Meikä erehtyi vaihtamaan 15v, vanhan dieselin nykyaikaiseen bensa kulkimeen . Nyt 4kk kokemuksella 14000km takanapäin voi vain katua , moottorin ominaisuudet ajamisen kannalta
ovat päälimmäisinä , Joten kuka on tottunut dieseliin niin verotuksen takia ei pidä hukata
ajonautintoa , siitäkin kannattaa maksaa.
ovat päälimmäisinä , Joten kuka on tottunut dieseliin niin verotuksen takia ei pidä hukata
ajonautintoa , siitäkin kannattaa maksaa.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Tämähän on pelkkä järjestelykysymys. Ihan samalla tavalla kun vaihdoit se onnistuu myös toisin- ja takaisinpäin. Olen täysin samaa mieltä tuosta verotusasiasta, ei sinunkaan käärinliinoissasi taskuja ole.
Diesel sopii hyvin traktoreihin ym. työkoneisiin mutta ei nykyaikaiseen henkilöautoon.
en kyllä keksi yhtään syytä miten vanha diesel on nautinnollisempi kuin iso bensamoottori?
Mitähän autoja itse vertaan keskenään.
pensamoottorilla pitää käyttää korkeita kierroksia että liikkuu
Dieselmoottori ei ota korkeita kierroksia, siksi se ei liikukaan.
Ei silti, hyvä niin, eihän sitä dieselin sietämätöntä melua jaksisi kukaan kuunnella.
jos bensakone on tarpeeksi puhdikas niin vetää ja kiihtyy 6. vaihteella reilusti alle 1500 kierroksen.
Dieselillä vaan veto hyytyy jo 3500 jälkeen.
Onko suurikin ilo kuunnella vanhaa dieselin roksotinta joka ei kiihdy muhinkään.
Jos ole ostanut liian pienen bensan, on se ihan oma moka.
Kyllä dieselmoottorikin ottaa korkeita kierrioksia, ei se siitä kiinni ole.
Mutta ei se kyllä välttämättä kulje sen paremmin, etenkään korkeilla kierroksilla. Itse asiassa jo diesel-polttoaineen palotapahtuma on niin hidas, että se rajoittaa vauhtia isommilla kierroksilla.
jää jalkoihin ihan tehdaskuosissa olevalle dieselille.kyse on auton valinnasta.tehokkaita dieseleitä valmistavat ainakin bmw ja mb.audillakin jo jotain kivaa tarjolla.vw:n powerdieselit ovat lähinnä heikkoa läppää.kolmestalitrasta se ilo vasta alkaa,silloin seisoo moni bensamotoristi jaloissa.ja kun tuikataan uutta ohjelmaa pesään,ilo toisissaan alkaa.
kyllä nopeusrajoitukset pitävät huolen siitä , että voi ajella pienelläkin dieselillä . ja käyttää rahansa muuhunkin kuin autoon .
Mahdoitko kuunnella traktoria? Eihän nämä nykydieselit enää äänekkäitä ole. Hö.
on vapari bensakone. Olisit hommannut ahdetun, olihan sulla ilmeisesti turbo siinä dieselissäkin. Nykyaikaisissa ahdetuissa turbokoneissa alkaa kulutuskin olemaan kohdallaan. Vähän vanhempaankin koneeseen saa optimoinnilla mukavasti uutta eloa. Vääntö varsinkin nousee ja ajaminen on nautinnollisempaa. Eikä tarvitse dieselin nakutusta kuunnella.
"Eikä tarvitse dieselin nakutusta kuunnella."
Et sitten ole kuunnellut nykyaikaisen diesel-moottorin ääntä? Jos on tarpeeksi iso, esimerkiksi yli kaksilitrainen diesel, kuulostaa moottorin ääni kaikkea muuta kuin nakutukselta!
Taitavatpa monet ostaakin diesel-auton myös "miehekkäämpien" äänten vuoksi! Kyllä siinä vieressä liikennevaloissa usein päät kääntyvät ylöspäin, kun tulen viereen. Turbo-Dieselillä ei jää liikennevaloissa toisten jalkoihin, sen verran hyvin se kiihtyy, mutta tuollaista en ole viitsinyt pelleillä. Maasturi on minulle ihan muita asioita varten...
Joo, ja dieselin etuna on myös miehekkäämpi haju tankkausten muistona & tuhti savutus. Eikö "suorituskykyisten" nokivasaroiden ostajilla suunnilleen ensimmäinen liike ole painella ostamaan jotain viri viri lastua, jolla saadaan aikaiseksi helvetinmoinen savutus, mikä varmasti parantaa kulkua siinä missä äänenvaimentimen poisto moposta.
alkuperäiseen kirjoitukseen, eli puhuttiin 15 vuotta vanhasta dieselistä, ei tuohon aikaan ollut hirveän tehokkaita ja hiljaisia dieseleitä.
Bensa-autothan haisee mädältä kannamunalta...
mersun 300 turbod oli aika kiva menemään siihen aikaan,mutta auto oli hankintahinnaltaan todella arvokas,joten vähän noita siihen aikaan löytyi.nythän noita on raahattu saksasta riesaksi asti.minusta sellaisella on kiva ajella vielä tänäkin päivänä,jos vaan löytyy kunnossa oleva yksilö.moni revitty ja rakennettu pilalle.sain ajaa sellaista viime kesänä työkaverin mökkireissulla eli w124 koppainen 300 tdt-93 ,vanhahtava todellakin sisältä ja päältä,mutta voi mitä kyytiä se tarjosi automaattina.perä tosin vähän ujelsi.moottorin ominaisuudet riittivät vielä tämänpäivänkin liikenteeseen,vaikka ei se mikään raketti enää olekaan,kun uusia dieseleitä katsoo.mittarissa seisoi 540 tkm.
itse ajan eurooppalaisella dieselillä käyt.otto -06-ihmettelin,että miten helppoa oli siirtyä 13 v uudemman puikoista noin vanhan ratin taakse ja jopa nauttia ajamisesta.kuitenkaan en ostaisi enää käyttöautoksi noin vanhaa,kun en ole remonttimiehiä.jotkut ylistävät noita vanhoja dieseleitä,kun ovat helppoja ja edullisia laittaa kuntoon,mutta ei siitä ole minusta hyötyä,jos itseä ei kiinnosta korjailla.pajat vetävät erotuksen kuitenkin taskuihinsa.
sitähän ne ovatkin...
kuunnellut nykyaikaisen dieselmoottorin ääntä. Se ääni ei meikäläistä miellytä. Ahdetusta 2.5 litraisesta bensakoneesta lähtee mielestäni parempi ääni. Varsinkin auton sisälle kuuluva jylinä, kun kiihdyttää hieman rivakammin. 5 sylinterinen turbokone kuulosta jopa hieman V8:sin ääneltä :) Putkistoa vaihtamalla saisi ääntä vieläkin "miehekkäämmäksi" Moni noilla Turbo-Diesel maastureilla tuntuu lesoilevan valoissa, mutta hymy yleensä hyytyy, kun 280 heppainen sedan lähtee vierestä liikkeelle. Liukkaalla kelillä tosin nelivetoa kaipaisi tuohon :)
se viereinen maasturi lähtee sievästi muristen liikkeelle ilman ongelmia ja sinä jäät kiljuttaan sitä tehokasta bensaturboa liikahtamatta mihinkään, tai sitten luistonesto pudottaa moottoritehon 50 heppaan.
Ajatko Skoodalla kun et kehtaa mainita merkkiä.
jyrkkä mäki saa olla. Sellaista ei ole vielä vastaan tullut. Ei muuten tarvitse kiljuttaa, vääntöä on 450nm. Siinä 2000kg painava turhake jää, kuin tikku paskaan. Kovin helposti nuo "maasturikuskit" tuntuvat hermostuvan, kun ei pärjääkään pikku sedanille.
miksi ostit bensa auton pienellä moottorilla? Etkö koeajanut autoa kun nyt jälkikäteen pitää täällä itkeä?
Taitaa olla taas turha provo.
Kyl se niin on että kyykytetyt ajelee bensalla ja mollaa järkevia autoja .
Kaverin isä on omistanut 2 vanhaa diesel-vossikka-mersua ja ne olivat kuulemma parhaita autoja. Mutta täytyy tosissaan ajaa perskeleesti.
Ajat ovat kaiketi muuttuneet! Riippuen autosta, mutta tuollaisella 7 litran dieselin kulutuksella riittää 15000 vuotuinen ajo tekemään dieselistä kannattavaa! Joku voi pitää tuollaistakin ajoa jo suurena...
Ajaisin luultavasti dieselillä, vaikka ajomääräni olisivat alle kannattavan, niin paljon miellyttävämpää dieselillä ajo on! Takaisin bensaan en vaihtaisi, mutta saa nyt nähdä mitä vivrkamiehet keksivät saadakseen "saastuttavan" kulkineen pois kaduilta!
Vaihda se laiska bensapaska takaisin dieseliin. Ei tarvii kiljuttaa konetta kierroksilla väännöttömän bensakiulun kanssa. Nykyaikaisessa dieselissä riittää kun vähän kaasua hipaisee niin lähtee, vaihteestakaan ei niin isompaa väliä. Perässä voit vetää mitä huvittaa ja kone ei hyydy, vähänkään painavamman kärryn vetäminen on naurettavaa väännöttömällä ja juopolla bensakiululla. Nykyinen diesel on hiljainen ja sivistynyt, paljon mukavampi ajaa kuin juoppo väännötön bensa.
Eikä ole ongelmia etana ei kun etanolibensan kanssa.
voit vai syyttää itseäsi jos olet ostanut pienen bensakoneen testaamatta sitä. Olisit ottanut sen pykälää tai paria isomman bensakoneen niin ei tarvitsisi täällä provoilla, provohan tuo kaikesta päätellen olikin.
Isä osti uuden aygon ja minä komian 87 Turpo landcruiserin, kyllä toyota on tehnyt täydellisen moottorin silloin , ei sitä malta sammuttaa kun käy niin hienosti.
Aygo ei kuullosta miltään, ei se pidä mitään ääntä.