On huvittavaa kun uskovaiset sanovat että ateistit ovat moraalittomia ja pahoja ja väittävät että uskovaiset ovat moraalisia ja hyviä. Voin sanoa kuitenkin kokemuksesta että paljon enemmän moraalittomia ja pahoja ihmisiä on uskovaisten kuin ateistien keskuudessa.
Ateistitko ovat moraalittomia ja uskovaiset moraalisia?
Kokemusta on
4161
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ateistien moraali käytännössä
Sosiologi Phil Zuckermanin analysoimat tutkimukset osoittivat, että mitä enemmän yhteiskunnassa on ateisteja ja agnostikkoja, sitä moraalisemmaksi se tulee. Tällaisia tuloksia olivat:[17][18]
* USA:n osavaltioista ateistisimmissa on vähiten ja uskonnollisimmissa eniten murhia.
* USA:ssa vain 0,2 % vangeista on ateisteja.
* Ateistit ovat suvaitsevampia mm. naisten ja homoseksuaalien oikeuksia kohtaan.
* Ateismi ja sekularismi korreloivat korkean koulutuksen ja vähäisten rotuennakkoluulojen kanssa.
* Ateistit lyövät lapsiaan muita harvemmin ja kannustavat heitä itsenäiseen ajatteluun muita useammin.
* Ruotsissa ateistien osuus on eräiden mittausten mukaan maailman suurin, ja maa antaa eniten apua suhteessa bruttokansantuotteeseen.
täytyy aina muistaa, että he tuijottavat tiukasti omaa napaansa ja välillä vilkaisevat paskalappunippuansa. He eivät kykene ymmärtämään, että on olemassa monia muitakin katsontakantoja kuin raamatun hölmöilyt. He unohtavat aina lisätä em.moraalittomuusväittämään sen että ateisteilla ei ole USKONNON moraalia. Moraalihan löytyy jokaikiseltä.
-
Koska nykyään ateistit 'Jeesustelevat', esim homojen suvaitsemisessa, koska he ovat menneet uskovaisista moraalisesti ohi ja kauas.