Mun kaveri (on ollut töissä autoliikkeessä) sanoi, että VW:n moottorit on niin vanhanaikaisia, että niihin
ei voi laittaa sitä uutta halpaa bensaa ja joutuu tankkaan kallista vanhaa. Tietääkö joku ?
ei voi laittaa sitä uutta halpaa bensaa ja joutuu tankkaan kallista vanhaa. Tietääkö joku ?
Vastaukset 8
Vanhimmat
kyllä se sopii tarkista itse www.e10.fi tai jotain sinne päin se osoite oli
Mitä on uusi HALPA bensa?
Tarkasta, ennen kuin ostat käytetyn auton.
On tuhansia FSI-moottorilla varustettuja volkkareita , joissa ei voi käyttää 95E10 edullista ja ympäristöystävällistä bensiiniä. (on myös Audeja ja Skodia ja muitakin merkkejä, kannattaa tarkistaa , jos on ostamassa käytettyä autoa.
Vaihtoehtona jotuu käyttämään 98-oktaanista kalliimpaa bensaa.
Eipä käy volkkariin E10, ostat sitten kallista E98:ia.
Halpaa bensaa ei oo kyllä vuosiin ollu. Ja ei se paljon nykyhinnoilla kiinnosta maksaako se litra 1,40 vai 1,45 e.
tiedät tulevien bensojen hinnat??kerro meillekin,tai no meidän 06 volsulle käy edelleen e10.ps ne vag koneet joihin ei käy uusi e10 on muutenkin vaatinu/suositus 98oktaanista enivei
Eikös ne Volkkarit joihin E10 ei sovi ole suunniteltu minimissään 98-oktaaniselle bensiinille? Toki nuukat-Niilot ovat ajelleet niillä 95:lla.
Minun mielestä auto ei ole yhtään sen huonompi vaikkei siihen saisi laittaa E10:ä, koska en tule käyttämään kyseistä litkua ainakaan muutamaan vuoteen (ennen kuin nuukat-Niilot ovat testailleet). Mikäli ostan käytetyn bensa-auton tulevaisuudessa valitsen sen korkeampi oktaanisen suosituksella olevan, koska siinä ei todennäköisesti ole käytetty polttoainejärjestelmässä etanolia jonka pidempiaikaisesta käytöstä ei ainakaan mitään hyvää seuraa. Etanolista vanhoissa autoissa tulee vielä iso ongelma tai sitten ei!
Kaikkiin uudempiin E10 käy mutta muutamiin vanhempiin ei. Katso tästä:
http://www.e10bensiini.fi/e10-bensiinin_soveltuvuus/e10-bensiinin_soveltuvuus_henkiloautoihin/volkswagen/