Profetia helluntailiikkeestä

Onko kenelläkään tallessa Helena Konttisen profetiaa helluntailiikkeestä?
7171
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Mitä sinä sitten ajattelet, Helena, helluntailaisista? Minulle on horrostilassa näytetty, ettei se alku ole ensinkään ollut väärin. Amerikassa, Los Angelesissa, oli pieni uskovien joukko, joka alkoi ajatella Raamatun lupauksia sairaitten parantamisesta ja kielillä puhumisesta, niin kuin niistä oli luvattu, ja ottivat siis sanan sellaisenaan. Ja ihme tapahtui. Heidät puettiin Pyhällä Hengellä ja he saivat kokea, kuinkka voimateot seurasivat evankeliumin julistusta. Mutta siinä liikkeessä on kuitenkin sellainen henki, että ne tulevat mielestään muita etevämmiksi.

Äänestä
  • paljasta vaan koko profetia

    Äänestä

  • sivullinen. kirjoitti:

    paljasta vaan koko profetia

    tullut profetia yleensä ole kovin pitkä, sillä kehoittaahan Isä Jumala Raamatun kirjoituksissakin uskovaa olemaan mahdollisimman lyhytsanainen asioita esittäessään rukouksessaan Jumalalle. Ja koska Isä Jumala kehoittaa uskovaa olemaan lyhytsanainen, niin samoin hän itsekin on.

    Asia kuin asia voidaan esittää muutamalla sanalla tai lauseella.

    Äänestä

  • sivullinen. kirjoitti:

    paljasta vaan koko profetia

    Sananlaskut.10:19. Missä on paljon sanoja, siinä ei syntiä puutu, mutta joka huulensa hillitsee, se on taitava. Saarnaaja.5:3. Sillä paljosta työstä tulee unia, ja missä on paljon sanoja, siinä on tyhmä äänessä. Mutta kuitenkin, kaikki sanomat kannattaa peilata, Raamatun sanalla, että onko ne todella, tulleet Jumalalla.

    Äänestä

Kukaan ei näköjään uskalla tuoda koko profetiaa helluntailaisuudesta näkyviin.

Äänestä

Aikoinaan luin kirjasen, joka kertoi hänestä .Jos asiat perustellaan Raamatun ilmoituksilla, niin Helena toi erilaista sanomaa esille. Jo perusasia,- uudestisyntyminen Jumalan lapseksi oli hänelle tuntematon käsite. Edusti vahvaa Luterilaisutta ja vahvaa halveksuntaa todellisesti uudestisyntyneitä ihmisiä kohtaan. No, oli siellä hyvääkin mikä liittyi parannuksen tekemiseen.

Äänestä
  • et siis sinäkään uskastanut tuoda tuota helluntailiikkeen kohtaloa koskevaa profetiaa luettavaksi ja jokaisen itsensä arvioitavaksi

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


asiasta kiinnostunut kirjoitti:

Onko kenelläkään tallessa Helena Konttisen profetiaa helluntailiikkeestä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu