PIDÄ KIIRETTÄ

Jos vuositulot on esimerkiksi 30000 euroa, säästyy kirkostaeromilla selvää rahaa vuodessa 1,5 % kirkollisverotasolla 450 euroa. Siis selvää rahaa!!! Nyt kannattaa pitää kiirettä eroamisen kanssa. Jos eroaa ennen vuoden vaihdetta, ei tarvitse enää 2011 maksaa veroa ja säästöä syntyy joka kuukausi. Jos eroaa vasta tammikuussa 2011, joutuu maksamaan koko vuoden 2011 kirkollisveroa. Jos vuositulot on 40.000 euroa, on säästö jo 600 euroa. Kirkkoon kuuluvien kannattaisi vakavasti miettiä mitä kaikkea saa noin 600 eurolla, mutta nyt on jo kiire. Vuoden vaihde lähenee!!! www.eroakirkosta.fi
7217
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat
  • Paljonko kirkko sijoittaa kotimaisiin osakkeisiin ja palko ulkomaisiin?

    Äänestä

  • Kolmannes tulevien maksajien kiinnittämiseen.

    Äänestä

Laskelmat ovat hieman virheellisiä tai harhaanjohtavia. On huomioitava myös vähennykset, joita jokainen palkansaaja saa. Perusvähennys, työeläkemaksut, työttömyysvakuutusmaksut, ay-maksut, matkakorvaukset jne. muodostavat jo useamman tuhannen euron potin, josta veroa ei siis tarvitse maksaa.

Realistisempaa olisikin laskea esim. 30 000€ vuosituloista kirkollisveroon menevä osuus vaikkapa 25 000€ mukaan.

Suuria summia joka tapauksessa, joille löytyy parempaakin käyttöä. Eroamalla vuoden loppuun mennessä välttyy ensi vuoden kirkollisverolta!

Äänestä

Olen tätä jo vuosia sitten kirjoittanut täälläkin ja työpaikkani kahvihuoneessa, saunailloissa - joka paikassa toitottanut ja tällä foorumilla aikanaan ilmoittelin montako ihmistä kunakin vuonna sain eroamaan kirkosta ja varsinkin nuoria joilla muutenkin on rahan kanssa tiukkaa.
Miksi maksaa kirkkoon turhasta kun sieltä ei mitään saa eikä normaali ihminen tässä tietoyteiskunnassa mitään sieltä tarvitsekaan.
Niin ja olen sitä mieltä että uskonnot pitää kilpailuttaa kuten posliisinkin palvelut ja maanpuolustus.

KAIKKI NYT EROAMAAN KIRKOSTA KIPIN KAPIN, KAIKENLAISTEN HOMOKESKUSTELUJEN JÄLKEEN SE ON NYT NIIN TRENDIKÄSTÄKIN.

Ahaa mutta kukas kirkon miljardibisnekset sitten maksaa, autoilijat. Makoin juuri tuplasuuremman summan autonkäyttömaksua viimevuoteen verrattuna kun muka on noita päästöjä.
Jos jokainen päättäisi ostaa huomenna hybridiauton niin mikä kaaos olisi vähän aikaa valtionvarainministeriössä kun bensaverotulo loppuisi kun kukaan ei ostaisi enää bensaa ja kun ei niillä hybridiautoilla voi vero-rahastaakaan kun nillä ei ole päästöjä.
On tämä maailman meno kummallista.

Äänestä

Ei kai kukaan rahan takia kirkosta eroa vai onko Suomessa niin persaukisia? Eikös nyt ole kyse siitä että kirkko tyhjennettiin homoista ja homojen kavereista? Tulos oli max. n. 100 000 eroa . Nyt siis meitä heteroja on kirkossa reilu 4 miljoonaa enää.

Äänestä
  • Jotakuinkin jokainen alle 18-vuotias homoseksuaali on edelleen loukussa kirkon ikeessä pakkoliitosten takia. Vaan eivätpä osallistu rahallisesti mokoman paskafirman ylläpitoon jos ymmärtävät olla tekemättä ansiotyötä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pidä kiirettä kirjoitti:

Jos vuositulot on esimerkiksi 30000 euroa, säästyy kirkostaeromilla selvää rahaa vuodessa 1,5 % kirkollisverotasolla 450 euroa. Siis selvää rahaa!!! Nyt kannattaa pitää kiirettä eroamisen kanssa. Jos eroaa ennen vuoden vaihdetta, ei tarvitse enää 2011 maksaa veroa ja säästöä syntyy joka kuukausi. Jos eroaa vasta tammikuussa 2011, joutuu maksamaan koko vuoden 2011 kirkollisveroa. Jos vuositulot on 40.000 euroa, on säästö jo 600 euroa. Kirkkoon kuuluvien kannattaisi vakavasti miettiä mitä kaikkea saa noin 600 eurolla, mutta nyt on jo kiire. Vuoden vaihde lähenee!!! www.eroakirkosta.fi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu