Pääseekö homopiispa taivaaseen?

4121
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

"Etteko tiedä etteivät vääryydentekijät saa omkseen Jumalan valtakuntaa? Älkää eksykö! Jumalan valtakunna perillisiä eivät ole siveettömyyden harjoittajat eivätkä epäjumalna palvelijat, eivät avionrikkojat, eivätkä miesten kanssa makaavat miehet," jne... ja miksi emme uskoisi tätä varoitusta?

Jos rakastat hekumaa enemmän kuin Jumalaa, miksi kärkkyä osuutta Hänen valtakuntaansa?

Äänestä
  • Miksis noita avionrikkojia taas siedetäänkin niin kovasti nykykirkossa? Oletteko koskaan kuulleet piispojen kiistelevän siitä, voiko eronneita vihkiä uusiin naimisiin?

    Äänestä

  • hmhmhmm kirjoitti:

    Miksis noita avionrikkojia taas siedetäänkin niin kovasti nykykirkossa? Oletteko koskaan kuulleet piispojen kiistelevän siitä, voiko eronneita vihkiä uusiin naimisiin?

    Eikä Jumalan asu valtiouskonnollisissa institutiossa, eikä mahdu minkään kirkon "omiin" tunnustuskirjoihinkaan, joten tottakai hän on ulkona, myös näiden elämästä.

    Äänestä

Jonka tulos välitetään kirkolliskokouksen tietoon, ja jos enemmistöpäätös näyttää vihreää valoa lesboille ja homoille päätellään siitä, taivaan porteilla palavan heille samanvärinen valo, tai tuo portti onkin avara kuin sateenkaari, kaiikien kirkon jäsenten marssia siitä sisään - lainkaan tekoihin katsomatta - kuten kirkko avaraaa arvmossa kaikille uudistumattomile syntisille muutenkin opettaa. Sisään vaan kaikki, ja koko sakki: vauvakasteen armossa. Toivottavasti ei sitten kuitenkaan käy niinkuin entiselle miehelle: kuninkaan pojan häissä, kun oli maillassa ryvettyneen rääsyt vielä päällä. Lensi ulos kuin Pitkämäen keihäs: luepa Matteuksen evankeliumista luvusta 22 jakeet 11-14.

Ps. jos Paavi päättää maan päällä, että homot ja pedofiilitkin pääsevät taivaaseen, - ilman parannusta - sellaisenaan, on itse Jumalan taivaassakin sidottu tähän katolisen papin tai Paavin päätökseen, opettaa katolinen kirkko, papin vallasta; - mutta minä en suosittele kuitenkaan ketään laskemaan mitään elämässään ihan tämänkään kortin varaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lille kalle kirjoitti:

Onkos hänellä sama jumala kuin luterilaisilla?

http://yle.fi/uutiset/ulkomaat/2010/11/tappouhkaukset_lannistivat_yhdysvaltalaisen_homopiispan_2121181.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu