ovat sitä tärkeämpiä. Todistajan esteellisyys on yksi, kannattaa vaikka vilkaista perintökaaresta.

      Toisekseen, viestistäsi on hiukan vaikea tulkita sitä, kuka kulloinkin mitäkin haluaa. Jos siis tuntuu, että testamentille ja/tai avioehdolle on käyttöä, niin kannattaisi melkein ottaa yhteyttä juristiin. Hän osaa kertoa, mitä oikeusvaikutuksia noilla papereilla voi saada aikaan, ja osaa myös laatia ne oikein. Nyt ainakin se, miten asian täällä kerrot, on suhteellisen sekavaa. Valitettavasti.

    • o

      myös niin, että noin monimutkaisessa tilanteessa kannattaa ottaa yhteys asianajajaan, vaikka se maksaakin. Mutta silloin paperit tulee tehtyä niin, että varmasti pätevät.

      • Uusperheissä nämä asiat todellakin mutkistuvat. Mietippä tilannetta, että miehesi ja hänen lapsi kuolee auto-onnettomuudessa siten, että mies kuolee ennen lastaan. Lapsi ehtii perimään isän ja lapsen perii hänen biologinen äitinsä kokonaan tai osittain (jos lapsella sisaruksia). Sinulle jää lesken hallintaoikeus yhteiseen asuntoon, jonka omistaisi osittain siis miehesi exä. Tämän ja monen muun ongelman välttämiseksi kannattaa ottaa yhteyttä juristiin, joka on perehtynyt perheoikeudellisiin asioihin...


    • Kokemusta on

      Päättäkää ensin mitä oikeasti haluatte. Sitten ottakaa ihan oikeasti yhteyttä hyvään avioerojuristiin. Vaikka maksaisi nyt, niin mielenrauhasta kannattaa myöhemmin kannattaa maksaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      96
      2666
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      15
      1005
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      63
      853
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      48
      775
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      52
      759
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      664
    7. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      626
    8. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      69
      612
    9. 50
      605
    10. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      604
    Aihe