Palkansaajat pankaa ay-johtajat kuriin!

Omissa palkoissaan ja työeläkejohtajien palkoissa.
Tai erotkaa liitoista.
386
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ilman muuta.

Äänestä

Kun SAK:n hallitus kaatoi Lylyn "neuvottelujen" tuloksen, niin se samalla tiesi sitä, että Lyly ei nauti SAK:n hallituksen, eikä jäsenistön tuesta!
Mitä ay-johtajien ja toimitsijoiden palkkaukseen tulee, niin viimeksi toimitsijoiden ja johtajien palkat oli
kohdallaan Kalevi Hämäläisen aikaan. Silloin toimitsijan palkka määräytyi metallimiesten keskipalkan mukaan.
Niin pitäsi olla nytkin! Johtajien palkat taas pitäsi sitoa myös keskiansioon ko. alalla. Lisättynä mahdolliset
kulu ym. korvaukset ja päivärahat. Näin johto pysyisi ajan tasalla!

Äänestä
  • Pitäiskö Mikko Mäenpää palkita.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


etunen kirjoitti:

Omissa palkoissaan ja työeläkejohtajien palkoissa.
Tai erotkaa liitoista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu