Kokemuksia uuden korimallin Transitista

Tarkoitus olisi hankkia uusi Transit mutta en oikein tiedä millä koneella.Käyttö olisi jokapäiväisessä yksityiskäytössä ,kuormaa satunnaisesti vähän.85hv tuntuu turhan pieneltä joten se on pois suljettu vaihtoehto.Jäljelle jäisi 115 ja 140hv josta jälkimmäinen houkuttelee kohtuullisella hinnan erolla.Korimalli olisi se perusmalli lyhyt akseliväli ja normaali korikorkeus.Onko jollain kokemuksia em moottorilla varustetuista.Kulutus,kestävyys,ongelmat moottorin suhteen,ajo-ominaisuudet.

2

613

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ransusetä

      Mulla itelläni on L 140 RWD '07. Olen ollut kovasti tyytyväinen. Alipainepumppu vaihdettu kerran, samoin ohjauksentehostimen pumppu, eberi korjattiin takuuna (sitä pitää muistaa käyttää). Minusta ei kauheen pahoja vikoja nämä.. Joku muu vois olla eri mieltä. Kärrätty jo satatonnia..

      Tolla 140 heppaisella koneella transu kyllä liikkuu rivakasti, ei voi kieltää. Kulutusta ei voi verrata oikein tuohon ajattelemaasi, onhan tuo mun auto aika paljon isompi. Mut kympin korvilla se haukkaa, ja ajetaan ihan kunnon kuormia, 500kg-2000kg. Tehtaan ilmoittamat kulutuslukemat pitää siis paikkaansa. Ajettavuus on hyvä, ainakin minusta, ei väsy pidemmälläkään matkalla.

      Jarrut kuluu kyllä melkoista vauhtia, ainakin tossa isommassa, mutta kylläpä pysähtyykin ihan eri lailla kuin hiace.

      • 04 100hv

        etuveto ja kävin kokeileen 140hv sporttia ja kyllä se olis kiva peli tykkäsin enempi kuin 200hv vitosta,kokeilun jälkeen kun lähdin omalla ransulla liikkeelle oli kuin olisi ollu lasti päällä sen verran oli eroa.mut omasta mielestä tehoa ei oo koskaan liikaa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      275
      3445
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      121
      1797
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      255
      1497
    4. 74
      1366
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      66
      1245
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1117
    7. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      52
      1109
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      1001
    9. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      22
      937
    10. IS viikonloppu 16.-17.5.2026

      Tänä viikonloppuna on Kärkkäisen ja Skyttän yhteistyönä syntynyt 3.0 arvoinen sanaristikko ratkaistavana.
      Sanaristikot
      35
      883
    Aihe