Numeroiden palvominen adventismissa

Mitä adventistikirjanoppineille merkitsevät vuosinumerot 321 ja 1844?
Tarvitseeko kristityt näitä ollenkaan?

Se ymmärrän että adventistit palvovat vainajahenkiä mutta en sitä että viikonpäiviä ja vuosilukuja.
279
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

pilkkaajalle ei kannata kenenkään vastata mitään. revi siitä.

Äänestä

Kristillisyyden avioliittoon vihkimisen muisto päivä! Uskoisin monien muistavan päivän, jolloin heidät
vihittiin. Tämä 321 on tärkeä päivä, näet vihkiminen tapahtui Konstantiniuksen vihkimänä 7 päivä maalikuuta vuosi 321! näin kerta heitolla koko kansa tuli Kristillisyyden nimelle. Suomessa Tehtiin Kristityt
miekan voimalla, joten näin Suomen kansa on noita miekalla tehtyjä Kristittyjä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ymmärrärrätkö sinä? kirjoitti:

Mitä adventistikirjanoppineille merkitsevät vuosinumerot 321 ja 1844?
Tarvitseeko kristityt näitä ollenkaan?

Se ymmärrän että adventistit palvovat vainajahenkiä mutta en sitä että viikonpäiviä ja vuosilukuja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu