lotossa, niin nälkä loppuisi siihen, enkä kellekkään antaisi senttiäkään. Olne yhtä ilkeä kuin nykyhallitus, että köyhät ei saa syödä.
Jos voitan 6.000.000 lauantaina
erittäin köyhä
5247
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kyllä ihminen saa itsekäs olla. Se on osa ihmisen luontoa, vaikka kyllä itsekin annan hyväntekeväisyyteen ilman lottovoittoakin. Mutta sen sijaan pidän erikoisena vertaustasi hallitukseen. Haluatko siis kostaa hallituksen virheet yksilölle? Se kuulostaa minusta jo hieman huolestuttavalle. Toivottavasti et omista aseita.
Onnea lottoarvontaan, mutta jos nyt kuitenkin sattuu käymään niin (mikä on tietysti hyvin pieni todennäköisyys), ettei päävoittoa tulekaan, niin pidä vaan senttisi siinäkin tapauksessa, ja muista siitä huolimatta syödä. Jätä mieluummin tupakka ja viina pois, jos rahat ei riitä.
Entistä persaukisempi, katkerampi ja kapisempi pelle!
lotossa Sen Ison Potin sitten joskus, niin silloinpa ei tarvitse meikätädin enää yhteiskunnan avustuksien varassa elää - ei edes osittain kuten nykyään. Sisimmässäni olen jo kuvitellut, että menen KELAn toimistoon peruuttamaan asumistuen ja samalla revin työmarkkinatukihakemuksen silpuksi virkailijoitten nähden. Toki muistan kiitellä virkailijoita vuosien avusta niin käynnein kuin sähköposteinkin.
(Olisihan iso ilo ihan aidosti selviytyä yhteiskunnan tukiaisitta - mutta työpanostani ei kerta kaikkiaan tarvita tähän riittävästi.)
rehelliesti ja suoraan. Suurin osa kun lupailee jakavansa lottovoittonsa y.m. rahantulot köyhille ja hyväntekeväisyyteen. Kun se voitto sitten osuu kohdalle niin ollaan siitä hiljaa ja raha avustukset on unohdettu:)