No niin, raamatun tuntijat Mohikaani, Jukka, Ekivaari, Peku jne....Onko raamatun mukaisesti tavallinen uskomaton kansalainen pilkkaaja, vaikkapa; opettaja, rakennusmies, ministeri, työtön jne. he elelevät uskomatta, ovat jotkut heistä ateisteja, eivätkä puhele mitään uskosta ja ovat muutenkin kunnon kansalaisia?
Entäpä rikolliset, juopot ja huorat sellaiset huonomaineiset. Siis ketkä ovat pilkkaajia, tai ovatko ensinkään on kysymykseni?
Entäpä rikolliset, juopot ja huorat sellaiset huonomaineiset. Siis ketkä ovat pilkkaajia, tai ovatko ensinkään on kysymykseni?
Vastaukset 9
Vanhimmat
...kaikki ne ole pilkkaajia, jotka eivät haluaa suunnata elämäänsä Jumalan Sanan ja tahdon mukaan.
Pitävät siis Jumalaa tavallaan pilkkanaan.
Oliko liian yleistävää? Mahdollista tässä valossa on myös se, että uskovakin saattaa syyllistyy samaan, jos ei valvo ja ei niin lujasti kaikesta Jumalan tahdosta välitäkään.
Kannattaa meidän kaikkien miettiä tätä asiaa.
Kirjoitin aika rohkeasti, saa nähdä, miten "poltetaan hihat" näitten ajatuksieni takia?
Uskonnottomat:
Pilkka vai arvostelu. Uskonnoton ei usko uskomuksiin. He ovat jollain tavalla perustelleet itselleen, että juuri se usko ei ole oikea, mitä esittäjä esittää. Yleensä täällä se on kristinuskon jokin suuntaus mutta myös mikä tahansa muu uskonto on uskonnottoman kritiikin kohteena.
Myös uskova on on samalla linjalla, että usko ei tarvitse tietoa. Tulisi vain uskoa mitä sanotaan tai on sanottu. Sanotun perusta löytyy raamatusta. Siellä ei esitetä tutkimustuloksia, mihin mikin väittämä perustuu. Siinä on aikalaisten ihmisten mutu-tuntumalla esitettyjä väitteitä. Uskova pitää niitä totena. Uskonnoton vaatii tutkimustuloksia. Onko se pilkkaa vai kritiikkiä? Mielestäni se on kritiikkiä ja jolla halutaan tarkempia tietoja.
Uskonnoton ei, ei ainakaan saisi, pitää uskovaa huonompana ihmisenä kuin itsekään on. Toinen pitää uskomuksia totena, toinen ei. Molemmat ovat yhteisössä ja tekevät sen eteen työtä.
Uskova:
He pilkkaavat toisiaan mennen tullen. Ainakin tällä palstalla. Eri mieltä oleva on heti hampaissa rajujen syytösten kera.
Raamatun tekstejä tai linjaa ei saisi valehdella. Uskovat sumuttavat toisiaan jakeilla, tulkitsevat niitä tietoisesti väärin, yhdistelevät eri ajalla olevia lausuntoja tarkoittamaan muuta toisessa yhteydessä. Päivittäin uskovat syyllistyvät raamatun "pilkkaan" tai vääristelyyn.
Monet uskovat pitävät uskonnottomia toisen luokan kansalaisina. samoin toisella tavalla uskovia. Se on huonoa käytöstä ja vääristynyt ajattelutapa.
Yhteistä on:
Ihmiset tekevät työtä, kasvattavat lapsia, osallistuvat yhteisön asioiden hoitoon, ovat jossain harrastustoiminnassa, vanhenevat ja kuolevat, jälkipolvet muistelevat. Erilaiset ihmiset elävät n. 95 % samalla tavalla. Näkemyksissä maailman asioihin esiintyy eroavuutta mutta jotka eivät vihanpidon syy.
Kävin tänään lääkärin vastaanotolla, oli kai uskomaton ja enkä käynyt pilkkajalta häkemassa apua.
Kyllä Jumalaa pilkkava on tunnustava pilkkaja, niin kuin uskonsakin Jumalaan on tunnustava. Jos tuo kyseinen lääkäri jossa kävin olisi kunnostautunut minun tietämäni mukaan pilkkaajaksi, enhän olisi mennytkään hänen luokseen ja ei moni muukaan varmaan itseään uskovaksi Herraan tunnustava olisi mennyt.
enpä kovin usein törmään henkisissä foorumeissa taistelua. Uskonnollisissa yhteisöissä sitäkin enemmän juupaseipäs-leikit ovat enemmän sääntö kuin poikkeus. Kasvanut henkisyys antaa tilaa sydämen virtaukselle, mahdollisuuksille, uskonto ei, se on vain ahtaanlaatikonleikkiä.
Voihan sitä elämäntyylilläänkin pilkata Jumalaa, ei edes tarvitse mitään sanoa.
Päivän paras kommentti tähän asiaan.
'
heittäytyny selälles tai pyytäny kansaa laskemaan kouransa päällesi tai muuten vaan hihhuloinu niin et ois tarvinnu lääkäriä ollenkaan.sulla on heikko usko ku tarvit lääkäriä.
ehkä viime vuosina olen kyllä kieltämättä tarvinnut lääkärin apua useinkin. Olenhan tuonut julki useasti ja ihmetellyt sitä miksi sairastamme ja parantumisia rukoilulla tapahtuu loppujenlopuksi aika vähän. Meissä on varmaan uskoa vähän on kai tosi, riittänee kuitenkin meidät pelastamaan synneistämme. Niin kyllä nuita uskovia muitakin käy lääkärillä, huojentaa minua se hiukan.
löydy kaikista ihmisryhmistä.
Uskoisin kuitenkin että ateistien keskuudessa heitä on paljon vähemmän kuin uskovissa.
Lähes kaikki ateistit haluavat ajaa humanistisia arvoja eli ihmisyyttä (inhimillisyyttä).
Jumalan palveleminen on lähes vastakohta ihmisyydelle.