Miks kaikkiin autoihin ei laiteta nopeusrajoittimia,esim max 130km/h ?? Suurin sallittu ajonopeus Suomessa kuiyenkin on 120km/h ,poislukien hälytysajoneuvot. Raskaille ajoneuvoille säilyisivät nykyiset rajoittimet. Pienisi pääästöt, ihmiset säästäisivät bensan kulutuksessa, liikenneturvallisuus kohenisi, stressi vähenisi liikenteessä yms yms..
Vastaukset 11
- Jollas
Siis nopeusrajoittimet max.125-130km/h henkilöautoihin? Sitähän tarkoitit?
- Alfa Julia
Ainakin täällä >Työsuhdeautot osiossa yllättävän hiljaista ?? Hiljaisuus on kait tulkittava myöntymisen merkiksi??
- 42
Onko sinut juuri "kyykytetty" vaikka yritit ajaa kaasu pohjassa nuudelipannullasi...
- turvallisuus syistä.
seudulta löytyy moottoriteitä ja muita kakskaistaisia(per suunta) jokun verran. Yleinen ajovauhti moottoritiellä on 100 km/h vaikka saisi ajaa kovempaa..Tämän olen koennut viimeisten 10 vuoden aikana. Noita satunnaisia hurjastelijoita löytyy kyllä välillä tienpäällä. Mutta löytyy niitä lappia myöten maanteillä vaikka olisi vain 80 km/h rajoitus..Heille auttaa vain kortin kuivuminen eïkä mitkään rajoittimet.
- snowmoon2
Kai me ajetaan muuallakin kuin Suomessa!
- Alfa Julia
Niin eihän esim Ruotsissa tai Tanskassa ole ollenkaan nopeusrajoituksia.. niitähän on vaan Suomessa? Espanjassa tuli juuri voimaan 110km max nopeusrajoitus!!
- älä mieti ei järkeä
että se on vaarallista ja tyhmää.
- 87k
Koska Suomessa ei ole rakennekohtaista nopeusrajoitusta henkilöautoille, henkilöautolla saa ajaa vaikka 200 jos nopeusrajoitus tiellä sen vaatii.
Mutta esim pakuissa, huoltoautoissa, linjureissa, ja alennetun autoveron asuntoautoissa on jo ajoneuvokohtainen nopeusrajoitus, näihin tietenkin rajoitus olisi ok.
Samaten mietiotyttää tuo kommentisi "KAIKKIIN AUTOIHIN" meinaatko ihan tosiaan että kaikkiin autoihin, jopa niini jossa on mekaaninen kaasutin ja mekaaninen nopeusmittari (esim kuorma-autoissa ei asennusvelvollisuus koska näitä tapauksia)- peiliss säkkihanskat
Joo noita teitä Suomessa löytyy paljonkin missä suurin sallittu ajonopeus on 200km/h..
- 87k
peiliss säkkihanskat kirjoitti:
Joo noita teitä Suomessa löytyy paljonkin missä suurin sallittu ajonopeus on 200km/h..
Voisitko mainita muutaman tienpätkän jossa saa ajaa esim 200km/h.
Suomi on kato siitä kumma maa että joka ainoalla metrillä julkista tietä on nopeusrajoitus, siis joka metrillä.
Ainoastaan suljetuilla aluella saa sitten ajaa niin kovaa kuin tykkää...
- maailman pelastaja
liikenneturvallisuus paranee jos sieltä poistettaisiin rattijuopot ja sellaiset vanhukset jotka eivät pysy nykyliikenteen tahdissa. Ennemmin näen on ongelmaksi liian hitaasti ajavat jotka aiheuttavat sitä stressiä ja ohituksia.
Nuo päästö touhotukset saisi Suomessa jo unohtaa, sillä tämän kokoisessa autoilumaassa sillä ei todellakaan ole mitään väliä maailman saateisiin, mutta saahan hallitus taas yleisesti hyväksytyn verukkeen nostaa veroja.
Vaikka Suomessa lopetettaisiin autoilu kokonaan niin sitä ei huomatasi missään maailman saastemäärissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.134742Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois197700Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su47647Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!27641Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars99634- 61619
- 43565
Mistäkö haaveilen
Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä29531Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä59525Kuinka hyvin kestäisit?
Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?102520