Väitän, että itsemurha on oikeutettu teko. Ja jokaisella ihmisellä on oikeus päättää omasta elämästään. Se ei ole tietenkään hyväksyttävää, jos muita viattomia kuolee. Mutta omalle hengelleen saa tehdä mitä haluaa.
Itsemurha on oikeus
5
638
Vastaukset
- RisaT78
Tämä onkin minun hankalin aiheeni keskustella ja tuottaa Ihan Omia Ajatuksia asiasta, eli eli, jos yksilö päätyy itsemurha ratkaisuun,tuollainen ratkaisuhan taahtuu vain kerran, niin kai hän siihen on oikeutettu. Olen vain vakaasti sitä mieltä ,että itsemurhayritykset ja epäonnistumiset ovat jo julmaa asian pitkttämistä ja kidutusta yksilölle.Mutta tietysti yhden ainoankaan kerran onnistuneen itsarin ei soisi saaneen kaikkia katsantoja ja neuvoja ja oppeja vuoksensa auttamaan elämän jatkumisella, sehän on totuus.
Itsari on luovuttamista. - Ei ikinä oikeus
Itsemurha on typerän, itsekeskeisen ja umpimielisen ihmisen teko, joka ei valitä piiruakaan, mitä kaikkea traumaa se vuosikymmeneksi jättää omaisille. Yksi hemmo teki sen teon ja koko suku toiselta puolen on ihan lukossa, vaikka tapahtumista on jo parikymmentä vuotta. He ovat syyllisyydessään eristäytyneet täysin sosiaalisista ympyröistä ja syyttelevät aina tilanteen tullen jokaista vastaantulevaa, kärkevästi ilmaisten. Tämä itsemurha seurauksineen koskettaa n. 100 ihmistä jollain tavoin heidät traumatisoiden ja invalisoiden. Lesliparan suku sentään osasi aikanaan keskustella ja purkaa asian oikein ammattimaisesti, mutta pari lastaan kyselevät nyt juuriaan ja iskän tekojen vaikuttimia. Sitten vielä sanotaan, että se on jokaisen oikeus. Ei h-tti ole kun seuraukset ovat tuota luokkaa.
- j
Varmaan jokainen välttää itsemurhaa niin kauan kuin voi.
Ei kukaan toinen voi mennä sanoman toisen tilanteesta, mikä on oikea ratkaisu, eikä ainakaan
syytellä. Sellaisessa tilanteessa on varmaan muutenkin niin vaikeata, ettäi lisäpaineita tarvita. - Anonyymi
Ei ole itsemurhan tehneen syy, jos muut traumatisoituvat noin pitkäksi aikaa, jokainen on vastuusss itsestään. Ei ole oikein, jos ihminen kärsii ja kituu vuosikymmeniä maapallolla vain jotta muille ei tulisi paha mieli - tätä on vaikea ymmärtää ihmisten, jotka eivät tiedä minlälaista helvettiä mielenterveysongelmat ja elämä pahimmillaan voi olla. Henkinen tuska on suurinta tuskaa mitä ihminen voi kokea.
- Anonyymi
AInakin se on lopullinen teko. Oikeutusta on sen jälkeen turha kysellä. Sen sijaan, voisi kysyä, onko asianomaisen oikeuksia kunnioitettu? Ehkä hän päätyy ratkaisuun juuri sen vuoksi, ettei hän kokee toisten tai yhteiskunnan polkevan hänen perusoikeuksia. Aloituksessa käytetään oikeita sanoja, mutta hyväksyttävyyttä ja oikeuksia pitäisi toteuttaa siten, että kaikkien elämä olisi mielekästä. Aloitus on oikean otsikon alla eli ihmisoikeuksista ja yksilön oikeuksista on kyse.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 968489
- 444177
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021936Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html371468- 241450
Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,341179Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia121150Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53877Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31852Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29817