Kokemuksia Viljakäärmeen puremasta...

Noviisi

Kertokaapa noista Viljakäärmeen puremista..

- Onko usein sattunut sellaista?
- Miltä tuntuu?
- Onko käynyt huonosti koskaan, esim. katkennut hampaat ihon sisään, haavat tulehtuneet tms.
- Onko käärmeelle aiheutunut puremisesta haittaa?

5

5914

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • *Henna*

      kuten jo sanoin ei ole omaa kokemusta asiasta, mutta hyvin harvoinhan viljakäärmeet ihmitä purevat, ja silloinkin vain järkyttävän ahdistelun tuloksena! :)

      Purema on aina vaarrallisempi kokemus käärmeelle kuin purastulle. Täytyykin muistaa olla nykäisemättä kättä pois (vaikka refleksin omaisesti se tapahtuu) sillä käärmeen hampaat voivat tosiaan irrota ja jäädä vaikka ihon sisään. Tällöin on todella suuri riski suutulehdukseen.

      Näyttävät kyllä pieniltä noiden nilviäisetn hampaat, en usko että sattuu läheskään yhtä paljon kuin täysikasvuisen iguanan purema! (siittä on meinaan kokemusta!)

    • sasa

      - Onko usein sattunut sellaista?
      Jatkuvasti. Jotkut yksilöt vaan purevat, ei sille voi mitään.

      - Miltä tuntuu?
      Ei se satu muttei se kivaakaan ole.

      - Onko käynyt huonosti koskaan, esim. katkennut hampaat ihon sisään, haavat tulehtuneet tms.
      Eipä ole mitään sattunut. Ihon rikkoontuessa tietysti desinfioidaan haavat.

      - Onko käärmeelle aiheutunut puremisesta haittaa?
      Ei ole mitään haittaa ollut.

    • Doris

      Mulla on lemmikkinä kyy.

    • mato123

      - Onko usein sattunut sellaista?
      -09 koiras on kerran naukannu miestä sormesta ja sekin vain, kun unohti pestä hiiren hajut käsistä kun oli ruokintaboksiin siirtämässä. Tuon poikanen, -11, on kerran nahanluonnin aikana meinannut napata mua kädestä kun boksin tarkistin. Nuo naaras poikaset on jostain syyst paljon kesympiä kun koiraat viihtyy enempi omissa oloissa ja ovat nahanluonnin aikana säikympiä eukkoihin verrattuna :)

      - Miltä tuntuu?
      Mies sanoi, että tuntu vaan kun ois neulalla tökännyt sormeen :D

      - Onko käynyt huonosti koskaan, esim. katkennut hampaat ihon sisään, haavat tulehtuneet tms.
      Ei tulehtunut haava (ja minimaalinenhan se rei'itys onkin, vaikka tuo isoin viljis on kookas toveri), puhtaus on aina kaiken A ja O :)

      - Onko käärmeelle aiheutunut puremisesta haittaa?
      Ei ole mitään haittaa ollut.

    • Anonyymi

      Kerran minua purrut oma käärmeeni samassa kun syötin häntä, mutta syy oli kokonaan minun vaikka se olikin molemmilta vahinko. Elikkä siis itse käärmeen syy se ei ollut koska oli syöttö tilassa niin ihan sama mikä siihen koskee on ruokaa.
      Ei kylläkään sattunut yhtään ja ajan mittään hän lähti itse pois kun tajusi että enhän minä ole ruokaa.
      Eli siis jos viljakäärme puree niin joko annat sen itse poistua sinun kädestä tai VAROVASTI taivuta leukoja auki jotta se lähtisi.
      Tämä on siis minulta omaa kokemusta mikä kävi pari päivää sitten joten en luultavasti ole vielä mikään expertti, mutta yritän parhaani auttaa😂

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      54
      1074
    2. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      17
      1009
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      82
      851
    4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      80
      759
    5. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      21
      737
    6. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      205
      634
    7. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      59
      631
    8. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      105
      617
    9. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      193
      594
    10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      94
      558
    11. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

      Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
      Maailman menoa
      260
      492
    12. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      90
      471
    13. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      73
      461
    14. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      39
      434
    15. Aika on tuonut järkeä

      Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,
      Järki ja tunteet
      42
      413
    16. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      47
      400
    17. 30
      397
    18. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

      Enää ei naurata.
      Haapavesi
      5
      388
    19. Persut eivät uskaltaneet tulla ulos

      Bussiin jäivät https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d7f9fc57-dca0-40b8-9cb1-156e5872dba9
      Perussuomalaiset
      143
      385
    20. Miten viikonloppu meni

      Mielestäsi? Tapasitko kaivatun? Jos, etenivätkö asiat?
      Ikävä
      29
      358
    Aihe