Lähetystyö on rikos pieniä kulttuureja kohtaan. Nykyajan ihmisen olisi ymmärrettävä, että arvokkaampaa on ihmiskunnalle jättää henkiin muutama kivikaudelle pysähtynyt kulttuuri muutamine satoine ihmisineen kuin pakottaa heidätkin kristinuskoon, tuhoten ainutkertainen sivilisaatio.
Lähetystyö lopetettava
9
1088
Vastaukset
- kuin virus
Lähetyskäsky on Raamatun käskyistä pirullisin. Ja toinen melkein samanmoinen on se lisääntymisen ja maan täyttämisen käsky.
Jos haluaisin ohjelmoida tietokoneviruksen ja tietokoneen ohjelmointikieli muistuttaisi enemmän puhekieltä, sen viruksen ohjelmakoodi voisi olla melkein sanasta sanaan sama kuin nuo kaksi käskyä.- Ullakko
Ymmärrä myös, että jotkut uskovaiset ei ehkä olekkaan ymmärtänyt lähetyskäskyn sanomaa tai koko raamatun sanomaa oikein. En väitä, että minäkään olen, mutta lähetyskäskyä ei tietääkseni ole tarkoitettu huutaa jokaikiselle ohikulkijalle jonka näkee elämässään. En tiedä mikä kuva sinulla on lähetyskäskystä, mutta siinä mitä minä tiedän lähetyskäskystä on ainakin ihan järjellinen tapa lähestyä ihmistä joka on aivan päinvastoin tätä kadullahuutelua. Älkää tuomitko kaikkia uskon asioita siis varsinkaan niistä, josta et ehkä tiedäkkään yhtään. Uskovaisissa itsessään voi olla enemmän eroavuuksia kun voit uskookkaan ja se on juuri se asia, miksi ei kannata tuomita uskon asioita jonkun toisen teoilla ja sanoilla, koska se ei pakolla edusta kun vain omaa/ryhmän näkemystä uskoaan. Ihmiselle on annettu aivot joten niitä olisi hyvä käyttää.
Kaikki ei ole pakolla sitä miltä pinnallisesti näyttää. - kuin virus
Ullakko kirjoitti:
Ymmärrä myös, että jotkut uskovaiset ei ehkä olekkaan ymmärtänyt lähetyskäskyn sanomaa tai koko raamatun sanomaa oikein. En väitä, että minäkään olen, mutta lähetyskäskyä ei tietääkseni ole tarkoitettu huutaa jokaikiselle ohikulkijalle jonka näkee elämässään. En tiedä mikä kuva sinulla on lähetyskäskystä, mutta siinä mitä minä tiedän lähetyskäskystä on ainakin ihan järjellinen tapa lähestyä ihmistä joka on aivan päinvastoin tätä kadullahuutelua. Älkää tuomitko kaikkia uskon asioita siis varsinkaan niistä, josta et ehkä tiedäkkään yhtään. Uskovaisissa itsessään voi olla enemmän eroavuuksia kun voit uskookkaan ja se on juuri se asia, miksi ei kannata tuomita uskon asioita jonkun toisen teoilla ja sanoilla, koska se ei pakolla edusta kun vain omaa/ryhmän näkemystä uskoaan. Ihmiselle on annettu aivot joten niitä olisi hyvä käyttää.
Kaikki ei ole pakolla sitä miltä pinnallisesti näyttää."En tiedä mikä kuva sinulla on lähetyskäskystä, mutta siinä mitä minä tiedän lähetyskäskystä on ainakin ihan järjellinen tapa lähestyä ihmistä joka on aivan päinvastoin tätä kadullahuutelua."
Kadulla huutelun nyt osaa suunnilleen jokainen jättää omaan arvoonsa. Lähetyskäskyn ongelma on vain siinä että sellainen on olemassa. Lähestyttiinpä ihmistä miten hienovaraisesti tahansa, päämääränä on kuitenkin sen aivopeseminen kristityksi.
- Eo onnistu!
Suuremmissa käsissä kuin sinun epätoivoinen unelmasi.
- ei poikkeusta
Ainakin siihen asti, kun se on sopusoinnussa ihmisyyden kanssa,( esim. naisten ympärileikkaus, naisten ja lasten oikeuksien puollustaminen, suhtautuminen toisiin heimoihin ym. ). Ihminen saa elää kritittynä hyvinkin alkeellisesti mikäli haluaa. Jumalan pelastussuunnitelma on vietävä kaikille ihmisille.
- jassooooo
juuri Jumalan pelastussuunnitelma? Mikä on Jumalan pelastussuunnitelma? On muitakin uskontoja kuin kristinusko. Meillä suurin osa pitää ympärileikkausta raakana ja kiduttavana toimenpiteenä, mutta suurelle osalle heitä, jotka siinä kulttuurissa elävät, se on Koraanissa määrätty. Käytännössä ympärileikkauksien lopettaminen on Koraanin sanoman mitätöimistä, vaikka mitä todennäköisemmin ympärileikkaus on vain tulkintaa Koraanista kuten meillä Raamattua tulkitaan monella tavalla ja monin kohdin hyvinkin vastakkaisesti.
- Lähetystyö poistoon
Puhut täyttä pa$kaa. Ihmiset sotivat juuri erilaisten uskonkäsitysten takia, vaikka nykypäivänä se kuulostaakin oudolta, näin se vain on. Esimerkkinä vaikkapa Lähi-Idän rauhaton tilanne, ja Afrikan sotalorditouhut. Fundamentalismi on paskin asia, mitä ihmiskunnassamme on jäljellä tässä globalisoituneessa yhteiskunnassa.
Jos kaikki ihmiset maailmassa olisivat ateisteja, sotia ja alistamista esiintyisi minimaalisesti, jos lainkaan.
Lähetystyö raiskaa kymmeniä tuhansia vuosia vanhoja hienoja alkuperäiskulttuureita, joita sinulla, paljon uudemman aatteen (Jesse) kannattajalla
EI OLE MITÄÄN OIKEUTTA TUHOTA.
kyse evankeliumin kertomisesta ei nostamisesta joku kulttuuri kivikausitasolta länsimaiselle tasolle vaikka jotkut lähetystyöntekijät ovat kenties niin käsittäneet.
- religion_kills
Evankeliumin julistaminen tuhoaa kulttuureja, joita ovat juurikin alkuasukasheimojen perinteiset uskonnot.
Kristinuskon tuloksena myös usko Ukko Ylijumalaan tai muihin perinteisiin suomalaisjumaliin tuhottiin ja täten rikottiin iso pala aitoa, suomalaista kulttuuria.
Kreikkalainen uskonto tuhottiin kristittyjen ja juutalaisten toimesta mutta sekään ei riittänyt vaan heidän piti tuhota myös Aleksandrian kirjaston kirjoitukset pakanallisena materiaalina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Erään T miehen viimeinen aloitus tänne
Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel405140Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova1602733Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1062262Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen
Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.801794Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen251780Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276361753Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from01710- 881551
Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin
Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma671495- 731458