Klaukkala Espooseen

ddijfndsjnjncfdsjnnc

Nurmijärven kuntaa ei kerta kiinnosta Klaukkala niin helvetti siirtäkää koko taajama Espoolle. Tulee meillekin helpommaksi kulkea paikasta toiseen kun pääkaupunkiseudun liikenne yltäisi tänne. Junarata piti tulla, noh vissii eivät rakenna Klaukkalaan, koska tämä on sellaista "syrjäseutua", vaikka täällä tosiaankin on pieniä kaupunkimaisia piirteitä.

Onhan klaukkala muutenkin Espoon ja Nurmijärven rajan päällä miltei, että en näe sitä pahitteeksi.

4

981

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kolistelija--

      Tai vantaalle käy kun junarata sieltä kautta tulee meille ja joukkoliikenne laitetaan kokonaan uusiks vuosien saatossa =)


      Jonkun randomin kommentti http://jlf.fi/f29/3028-paakaupunkiseudun-kuntaliitokset-joukkoliikenteen-kannalta/

      "Itse ehdotan taas pakettia, jossa yhdistettäisiin Kirkkonummi, Espoo, Kauniainen, Vantaa, Helsinki ja Etelä-Sipoo. Pohjoisemmasta yhdistettäisiin Klaukkala, joka on enemmän pääkaupunkiseutua kuin Nurmijärveä. Samaten liitettäisiin Nummela, joka on liittynyt kiinteästi pääkaupunkiseudun työssäkäyntialueeseen. Nurmijärven muu osa, Hyvinkää, Tuusula, Järvenpää, Kerava ja Pohjois-Sipoo muodostaisivat Keski-Uudenmaan kunnan. Jäljellejäävä osa Vihdistä jaettaisiin Lohjan, Karkkilan ja pääkaupunkiseudun kesken.

      Järkevintä voisi olla kyllä koko Uudenmaan, Itä-Uudenmaan ja Hämeen eteläosien liittäminen yhdeksi isoksi alueeksi, koska sitähän ne käytännössä ovat. Pitäisi vain pitää huoli, että lähidemokratia toteutuu ja palveluita on riittävästi lähellä asukkaita. Etäisyyspulmaa ei tällä alueella niin pahasti ole, koska etäisyydet ovat loppujen lopuksi aika lyhyitä, kulkuyhteydet pelaavat ja asukkaita on paljon, joten harvoilla olisi kohtuuttoman pitkä matka palveluihin, vaikka niitä harvennettaisiinkin nykyisestä. "

    • Klaukkala heti irti

      Kuntia liitetään toisiinsa kokonaisina, vaikka järkevintä olisi tarkastella asiaa sen kannalta missä menisivät uusien suurkuntien rajat. Esimerkiksi Klaukkalaiset haluaisivat kuulua Espooseen, koska näin mm. julkinen liikenne ja terveydenhuolto voitaisiin järjestää nykyistä merkittävästi paremmin.

    • Pitäs fundeerata

      Kuntavaaleissa kannattaa toki äänestää vain niitä, jotka asuvat Klaukkalassa ja jotka tunnetusti ajaisivat Klaukkalan etuja...mutta kun niin moni Klaukkalassa asuva äänestää jossain muualla Nurmijärvellä asuvaa, joten "sitä saa mitä tilaa".

      Vantaa on varteenotettavin vaihtoehto Klaukkalalle, ratakin tulee jo Kivistöön.

      • KermaArse

        Kyllä ,kyllä, mutta Vantaa sukkaa vaan kuntana niin paljon, että siihen ei kannata liittyä. Espoo saa ääneni.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      80
      6060
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3331
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      44
      2958
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2182
    5. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      28
      2131
    6. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      112
      1986
    7. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      1939
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      188
      1930
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1568
    10. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      17
      1388
    Aihe