Kumpi parempi maastokäytössä?
Automaatti vai manuaali
11
2852
Vastaukset
- timo
Ehdottomasti automaatti,mahdollistaa hitaan ryömittämisen ja tasaisen vedon kaikissa tapauksissa. kovaan käyttöön muistaa lisätä lauhdutinkennon niin ei tarvi pelätä lämpöjä joka on tavallisin syy laatikko rikkoihin,
- kaima
Jätetään lauhduttimet höyrykonemiesten harrastukseksi Wanhan woiman päiwille.
Maasturin vaihdelaatikon lämmöt eivät onneksi nouse niin korkealle, joten jäähdytin riittää. - Anonyymi
kaima kirjoitti:
Jätetään lauhduttimet höyrykonemiesten harrastukseksi Wanhan woiman päiwille.
Maasturin vaihdelaatikon lämmöt eivät onneksi nouse niin korkealle, joten jäähdytin riittää.Toivottavasti eivät öljyt kuumene kaasuksi saakka jotta tarvitaan lauhdutinta....menee kyllä öljyn ominaisuudet huonoksi.
Jäähdtyin riittänee.
Autoissa yleensä lauhdutin on vain ilmastoinnissa.
- RRR
Automaatti alennusvaihteen kautta.
- maastoon!
ehdottomasti
- Paavo
Moi,
automaatti, mutta kannattaa käyttää muitakin asentoja kuin D. Eikä kulu vasemman jalan nivelet vaihtokuntoon, eikä haise kytkin, mutta se vaihteiston jäähdytin on varmaan tarpeen kovemmassa käytössä.
Kovalla askilla on tietty puolensa, mutta jos voi valita niin ehdottomasti automaatti.
-Paavo- dffffffffffffkhl
Kyllä se on vaan niin, että en itse ota auomaattia maastoon.
1. Saa vakita heti 1-tai 2 vaihteen silmään paikasta johtuen, joskus jopa 3.
2.Jos on oikeat välitykset autossa, niin pikkuykkönen ajaa aivan saman asian kuin ryömiminen automaatilla.Ei tarvitse kytkimeen koskea.
TOKI JOS on alitehoinen tojota tai suzuku, niin taitaapi koneet sammua helposti, jos on isot pyörät ja original välitys............. - Wäsäilijä
dffffffffffffkhl kirjoitti:
Kyllä se on vaan niin, että en itse ota auomaattia maastoon.
1. Saa vakita heti 1-tai 2 vaihteen silmään paikasta johtuen, joskus jopa 3.
2.Jos on oikeat välitykset autossa, niin pikkuykkönen ajaa aivan saman asian kuin ryömiminen automaatilla.Ei tarvitse kytkimeen koskea.
TOKI JOS on alitehoinen tojota tai suzuku, niin taitaapi koneet sammua helposti, jos on isot pyörät ja original välitys.............Automaatti antaa paljon anteeksi ja helpottaa maastoilua.Jos haluaa lukita jonkun tietyn vaihteen,niin se onnistuu myos automaatilla.
Moottorijarrutuksen puutteen voi korvata käyttämällä pakkia(vanhemmat autot jossa tietokone ei sammuta moottoria jos kytkee pakin päälle "vauhdissa",kokeile omasi)alamäissä.Vastoin yleistä luuloa,se ei riko automaattia;San Fransiscossa se oli yleinen konsti.On muuten hyvä konsti;voi tarvittaessa jopa sudittaa kuvion puhtaaksi,mutta silloin tulee muistaa että sudittaessa ohjaus toimii "väärin päin".
Varsinkin hiekkalähdöissä ylämäkeen automaatilla yksinkertaisesti pääsee siitä mistä manuaalilla ei.On kokeiltu samanlaisilla autoilla. - KER
Wäsäilijä kirjoitti:
Automaatti antaa paljon anteeksi ja helpottaa maastoilua.Jos haluaa lukita jonkun tietyn vaihteen,niin se onnistuu myos automaatilla.
Moottorijarrutuksen puutteen voi korvata käyttämällä pakkia(vanhemmat autot jossa tietokone ei sammuta moottoria jos kytkee pakin päälle "vauhdissa",kokeile omasi)alamäissä.Vastoin yleistä luuloa,se ei riko automaattia;San Fransiscossa se oli yleinen konsti.On muuten hyvä konsti;voi tarvittaessa jopa sudittaa kuvion puhtaaksi,mutta silloin tulee muistaa että sudittaessa ohjaus toimii "väärin päin".
Varsinkin hiekkalähdöissä ylämäkeen automaatilla yksinkertaisesti pääsee siitä mistä manuaalilla ei.On kokeiltu samanlaisilla autoilla.kato kato...täällä on muitaki ketä osaa ajaa..tarkoitin tietysti hastia.Automaatit on niille tehty ketä ei osaa viedä ajokkiaan,toivoton laite MAASTOSSA.Tomaatti menee on off kilpailuissa ja trialissa,mut jos mennään safarille,missä maastoja on joka lähtöön,ni älkäät automaatit tulko jalkoihin,väsyy katseleen sitä kontroloimatonta renkaan yltiöpäistä sudittamista,pitkiä taukoja suunnanvaihdoissa,masentavaa....kovalla on kystä kyllä kikkailla,siinä mies vie autoa,eikä auto miestä piste!!!!
- Wäsäilijä
KER kirjoitti:
kato kato...täällä on muitaki ketä osaa ajaa..tarkoitin tietysti hastia.Automaatit on niille tehty ketä ei osaa viedä ajokkiaan,toivoton laite MAASTOSSA.Tomaatti menee on off kilpailuissa ja trialissa,mut jos mennään safarille,missä maastoja on joka lähtöön,ni älkäät automaatit tulko jalkoihin,väsyy katseleen sitä kontroloimatonta renkaan yltiöpäistä sudittamista,pitkiä taukoja suunnanvaihdoissa,masentavaa....kovalla on kystä kyllä kikkailla,siinä mies vie autoa,eikä auto miestä piste!!!!
Jos ei itsellä ole taitoa/kokemusta ajaa automaatilla,niin turha tehdä yleistyksiä ja mollata jotain tekniikkaa.Siinä vain saa äkkiä teini-aloittelijan maineen.....Riittikö pisteiden määrä,vai pannaanko vielä vähän lisää..........nooin.
- Kiistelyä
Wäsäilijä kirjoitti:
Jos ei itsellä ole taitoa/kokemusta ajaa automaatilla,niin turha tehdä yleistyksiä ja mollata jotain tekniikkaa.Siinä vain saa äkkiä teini-aloittelijan maineen.....Riittikö pisteiden määrä,vai pannaanko vielä vähän lisää..........nooin.
Mitä järkeä kiistellä tämmösestä? Tosiasiassa maasto-ihmisiä on molempiin juniin. Jotku oppii ajamaan tomaatilla, eikä sen kälkeen välttämättä helposti opi manuaalia.. eikä halua. Toiset taas oppii ajamaan manuaalilla eikä sen jälkeen opi automaattia.. eikä halua.
Maastoajossa pahan paikan tullen pitää olla kuitenkin niin hyvä tuntuma autoon, että aika moni jää siihen laatikkoon millä on alussa opetellut ajamaan.
Se vaan maatissa, että se on kalliimpi ja vaikeampi korjata kuin manuaali.. Ja väärinkäytettynä hajoaa aika helposti.
Ja sehän ei off-road kuski ole joka ei kaikkea ainakin kerran riko!
Sunnuntaimaastomarjastaja-ajelijat on asia erikseen..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k16310605Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t887491Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?1067377Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht37346Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t227321Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit427269Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1136677Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv296506Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa885733Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?485515