helluntailiike kasvaa kirkon kustannuksella

Reetuheikki.

Helluntaiherätys kasvaa voimakkaasti samaan aikaan, kun kirkosta lähtee väkeä.
Helluntailaisuudessa on mukana paljon myös kirkon jäseniä, jotka oikeasti puntaroivat, kannattaako enää kuulua kirkkoon, jonka opetukset ovat omia oppejaan vastaan.
Kaikki uudet helluntailaiset eivät ole lapsikastetta vastaan, ovathan he useat vastikään liittyneet helluntailaisiin. Silti useat näistä aikovat ottaa aikuiskasteen, josta helluntailaiset käyttävät nimitystä uskovien kaste.

Mitä kirkon tulisi tehdä, ettei tapahtuisi jäsenvuotoa helluntailiikkeisiin päin?
Vai pitäisikö lisätä yhteistyötä helluntailiikkeiden kanssa?
Helluntailiikkeitäkin on monenlaisia. Niitä on äärikonservatiivisia, jotka edelleen eivät hyväksy esim rock-musiikkia, taikka telkkareita, mutta sitten on valtavasti helluntailiikkeitä, jotka käyttävät populäärimusiikkia sanan levitykseen ja julistavat vieläpä TV7:ssä.
Se ei liene kellekään uutta, että helluntailiikkeitä on moneksi, mutta niin on ollut kirkon jäseniäkin.

Mun mielestä kirkon tulisi lähestyä helluntailiikkeitä ja pyrkiä yhteistyöhön, vaikka näkemyseroja monissa asioissa olisikin. Uskon ydin on kuitenkin sama, ja määränpää sama.

11

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • häirikköuskis

      paha ollenkaan , jos ihmiset muuttavat sinne , mikä parhaiten palvelee kunkin vakaumusta . Esim. minä pysyn evlutkirkossa , koska se parhaiten palvelee ihmistä, mikä on minusta ainoa oikea tapa palvella Jumalaa . Opeista en välitä pätkääkään. Kirkon on palveltava niitä ,joita riistetään , vähemmistöjen oikeuksien äänitorvena se toteuttaa Jeesuksen opetusta käytännössä.

      Perustelu .
      Koska juuri oppien takia on aiheutettu kaikki kirkkojen tekemä paha murhista ja vainoista sekä alistamisesta alkaen.

      Oppeja pitää tarkastella kriittisesti silloin , kun vastaansanomattomasti tieto lisääntyy ja osoittaa opin kestämättömäksi ja ihmisten kärsimyksiä lisääväksi . Muuten voimme liittyä yhtä hyvin islamilaiseen uskontoon.

    • "Niitä on äärikonservatiivisia, jotka edelleen eivät hyväksy esim rock-musiikkia, taikka telkkareita, mutta sitten on valtavasti helluntailiikkeitä, jotka käyttävät populäärimusiikkia sanan levitykseen ja julistavat vieläpä TV7:ssä."

      Toisin sanoen nämä eivät myöskään tahdo, että ketään muukaan ei eläisi kuten hekään eivät elä. Tahtovat olla kaikessa saarnoineen niin oikeassa.

      Minusta kirkon tulee pysyä kaukana helluntailiikkeestä ihan omana yhteisönä. Vaihtakoon ne äärikonservatiiviset kirkosta helluntailiikkeeseen, jollei edes homojen siunaaminen tai naispappeus ole hyväksytty asia heille.

      Naispappeus tulisi vaikeuttamaan tätä yhteistyötä ja varmasti myöskin "tapakristityt" eroaisivat välittömästi kirkosta.

    • evl-vapaaehtoinen

      Kirkon on pidettävä kiinni omasta kristillisestä tunnustuksestaan. Ainoastaan silloin kirkko on uskottava. Kirkolla on pitkät vuosisataiset perinteet. Uskonlahkoja syntyy ja katoaa. Helluntailaisuuskin on tullut Suomeen vasta viime vuosisadan alussa.

      Viime viikkojen eroamiset kirkosta johtuu mielestäni juuri siitä että kirkko ei ole selvästi sanonut mihin se uskoon, vaan on lähtenyt Päivi Räsäsen suulla mielistelemään vapaakirkollisuutta ja muuta ahdasta fundamentalistista kristillisyyttä

      • suhteellisuutta

        En usko Suomessa lutskujen mihinkään helluntaihin virtaavan.

        Mutta HALOO.

        Maailmanlaajuisesti helluntailiike on paljon suurempi liike kristinuskon kentässä kuin Luterilaisuus.

        Kannattaa muistaa lutskut tämä.


      • evl-vapaaehtoinen
        suhteellisuutta kirjoitti:

        En usko Suomessa lutskujen mihinkään helluntaihin virtaavan.

        Mutta HALOO.

        Maailmanlaajuisesti helluntailiike on paljon suurempi liike kristinuskon kentässä kuin Luterilaisuus.

        Kannattaa muistaa lutskut tämä.

        Kyllä Roomalaiskatolinen kirkko lyö laudalta kaikki muut, ja sitten kannattaa muistaa myös muslimit. Sehän leviää kulovalkean tavoin.

        Helluntailaistyyppinen karismaattisuus leviää siellä missä on köyhyyttä ja paljon taikauskoa kuten Afrikassa ja Etelä-Amerikassa.


      • evl-vapaaehtoinen kirjoitti:

        Kyllä Roomalaiskatolinen kirkko lyö laudalta kaikki muut, ja sitten kannattaa muistaa myös muslimit. Sehän leviää kulovalkean tavoin.

        Helluntailaistyyppinen karismaattisuus leviää siellä missä on köyhyyttä ja paljon taikauskoa kuten Afrikassa ja Etelä-Amerikassa.

        Kaikkein voimakkaimmin kasvava suuntaus on uskonnottomuus. Se on myös ylivoimaisesti suurin heti vakiokirkon jälkeen. Uskontokuntiin kuulumattomia suomalaisia on ensi vuonna jo yli miljoona. Kaikki muut elämänkatsomukselliset suuntaukset ovat tilastollisesti katsoen merityksettömiä, vaikka äänekkäitä olisivatkin.


    • Erilaiset liikkeet vetoavat ihmisten erilaisiin uskonnollisiin kaipuisiin ja tarpeisiin. Siksi on hyvä että meitä on moneksi. Toisaalta meillä tulisi olla jatkuvaa pyrkimystä yhteyden löytämiseen jotta Kristuksen sanat siitä että me olisimme yhtä Kristuksessa toteutuisi.

      Ihminen erottaa ja repii erilleen erilaisten tulkintojen mukaan, mutta Kristuksessa me voisimme olla yhtä!

      Jussi
      Kirkon nuorisotyönohjaaja

      • Et vastannut Jussi aloittajan suoraan kysymykseen (aloit puhumaan taas hengellisiä), alkaako kirkko tekemään helluntailaisten kanssa yhteistyötä vai ei? Minua täällä moititaan kunnen vastaa suoraa tekstiin.

        Elikkä kirkko ei ole minusta enää kirkko, mikäli se alkaa veljeilemään noiden lahkojen kanssa.

        Helluntailaiset ovat pahempia kuin Jehovat!


      • suhteellisuutta
        ateisti1982 kirjoitti:

        Et vastannut Jussi aloittajan suoraan kysymykseen (aloit puhumaan taas hengellisiä), alkaako kirkko tekemään helluntailaisten kanssa yhteistyötä vai ei? Minua täällä moititaan kunnen vastaa suoraa tekstiin.

        Elikkä kirkko ei ole minusta enää kirkko, mikäli se alkaa veljeilemään noiden lahkojen kanssa.

        Helluntailaiset ovat pahempia kuin Jehovat!

        Kuule ateisti.
        Maailmassa on paljon enemmän helluntalaisia kuin luterilaisia.

        Ja onnellinenhan sinun toisaankin tulisi olla niin kauan kuin tässä maassa on vain laimea luterilaisuuden yleisilme.
        Sitten sinä vasta lirissä olet jos luterilaisuus suomessakin väistyy ja tilalle tuleekin kunon uskovaiset eli hellarit sun muut.
        :D :D


    • osaeroajistasiirtyy

      Kirkon viimeaikainen kanta - tai siis lähinnä kannattomuus - on ilmeisesti aiheuttanut senkin, että niin katolinen kuin ortodoksinen kirkko on saanut tavallista enemmän kyselyjä siitä, miten niihin liitytään. Tilastoissahan tämä ei tietenkään ainakaan vielä näy, koska noihin kirkkoihin liittymistä edellyttää lähes vuoden pituinen kurssi, jolla perehdytään kirkon oppiin ja elämään.

    • uskonnollinen

      Kirkolla pitäisi olla selkeä kanta ja sen pitäisi pysyä siinä, tämä luterilaiselta kirkolta puuttuu kokonaan, siksi porukkaa virtaa esim. helluntalaisuuteen, siellä ollaan sentään jotain mieltä asioista eikä olla kuin laiva ilman peräsintä, tuulten kuljetettavissa mihin vain!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      260
      14443
    2. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      150
      3940
    3. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      129
      3775
    4. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      168
      1631
    5. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      35
      1599
    6. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      392
      1577
    7. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      49
      1306
    8. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      1091
    9. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      47
      977
    10. Joka kolmas työtön on työkyvytön

      Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
      Maailman menoa
      100
      946
    Aihe