Lähetystyö lopetettava

Lähetystyö on rikos pieniä kulttuureja kohtaan. Nykyajan ihmisen olisi ymmärrettävä, että arvokkaampaa on ihmiskunnalle jättää henkiin muutama kivikaudelle pysähtynyt kulttuuri muutamine satoine ihmisineen kuin pakottaa heidätkin kristinuskoon, tuhoten ainutkertainen sivilisaatio.
91124
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Lähetyskäsky on Raamatun käskyistä pirullisin. Ja toinen melkein samanmoinen on se lisääntymisen ja maan täyttämisen käsky.

Jos haluaisin ohjelmoida tietokoneviruksen ja tietokoneen ohjelmointikieli muistuttaisi enemmän puhekieltä, sen viruksen ohjelmakoodi voisi olla melkein sanasta sanaan sama kuin nuo kaksi käskyä.

Äänestä
  • Ymmärrä myös, että jotkut uskovaiset ei ehkä olekkaan ymmärtänyt lähetyskäskyn sanomaa tai koko raamatun sanomaa oikein. En väitä, että minäkään olen, mutta lähetyskäskyä ei tietääkseni ole tarkoitettu huutaa jokaikiselle ohikulkijalle jonka näkee elämässään. En tiedä mikä kuva sinulla on lähetyskäskystä, mutta siinä mitä minä tiedän lähetyskäskystä on ainakin ihan järjellinen tapa lähestyä ihmistä joka on aivan päinvastoin tätä kadullahuutelua. Älkää tuomitko kaikkia uskon asioita siis varsinkaan niistä, josta et ehkä tiedäkkään yhtään. Uskovaisissa itsessään voi olla enemmän eroavuuksia kun voit uskookkaan ja se on juuri se asia, miksi ei kannata tuomita uskon asioita jonkun toisen teoilla ja sanoilla, koska se ei pakolla edusta kun vain omaa/ryhmän näkemystä uskoaan. Ihmiselle on annettu aivot joten niitä olisi hyvä käyttää.
    Kaikki ei ole pakolla sitä miltä pinnallisesti näyttää.

    Äänestä

  • Ullakko kirjoitti:

    Ymmärrä myös, että jotkut uskovaiset ei ehkä olekkaan ymmärtänyt lähetyskäskyn sanomaa tai koko raamatun sanomaa oikein. En väitä, että minäkään olen, mutta lähetyskäskyä ei tietääkseni ole tarkoitettu huutaa jokaikiselle ohikulkijalle jonka näkee elämässään. En tiedä mikä kuva sinulla on lähetyskäskystä, mutta siinä mitä minä tiedän lähetyskäskystä on ainakin ihan järjellinen tapa lähestyä ihmistä joka on aivan päinvastoin tätä kadullahuutelua. Älkää tuomitko kaikkia uskon asioita siis varsinkaan niistä, josta et ehkä tiedäkkään yhtään. Uskovaisissa itsessään voi olla enemmän eroavuuksia kun voit uskookkaan ja se on juuri se asia, miksi ei kannata tuomita uskon asioita jonkun toisen teoilla ja sanoilla, koska se ei pakolla edusta kun vain omaa/ryhmän näkemystä uskoaan. Ihmiselle on annettu aivot joten niitä olisi hyvä käyttää.
    Kaikki ei ole pakolla sitä miltä pinnallisesti näyttää.

    "En tiedä mikä kuva sinulla on lähetyskäskystä, mutta siinä mitä minä tiedän lähetyskäskystä on ainakin ihan järjellinen tapa lähestyä ihmistä joka on aivan päinvastoin tätä kadullahuutelua."

    Kadulla huutelun nyt osaa suunnilleen jokainen jättää omaan arvoonsa. Lähetyskäskyn ongelma on vain siinä että sellainen on olemassa. Lähestyttiinpä ihmistä miten hienovaraisesti tahansa, päämääränä on kuitenkin sen aivopeseminen kristityksi.

    Äänestä

Suuremmissa käsissä kuin sinun epätoivoinen unelmasi.

Äänestä

Ainakin siihen asti, kun se on sopusoinnussa ihmisyyden kanssa,( esim. naisten ympärileikkaus, naisten ja lasten oikeuksien puollustaminen, suhtautuminen toisiin heimoihin ym. ). Ihminen saa elää kritittynä hyvinkin alkeellisesti mikäli haluaa. Jumalan pelastussuunnitelma on vietävä kaikille ihmisille.

Äänestä
  • juuri Jumalan pelastussuunnitelma? Mikä on Jumalan pelastussuunnitelma? On muitakin uskontoja kuin kristinusko. Meillä suurin osa pitää ympärileikkausta raakana ja kiduttavana toimenpiteenä, mutta suurelle osalle heitä, jotka siinä kulttuurissa elävät, se on Koraanissa määrätty. Käytännössä ympärileikkauksien lopettaminen on Koraanin sanoman mitätöimistä, vaikka mitä todennäköisemmin ympärileikkaus on vain tulkintaa Koraanista kuten meillä Raamattua tulkitaan monella tavalla ja monin kohdin hyvinkin vastakkaisesti.

    Äänestä

  • Puhut täyttä pa$kaa. Ihmiset sotivat juuri erilaisten uskonkäsitysten takia, vaikka nykypäivänä se kuulostaakin oudolta, näin se vain on. Esimerkkinä vaikkapa Lähi-Idän rauhaton tilanne, ja Afrikan sotalorditouhut. Fundamentalismi on paskin asia, mitä ihmiskunnassamme on jäljellä tässä globalisoituneessa yhteiskunnassa.
    Jos kaikki ihmiset maailmassa olisivat ateisteja, sotia ja alistamista esiintyisi minimaalisesti, jos lainkaan.

    Lähetystyö raiskaa kymmeniä tuhansia vuosia vanhoja hienoja alkuperäiskulttuureita, joita sinulla, paljon uudemman aatteen (Jesse) kannattajalla
    EI OLE MITÄÄN OIKEUTTA TUHOTA.

    Äänestä

kyse evankeliumin kertomisesta ei nostamisesta joku kulttuuri kivikausitasolta länsimaiselle tasolle vaikka jotkut lähetystyöntekijät ovat kenties niin käsittäneet.

Äänestä
  • Evankeliumin julistaminen tuhoaa kulttuureja, joita ovat juurikin alkuasukasheimojen perinteiset uskonnot.

    Kristinuskon tuloksena myös usko Ukko Ylijumalaan tai muihin perinteisiin suomalaisjumaliin tuhottiin ja täten rikottiin iso pala aitoa, suomalaista kulttuuria.

    Kreikkalainen uskonto tuhottiin kristittyjen ja juutalaisten toimesta mutta sekään ei riittänyt vaan heidän piti tuhota myös Aleksandrian kirjaston kirjoitukset pakanallisena materiaalina.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Koepa kirjoitti:

Lähetystyö on rikos pieniä kulttuureja kohtaan. Nykyajan ihmisen olisi ymmärrettävä, että arvokkaampaa on ihmiskunnalle jättää henkiin muutama kivikaudelle pysähtynyt kulttuuri muutamine satoine ihmisineen kuin pakottaa heidätkin kristinuskoon, tuhoten ainutkertainen sivilisaatio.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu