RKP:n menestys eduskuntavaaleissa vuodesta 1945...

Tähän tulokseen me suomenkieliset voimme vaikuttaa menemällä äänestysuurnille sankoin joukoin.

I riksdagsvalen
1945 – 7,9 procent
...
1979 – 4,2 procent
1983 – 4,6 procent
1987 – 5,3 procent
1991 – 5,5 procent
1995 – 5,1 procent
1999 – 5,1 procent
2003 – 4,6 procent
2007 – 4,6 procent
1103
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

AL:n toimittajien puoluekannasta oli kysely. Noin 4% kannattii RKP:tä eli suunnilleen sama osuus kuin äänesrtäjistä.

Toisaalta se on paljon umpisuomalaisessa Tampereella, jos kyselyssä oli vain Aamulehden toimittajat. Kuinkahan paljon ruotsinmielisiä löytyisikään Sanoma Oy:n lehdistä?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lehmän häntä kirjoitti:

Tähän tulokseen me suomenkieliset voimme vaikuttaa menemällä äänestysuurnille sankoin joukoin.

I riksdagsvalen
1945 – 7,9 procent
...
1979 – 4,2 procent
1983 – 4,6 procent
1987 – 5,3 procent
1991 – 5,5 procent
1995 – 5,1 procent
1999 – 5,1 procent
2003 – 4,6 procent
2007 – 4,6 procent

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu