Hesarissa oli mainos Honda Accord 2.0 farkusta. Varsin arvostettu auto, jota Amerikoissakin ostetaan eniten muista japseista. Hintaa näytti olevan noin 34000 euroa.
Minkä maasturin saa samalla rahalla diesel-moottorilla, alennusvaihteilla, (oikeasti) jatkuvalla nelivedolla, automaattisella ilmastoinnilla, 4x sähköikkunoilla, vakionopeussäätimellä?
Veikkaan, ettei noita vaatimuksia täyttäviä maastureita ole montaakaan, ellei peräti juurikin yksi!
Minkä maasturin saa samalla rahalla diesel-moottorilla, alennusvaihteilla, (oikeasti) jatkuvalla nelivedolla, automaattisella ilmastoinnilla, 4x sähköikkunoilla, vakionopeussäätimellä?
Veikkaan, ettei noita vaatimuksia täyttäviä maastureita ole montaakaan, ellei peräti juurikin yksi!
Vastaukset 11
Vanhimmat
Jeep Grand Cherokee 2005-2010 Mersun 3,0 CRD:llä ja Quadra Drive 2 nelivedolla. Varusteluna Overland tai Limited.
Jos kumminkin puhutaan uusista 2010 maastureista! Tuo ikä-asiahan tuo varmaan useitakin mahdollisuuksia...
Tuskinpa vielä tuosta hintaluokasta löytyy uutena kunnollista nelivetoa alennusvaihteella. Muutaman vuoden ikäisellä GC:llä saat joka suhteessa parempaa vastinetta rahoillesi, kuin millään uudella saman budjetin nelivedolla.
Voi olla näinkin, mutta auton "paremmuus" riippuu täysin siitä, mitä asioita vaakakuppiin asetetaan. Käyttövarmuus on hyvä ottaa huomioon, mutta nykyisten polttonesteiden hinnoilla nuo isot ja vähän iäkkäämmät dieselit ovat varsinaisia syöppöjä! Verotkin kun määräytyvät päästöjen mukaan, niin pitää olla melko paljon tahtoa ajella mainitulla autolla! Ellei sitten satu olemaan sieltä varakkaamasta päästä, täälläkin päin näkee erään yrittäjän ajelevan Hummerilla. Hummerhan taitaa olla voimakkaassa laskusuhdanteessa korkeiden hintansa ja kulutuksensa vuoksi.
Maasturi jota tässä "piilomainostan", on minulle ihan riittävä peli ja mainio veturi hinta / laatusuhteessa. Mökkitiemme on ajoittain siinä kunnossa, ettei pihaan saisi millään kaksi-vetoisella 1500 kilon matkailuvaunua.
Etsimme aikoinaan uutta autoa kriteereillä (suunnilleen tässä järjestyksessä) hinta, kulutus, vetokyky, luotettavuus tien päällä (=ikä), päästöt ja myöskin auton ulkonäkö asetti vaatimuksia. Toiset maasturit kun ovat jopa rumia!
Syöpöksi en tätä mersun V6:sta kuitenkaan sanoisi. 8,6/10,2/13,1 l/100km:n kulutuslukemat 270g/km:n päästöillä eivät ole mielestäni mitenkään suuria suhteutettuna 160kW/510Nm:n suorituskykyyn, ja vetää sai sen 3500kg. Massastakin huolimatta teho/paino-suhde pysyy perushenkilöautoja parempana. Täytyy kai vielä palauttaa mieleen, että mersun dieselihän kestää tunnetusti vähintään sen kolmen japanilaisen eliniän – kompensoi mukavasti muutaman hassun vuoden ikäeroa, eikö? :) Puhumattakaan siitä, että Quadra Drive 2 on segmentissään ylivoimaisesti paras nelivetojärjestelmä.
No, en tyrkytä suppeita näkemyksiäni tämän enempää, toivottavasti löydät mieleisesi kulkineen …toista näin komeaa peliä et kyllä löydä ;)
Osta Grand Cherokee Bensakoneella 5,7 HEMI:llä, niin saat rahalle vastinetta. Käytettynä saattaa saada viisi vuotta vanhan Jeepin uuden hondan rinnalla. Hondalla kun ajat, niin kaikki näkee, että et tiedä autoista mitään. (Hondassa ei ole koskaan vikoja, joten ei tarvitse tietää autoista)
Saahan autolla ajosta nauttiakin. Kerranhan tässä vaan eletään!. WK Grandia ei kannata tietenkään verrata Hondaan suoraan, vaan katsella mitä sillä rahalla oikeasti saa.
...Suzuki Grand Vitara, jota ajat tässä takaa.
lada niva saat 2 hondan hinnalla uusia toinen arki ajoon hernerokan vihree kun menet sunnuntaina kirkkoo ottamaa öylättiä
nelivetoa et tarvitse missään ! Se nimittäin ei ole mikään mieltävä ylentävä kokemus kun mutkassa lähtee tangentin suuntaan eikä tilanteelle voi mitään. Suosittelen Nissania "all mode" nelivedolla.
Miksi ajat liian suurta tilannenopeutta mutkaan? Yleensä ottaen nelivedot ja vielä muuttumattomat sellaiset ovat kaarreajossa kaksivetoisia paljon turvallisempia. Periaatteessa mutkaan voi tulla nelivedolla vähän suuremmalla nopeudella, mutta tuota ei kannata kokeilla! Tämän huomaa jo siitä, ettei liukkailla keleillä renkaat enää tunnu niin usein irtoavan tien pinnasta.
Lada Niva. Siinäon jatkuva 4-veto, manuaalinen alennusvaihteisto, manuaalisesti kytkettävä tasauspyörästön lukko, puolen metrin kahluusyvyys, yms.